ŠTÍTEK: vesmír

Nový obří nafukovací model pojmenovali Astrosféra. Lidé jej uvidí v červenci a srpnu na Kraví hoře v Brně.
/VIDEO/ Nový obří model vesmírných těles bude lákadlem dalšího ročníku Festivalu planet Brno. Pojmenovali ho Astrosféra a jedná se o takzvané zrcadlo celé hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. „Je originálem, který nemá na světě jakékoli obdoby. Takový otisk vesmíru si skutečně lidé prohlédnou jenom u nás v Brně," řekl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Astrosféra ukáže hvězdné divadlo. Prohlédněte si novinku Festivalu planet v Brně

Regiony
Nový obří nafukovací model pojmenovali Astrosféra. Lidé jej uvidí v červenci a srpnu na Kraví hoře v Brně.
/VIDEO/ Nový obří model vesmírných těles bude lákadlem dalšího ročníku Festivalu planet Brno. Pojmenovali ho Astrosféra a jedná se o takzvané zrcadlo celé hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. „Je originálem, který nemá na světě jakékoli obdoby. Takový otisk vesmíru si skutečně lidé prohlédnou jenom u nás v Brně," řekl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Astrosféra ukáže hvězdné divadlo. Prohlédněte si novinku Festivalu planet v Brně

Brněnsko
Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou
Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou, který může firmu přiblížit k zajišťování pravidelných misí americké vesmírné agentury NASA. Dva američtí astronauti se Starlinerem míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby mimo jiné prověřili fungování lodě při automatickém i ručním ovládání.

Vesmírná loď Starliner od Boeingu odstartovala. První let byl dlouho odkládán

Vesmír
Yemi A.D.
Český tanečník a choreograf Yemi Akinyemi Dele, který se narodil v městě pod Ještědem, se měl podívat do vesmíru. Do své posádky soukromé mise dearMoon si ho vybral japonský miliardář Jusaku Maezawa. Původní hrdost a nadšení však vystřídal smutek a liberecký rodák nakonec nebude mít tu čest reprezentovat rodné Česko, Nigérii či LGBTQ+ komunitu. Společnost start kosmické lodi Starship zrušila kvůli nejasnému harmonogramu.
8 fotografií

Tanečník a rodák z Liberce Yemi A.D. do vesmíru nepoletí, projekt ztroskotal

Liberecko
Ilustrace exoplanety Speculoos-3 b u své hostitelské hvězdy.
Nově objevená exoplaneta Speculoos-3 b je zvláštní z více důvodů. Ačkoliv dosahuje velikosti Země, rok na ní uběhne za pouhých sedmnáct hodin. Taky je zde podle belgických vědců věčný den a noc. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že se nachází poměrně blízko naší planety, a dokonce by zde mohl být život.

NASA objevila exoplanetu o velikosti Země. Rok tu trvá pouze několik hodin

Vesmír
Sovětský kosmonaut Alexej Leonov při svém druhém a posledním letu do kosmu v roce 1975.
Před 90 lety se narodil sovětský kosmonaut Alexej Leonov. Přepsal dějiny objevování vesmíru - jako první člověk provedl takzvaný spacewalk, tedy výstup do volného kosmu. Tento kousek ho ale málem stál život. Na dosah měl i další vesmírné prvenství - kdyby Sověti vyhráli závody o přistání na Měsíci, byl by to právě Leonov, kdo by udělal „velký krok pro lidstvo“.
11 fotografií

Alexej Leonov: Jako první vstoupil do volného vesmíru, málem při tom zemřel

Historie
Skladba pro slet 2024: Sokolhraní
Skladba Sokolhraní pro mladší žactvo se odehrává v pěti prostředích. Děti zavede do období dinosaurů, k moři, na cesty po Česku i do dalekého vesmíru. A závěr skladby zkušené autorky hromadných skladeb Daniely Kurečkové ze Sokola Opava bude patřit rytmickým etudám. Při cvičení děti využívají víceúčelovou kostka, které je žíněnkou, překážkovou dráhou, míčem nebo batohem.
13 fotografií

