ŠTÍTEK: umění

Stavitelé katedrál 6. díl.
/RECENZE/ Významný medievista PhDr. Peter Kováč se dlouhodobě věnuje středověkému umění Evropy a dějinným souvislostem středověku se zeměmi Koruny české, s přesahem do prostředí staveb, které gotiku obvykle symbolizují (pokud se dochovaly) – katedrál. Výsledkem Kováčova dějezpytu je edice Stavitelé katedrál, vydávaná od roku 2007.

Stavitelé katedrál 6 jako vrchol mimořádného knižního projektu

Čtenář reportér
Výstava k připomenutí Franze Kafky. Na snímku je ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.
Desítky vzácných uměleckých děl vytvořených v době života slavného spisovatele Franze Kafky jsou teď k vidění ve výstavní síni Masné krámy v Plzni. Západočeská galerie v Plzni expozicí, která skončí až 28. října, připomíná sto let od smrti autora, který napsal například romány Amerika, Proces a Zámek nebo povídku Proměna. Nechybí ani originální kresba, kterou sám vytvořil. Expozice přináší pestrý výběr prací autorů, které Kafka buď osobně znal anebo jejich díla prokazatelně obdivoval.
18 fotografií

Na výstavě ke stému výročí smrti Franze Kafky nechybí ani originál jeho kresby

Plzeňsko
PhDr. Peter Kováč a kol: Francouzské umění: katedrály remešské církevní provincie, edice Stavitelé katedrál - sv. 6
/RECENZE/ Významný medievista PhDr. Peter Kováč se dlouhodobě věnuje středověkému umění Evropy a dějinným souvislostem středověku se zeměmi Koruny české, s přesahem do prostředí staveb, které gotiku obvykle symbolizují (pokud se dochovaly) – katedrál. Výsledkem Kováčova dějezpytu je edice Stavitelé katedrál, vydávaná od roku 2007. V České republice se jedná o unikátní knižní projekt, vždyť celkový rozsah šesti svazků je téměř 3500 stran, publikace obsahují více než 3000 fotografií a Kováčův obsáhlý text doplnilo 39 renomovaných historiků umění z 9 zemí.  

Stavitelé katedrál 6 jako vrchol mimořádného knižního projektu

Čtenář reportér
Český zápasník Jiří Procházka po titulovém zápase s Brazilcem Alexem Pereirou.
Velice netradičním způsobem si zpestřil svou přípravu na další zápas pod hlavičkou UFC český zápasník Jiří Procházka. Rodák z Hostěradic se v brněnském gymu 119 MMA setkal se skupinou shaolinských mnichů, kteří bývalému šampionovi polotěžké váhy v rámci nejslavnější organizace světa ukázali několik prvků ze svého umění. Sám český samuraj si pod jejich taktovkou vyzkoušel například kung-fu či ohýbání kovových tyčí.

Procházka trénoval s čínskými mnichy. Ohýbal tyče a obdivoval jejich bojový duch

Ostatní sporty
Program Uměleckého sympozia Svahová.
Letní vzduch Svahové je prozářen kreativitou a nadšením, protože tento týden hostíme 22. ročník Uměleckého sympozia Svahová. Tento nezaměnitelný festival spojuje dřevosochaře a malíře, aby společně vytvářeli krásu a inspiraci ve spojení s okolní přírodou. Jedná se o událost, která každý rok přináší nové nápady a umělecké díla, která oslavují spojení mezi člověkem a krajinou.

Umělecké sympozium Svahová: Zde se setkává umění s přírodou

Čtenář reportér
Violistka Jitka Hosprová
Celkem sedmnáct koncertů přinese letošní 12. ročník kulturního projektu Procházky uměním. Deset se jich uskuteční na severním Plzeňsku, kam poputuje také výtěžek ze vstupného, letošní sbírka bude věnována na podporu kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb. Sedm večerů s vážnou hudbou se pak odehraje v Plzni, kde se uskuteční i zahajovací koncert, a to už ve čtvrtek 30. května ve Velké synagoze.

Festival Procházky uměním podpoří záchranu kostela v Kostelci u Nadryb

Volný čas
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (vlevo) v diskusi se zakladatelem trutnovské galerie EPO1 Rudolfem Kasperem.
/FOTO, VIDEO/ Bezmála patnáct tisíc návštěvníků, řada velkých kulturních zážitků, republikové renomé. Od loňského května je v Trutnově otevřené Centrum současného umění EPO1, které vybudovali manželé Kasperovi v historicky první trutnovské elektrárně v Poříčí. Vzbudilo mimořádnou pozornost. „Překonalo to moje očekávání, jsme velmi spokojení,“ potěšil zájem ředitele EPO1 Jana Kunzeho. „Takový prostor nemá ani Praha. Jsem nadšený z toho, co vzniklo v Trutnově,“ uznale hodnotil soukromou trutnovskou galerii předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, velký milovník umění.
52 fotografií

První rok EPO1 v Trutnově předčil očekávání. Jezdí tam i šéf olympijského výboru

Krkonoše
Nejslavnější francouzská královská milenka Madame de Pompadour. Byla krásná a inteligentní, podporovala osvícenské umělce a charitu. Zasahovala také do politických záležitostí
Dostala se na vrchol, každý den za to ale platila. Francouzka Jeanne-Antoinette Poissonová se v 18. století z dcery nepříliš významného obchodníka stala nejmocnější ženou v zemi. Historie ji zná pod jménem Madame de Pompadour. Jako milenka francouzského krále Ludvíka XV. ovlivňovala politiku, umění i módu. Běžní lidé ji nenáviděli, za všechny jejich nesnáze ale ve skutečnosti nemohla.
9 fotografií

Příběh Madame de Pompadour: Stala se nejmocnější ženou Francie, cena byla vysoká

Historie
Ivan Foletti
/ROZHOVOR/ Historik umění Ivan Foletti působí na Masarykově univerzitě v Brně jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Specializuje se na studium historiografie umění Byzance a na studium raně křesťanských památek umění Milána, Říma a Konstantinopole v období pozdní antiky a raného středověku. Je autorem nebo spoluautorem desítek odborných publikací, z nichž zatím poslední s názvem "Ženy u oltáře?" mu vyšla na konci loňského roku.

Historik umění Ivan Foletti: My lidé milujeme příběhy

Čtenář reportér
Aneta Kernová
Aneta Kernová je mladá herečka, zpěvačka, režisérka a výtvarnice. Není toho mnoho, co v umění nezkusila. Před pár dny se její snaha navíc naplno zúročila, když zvítězila se svým krátkým filmem na festivalu v Lisabonu v konkurenci 440 děl z celého světa. Málokdo ví, že je i velká světoběžnice. V Mexiku vlastní pozemek, na kterém by jednou chtěla postavit tropický domeček.
8 fotografií

Aneta Kernová porazila světovou konkurenci a míří se svým filmem do Cannes

Společnost