ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un a jeho ruský protějšek Vladimir Putin
Dohodu o komplexním strategickém partnerství na summitu v severokorejské metropoli Pchjongjangu podepsali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Putin podle ní poté uvedl, že dohoda předpokládá vzájemnou pomoc obou států v případě agrese proti některému z nich. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak podpis dohody odsoudil.
6 fotografií

Putin a Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů mezi Ruskem a KLDR

Svět
Armáda. Ilustrační snímek
Bezpečnostní situace v Evropě i zbytku světa se zhoršuje. Ruská federace zatím nemíní krotit svoji agresi na Ukrajině a čelní představitelé největšího státu světa ani nemírní svoji jadernou rétoriku vůči západu. Postoj států Evropské unie k obraně vlastního území se změnil a na zbrojení vydávají velké částky. Na poli kolektivní obrany se ale zatím nic nemění. Čas od času se přitom objevují zprávy o tom, že Evropská unie chce vyslat vojáky na Ukrajinu. Má takové možnosti a je k tomu politická vůle? Na to odpoví další díl seriálu Deníku o mýtech a faktech o Unii.

Mýty a fakta o Evropské unii: Plánuje Evropská unie vyslat vojáky na Ukrajinu?

Česko a EU
Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu
Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu. Základem spravedlivého míru musí být respekt k územní celistvosti zemí, uvádí dále text. Delegace z několika zemí včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásily. 
14 fotografií

Mírový summit vyzval k návratu ukrajinských dětí. Některé země se nepřipojily

Svět
Petrič, Bulharsko - 29. září 2021: pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea.
Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně, dokáže svými předpověďmi překvapovat svět i tři desítky let po své smrti. Je to náhoda nebo jasnozřivost, že se některé z jejích vizí naplnily s až mrazivou přesností? I když je vám možná svět jasnovidců a astrologů naprosto cizí, je určitě zajímavé sledovat, co z událostí, které Baba Vanga na letošní rok předpověděla, se skutečně stane.
5 fotografií

Proroctví na rok 2024: zdá se, že některé vize Baby Vangy se začínají naplňovat

Věda
Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům.
Z obyčejných farmářů, kteří na začátku války chránili své rodiny jen brokovnicemi, se stala elitní jednotka vojáků, před kterými se schovává ruská pěchota. Pomocí dronů na nepřátelské síly shazují výbušniny a poslední týdny bez přestání bojují o své domovy. Skupina mužů z vesnice Lypci, která si říká Peaky Blinders, nechala do rozvrhu svého dne nahlédnout reportéry stanice BBC.

Z farmářů elitní jednotka. Muži z ukrajinské vesnice Lypci pořádně zatápí Rusům

Státy mimo EU
Procházka s.... Rektor UP Martin Procházka si pozval do nového cyklu debat válečnou reportérku Petrou Procházkovou
O Putinovi, který ji vyhnal z Ruska, a o chybách, které válečný zpravodaj udělá jenom jednou. Oceňovanou novinářku a humanitární pracovnici Petru Procházkovou pozval rektor Univerzity Palackého (UP) Martin Procházka do nového dílu univerzitních „debatních procházek“. Beseda se uskuteční v úterý 4. června od 16 hodin v aule Pedagogické fakulty UP.

Reportérka Petra Procházková bude debatovat v Olomouci. Nejen o Putinovi

Olomoucko
Ruský prezident Vladimir Putin, 3. února 2023.
Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil v pátek v Minsku ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle něj musí být vedena s legitimním vedením Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však prý podle názoru Moskvy už legitimitu nemá. Putin to podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci po rozhovorech se spojeneckým běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Je třeba obnovit mírové rozhovory, ale ne se Zelenským, prohlásil Putin

Státy mimo EU
Ruská lyžařka Veronika Stěpanovová na olympiádě v Pekingu.
Olympijská vítězka v běžeckém lyžování Veronika Stěpanovová rozhodně ví, jak vyvolat pozornost. Naposledy se pohledná Ruska vymezila proti současnému trendu „plus size“ modelek. Podle štíhlé lyžařky, která v se minulosti několikrát vyznala ze svého obdivu k Vladimiru Putinovi a jeho politice, se mají sportovkyně co nejvíc fotit svlečené a předvést tak mladým dívkám, jak vypadá správné tělo.