Hromadná skladba pro slet. Sokolhraní mezi dinosaury i ve vesmíru

Ostatní sporty
Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči se po roční pauze opět otevírá. Přibyla expozice o vesmíru.
Po roční odmlce se v Třebíči opět otevřou brány Ekotechnického centra Alternátor. Jeho prostory i nadále zůstávají v bývalé třebíčské obuvnické továrně v Borovině, expozice však prošly důkladnou obměnou. Týká se to zejména jeho vědecko-technické části. „V ní pro nás byla jasnou volbou vesmír a kosmonautika,“ prohlásil vedoucí Alternátoru Tomáš Anděl.
17 fotografií

VIDEO: Třebíčský Alternátor se opět otevírá, přibyla expozice o vesmíru

Třebíčsko
Čínský student z pražské Univerzity Karlovy objevil pětitisící kometu. Jubilejním nálezem pomohl agenturám NASA a ESA při průzkumu vesmíru. Ilustrační foto
Čínský student z pražské Univerzity Karlovy Hanjie Tan objevil pětitisící kometu. Jubilejním nálezem pomohl agenturám NASA a ESA při průzkumu vesmíru. Česko považuje za klíčového průkopníka v oblasti pozorování malých mimozemských těles s významnými astronomy. Inspirací mu jsou například Zdeněk Ceplecha a Luboš Kohoutek. Postavení místní vědy o vesmíru ve světě rovněž bylo důvodem, proč se zde rozhodl studovat.

Je z Číny, studuje v Praze. Student objevil 5000. kometu: Česko mě inspiruje

Vesmír
Ilustrace sondy Voyager 1 ve vesmíru.
Sonda Voyager 1 po delší době opět navázala spojení s NASA. Inženýři zjistili příčinu závady a dokázali ji nápaditě opravit, ačkoliv museli pracovat s velice zastaralou technologií vzdálenou miliardy kilometrů od Země. Pro vědce důležité zařízení tak může navázat na dřívější klíčové úspěchy, které významně posunuly znalosti lidstva o vesmíru. Navíc v sobě nese i zlatou desku s odkazy lidí pro případné setkání s mimozemskou civilizací.
7 fotografií

NASA znovu komunikuje se sondou Voyager: Co již vyfotila, co nese mimozemšťanům

Vesmír
Plakát
Knihovna U Mokřinky při příležitosti 135. výročí svého založení vyhlašuje ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárnou Žebrák, Fyzikálním ústavem v Opavě, Slovenským zväzom astronómov, fotografy Danielou Rapavou, Tomášem Slovinským a s Českou astronomickou společností 9. ročník fotografické a výtvarné soutěže. Tentokrát na téma V zajetí vesmíru, určenou pro fotografy i výtvarníky. Téma otevírá možnosti a hlubokou inspiraci všem fotografům, kreslířům, malířům a dalším grafickým umělcům. Tématem letošního ročníku je rovněž palčivý problém světelného znečištění.

Knihovna v Mokrém slaví 135. výročí založení. Vyhlašuje soutěž V zajetí vesmíru

Čtenář reportér
Vesmírný odpad. Ilustrační snímek
Kus vesmírného odpadu nejspíš pocházejícího z Mezinárodní vesmírné stanice propadl domem ve Spojených státech a jen těsně nezasáhl uvnitř se nacházející dítě. Ojedinělým případem se nyní zabývá kosmická agentura NASA, která zjišťuje původ předmětu. Ačkoliv jsou pády trosek z vesmíru na lidská obydlí výjimečná, v minulosti se už několik podobných událostí stalo.

Vesmírný odpad spadl na dům a málem zasáhl dítě. NASA případ vyšetřuje

Vesmír
Thomas Stafford
Ve věku 93 let  v pondělí 18. března po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Thomas Stafford, který byl zapojený do programů Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy čtyřikrát letěl do vesmíru, z toho jednou na oběžnou dráhu Měsíce, a v roce 1975 se v době vrcholící studené války ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo setkal se sovětskými kosmonauty. O jeho úmrtí s odvoláním na šéfa NASA informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

Zemřel Thomas Stafford. Amerického astronauta proslavilo vesmírné podání rukou

Svět
Minilaboratoře pro provedení tří experimentů přímo ve vesmíru vyrábí odborníci z brněnské společnosti SAB Aerospace. Astronauti v těchto speciálních přístrojích přivezou příští rok na Mezinárodní vesmírnou stanici lidskou moč, kostní dřeň i žabí embrya.
/VIDEO/ Proč zdravým lidem ve vesmíru výrazně klesá imunita až na úroveň starých lidí? Nebo jak na palubě vesmírných lodí hnojit rostliny pomocí lidské moči? Odpovědi na tyto otázky má evropským vědcům pomoci zjistit brněnská společnost. Její tým sestavuje vybavení pro provedení tří experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici. Podívejte se ve videoreportáži na detaily.

Ve vesmíru se ze zdravých stávají trosky. Brněnský projekt pomůže zjistit proč

Brněnsko
Lidé udělali ve vesmíru už několik ohromujících rekordů. Deník připravil jejich přehled.
Nedávno nastolil ruský kosmonaut Oleg Kononěnko nový vesmírný rekord. Stal se člověkem, jenž strávil ve vesmíru nejdelší dobu, přežil v něm 878 dnů a 12 hodin. Svého předchůdce Gennadije Padalku pokořil přibližně o půl hodiny. Vesmír je plný dalších neuvěřitelných rekordů, nad kterými zůstává rozum stát. Deník připravil jejich přehled.

Vesmírné rekordy berou dech: Nejdelší pobyt, nejdál od Země, nejstarší astronaut

Vesmír
Čím více energie člověk do své práce vložil, tím větší prázdno se v případě vyhoření rozprostře v jeho mysli.
Vyčerpání a syndrom vyhoření představují globální problém, o kterém nedávno diskutovali i experti v rozhovoru pro britskou veřejnoprávní stanici BBC. Trápí také Čechy. Podle odborníků je mnohem jednodušší potížím předcházet, než je pak složitě řešit. Dobré je nepřepínat se, nejet pouze na výkon a dělat něco i jen tak pro radost.

Když je práce centrem emocionálního vesmíru, hrozí vyhoření, varují experti

Zdraví
Vesmír lidstvo fascinuje od pradávna. Ilustrační foto
Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko se stal člověkem, který strávil nejdelší dobu ve vesmíru. V neděli o tom informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos. Devětapadesátiletý Kononěnko strávil ve vesmíru za svoji kariéru více než 878 dnů a 12 hodin. Dosavadním držitelem rekordu byl od roku 2015 Kononěnkův krajan Gennadij Padalka, připomíná agentura AP. Padalka ve vesmíru pobyl celkem 878 dnů, 11 hodin, 29 minut a 48 vteřin.

Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko překonal rekord délky pobytu ve vesmíru

Vesmír
Vozítko Opportunity
Příležitost. Tak zní český překlad anglického slova Opportunity. Přesně takové jméno dostala sonda, kterou americký Národní úřad pro letectví a vesmír vyslal do kosmu v roce 2003, aby nasbírala informace o Marsu. A přístroj využil svou příležitost naplno. Na Marsu vozítko Opportunity přistálo v lednu přesně před 20 lety a lidstvu poskytlo přelomové poznatky. 
17 fotografií

Rekordman na Marsu: Vozítko Opportunity bylo podle vědců cílevědomé jako člověk

Historie
Z Jevíčka se nelétá. Foto: Pavel Kyselák
Pegasem požehnaný konický mistr pera Karel Outrata v jedné své básni napsal: „V Jevíčku je to z Moravy do Vesmíru chvilka, pár kroků přes náměstí…“. Jde o báseň nazvanou Kosmonauté z Malé Hané, kterou uvedl ve své sbírce Jevíčská souhvězdí, vydané v roce 1989. Metaforicky tak spojil dvě hospůdky na náměstí.
5 fotografií

Z Jevíčka se nelétá

Čtenář reportér