Má olympijské zlato, fandí Putinovi. Boj s obezitou? Ruska se chce víc svlékat

Zimní sporty
Poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra
Z rozcuchaného mladíka vedle Václava Havla se stal vyzrálým mužem s ohonem. Vizuálně se Alexandr Vondra (ODS) změnil, ale názorově nijak zvláště. Možná se zvýraznilo jeho realistické vnímání světa, v němž už není tolik místa na snění a idealismus. Důraz na svobodu je ovšem pro něj pořád prioritou. Stejně jako přesvědčení, že v rámci Evropské unie se uhájí nejlépe. I proto je lídrem kandidátky Spolu do Evropského parlamentu.  
12 fotografií

Alexandr Vondra: Babiš jako premiér řadil bobky, jak chtěl Brusel

Česko
Ebrahím Raísí zahynul při letecké havárii
Írán truchlí pro svého prezidenta. Jeho vrtulník v neděli narazil v horách nedaleko hranic s Ázerbájdžánem kvůli mlze do skal. Nehodu nikdo nepřežil, na palubě byl kromě vůdce země i ministr zahraničí a další úředníci. Konzervativní politik, který byl považován za budoucího duchovního vůdce Íránu, byl odpovědný za masové popravy politických vězňů na konci 80. let.

Kdo byl íránský prezident Raisí: Řezník z Teheránu, který měl blízko k Putinovi

Svět
Na severu Íránu havaroval vrtulník, ve kterém cestoval íránský prezident Ebrahím Raísí
Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní nehodě vrtulníku. Informaci dalších médií potvrdila v pondělí ráno také íránská státní televize. Vrak stroje, který havaroval na severozápadě Íránu, nalezly záchranné týmy brzy ráno. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara.

Pád vrtulníku s íránským prezidentem Raísím: K vraku se bylo obtížné dostat

Svět
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AFP. V exkluzivním rozhovoru dále mimo jiné kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajině používat jím dodané zbraně k útokům na ruské území. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Rusko chce útočit na Charkov, ale nemá dostatek prostředků k novému rozsáhlému útoku na Kyjev.

Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, tvrdí Zelenskyj

Státy mimo EU
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník generálního štábu a první náměstek ministra obrany Valerij Gerasimov naslouchají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jejich setkání v Moskvě 27. února 2022.
Post ministra obrany držel od roku 2012, nyní končí. Sergej Šojgu se stane generálním tajemníkem Bezpečnostní rady Ruské federace, která dohlíží na strategické otázky a národní bezpečnost. Podle politologů se tímto krokem snaží ruský prezident Vladimir Putin změnit způsob vedení války na Ukrajině, za které byl Šojgu hojně kritizován.

Šojgu končí, nahradí ho civilista. Rusko se připravuje na ekonomickou válku

Svět
Zklamaný Alexandr Ovečkin z Ruska.
Už potřetí v řadě se hokejové mistrovství světa koná bez Ruska. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale stejně tak jako je zřejmé, že mezinárodní federace IIHF se nemůže tvářit, že válka na Ukrajině neexistuje, se nedá pochybovat o tom, že ze sportovního hlediska je absence sborné ztrátou. Jak se ale na hokejový bál, z něhož jsou vyloučeni, dívají přímo v Rusku?

Jak Rusové (ne)sledují hokejové MS. Musíme znát své nepřátele, burcuje trenér

Hokej
Bývalý hokejový gólman Dominik Hašek.
Olympijského vítěze z Nagana a brankářskou legendu Dominika Haška samozřejmě zajímá, jak uspějí čeští hokejisté na domácím mistrovství světa. „Musíte to na ledě umět, mít vynikajícího trenéra, ale nesmí chybět ani kus toho štěstí. A já našim klukům přeji, aby ho teď na mistrovství měli a vybojovali medaili, nejraději tu zlatou,“ říká v rozhovoru pro Deník.
9 fotografií

Dominik Hašek chce do Senátu. S TOP 09 sdílím řadu hodnot, říká

Česko
Ruský prezident Vladimir Putin během oslav Dne vítězství v Moskvě
Rusko udělá vše pro to, aby se vyhnulo globální konfrontaci, ale nedovolí nikomu, aby jej ohrožoval. Účastníkům tradiční vojenské přehlídky k připomínce porážky nacistického Německa to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Zatímco po Rudém náměstí pochodovali vojáci, ruská vojska tlačí na frontovou linii na Ukrajině, kde Rusko svou invazí v roce 2022 rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od roku 1945.

Rusko nechce globální konflikt, nenechá se ale ohrožovat, řekl Putin

Svět
Ruské vojenské cvičení v Kaliningradské oblasti
Rusko chystá manévry zahrnující přípravu rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, oznámilo v pondělí 6. května ruské ministerstvo obrany. Uvedlo, že cvičení se zaměří na zajištění územní celistvosti a suverenity Ruska „v reakci na provokativní prohlášení a hrozby ze strany některých západních představitelů vůči Ruské federaci“. To následně potvrdila i ruská diplomacie, podle které jde o vzkaz Západu.

Rusko chystá vojenské cvičení. Zaměří se na přípravu taktických jaderných zbraní

Státy mimo EU
Ilustrační snímek.
Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, potrestána nebude. Odvolací soud pravomocně potvrdil její osvobození. Zamítl odvolání státního zastupitelství, které pro bývalou češtinářku původně žádalo osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.

Učitelka nebude potrestaná za výroky o Ukrajině, soud potvrdil osvobození

Krimi
Brittney Grinerová přichází k ruskému soudu.
Mráz a špína v bývalém sovětském gulagu, ponižování ze strany dozorců i lékařů, ale také pocit, že je jen bezmocnou hračkou v globální hře velmocí. Jedna z nejlepších amerických basketbalistek všech dob Brittney Grinerová chystá knihu o svém uvěznění v Rusku, které šokovalo svět. Slavná hráčka otevřeně promluvila o tom, co prožila a jak dokázala v putinovských kriminálech přežít. 
7 fotografií

Chtěla se zabít. Americká hvězda přežila Putinovo vězení, pomohla jí Bible

Ostatní sporty
Pohřeb Alexeje Navalného, 1. března 2024
Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to v sobotu americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Navalnyj v Rusku patřil k nejostřejším Putinovým kritikům. Jeho spolupracovníci Putina viní, že nechal Navalného zavraždit, a uvedli, že na podporu svého tvrzení předloží důkazy, připomněla agentura Reuters.
12 fotografií

Putin podle amerických zpravodajských služeb nenařídil zabít Navalného, píše WSJ

Svět
Ruský prezident Vladimir Putin
Dvě třetiny čtenářů, kteří hlasovali v anketě Deníku.cz, se neobávají toho, že se rusko-ukrajinský konflikt rozšíří na naše území. Až dosud jich hlasovalo přes 7,5 tisíce. Jsou tedy optimističtější než většina evropských lídrů. Britský premiér například v tomto týdnu prohlásil, že Spojené království uvede zbrojní průmysl do válečného stavu.

Čtenáři si myslí, že Putin chce obnovit Sovětský svaz. Útok na Česko odmítají

Černá a bílá
Útok na ruské pozice na frontové linii poblíž ukrajinského Bachmutu
Vladimir Putin do poslední chvíle před útokem na Ukrajinu tvrdil, že ji Rusko nikdy nenapadne. Teď mluví o tom, že napadení členského státu NATO je nesmysl. Čelní evropští politici ale varují, že konflikt s Ruskem hrozí. Při nedávné návštěvě Petra Fialy ve Washingtonu americký prezident Joe Biden řekl, že pokud Rusko nezastavíme na Ukrajině, půjde dál do Evropy. Armády se na tuto možnost připravují.

Může se konflikt Ruska a Ukrajiny rozšířit na naše území? Přinášíme argumenty

Černá a bílá
Válka na Ukrajině: Z mnoha domů zůstaly trosky.
Ukrajině se i díky pomoci Západu, včetně Česka, podařilo zastavit Ruskou agresi. Východní velmoc, která přitom už asi pětinu území svého souseda okupuje, zároveň stále trvá na tom, že se Severoatlantickou aliancí (NATO) konflikt nechce. Tedy s výjimkou výstředního Medvěděva, který neustále šermuje vodíkovými pumami. Naše opozice současně vyčítá vládě, že válkou jen straší. Ruský diktátor Vladimir Putin však až do poslední chvíle tvrdil, že nezaútočí ani na Ukrajinu…

Máme se obávat, že se rusko-ukrajinská válka přenese i na naše území? Hlasujte

Černá a bílá
Volejbalistky ruského týmu Lokomotiv Kaliningrad.
Ruský sport má řadu svérázných specifik. Nechme teď stranou okázalé hurávlastenectví a podporu války na Ukrajině, pomiňme mezinárodní izolaci Putinovy říše právě kvůli krvavé invazi do sousední země, na chvíli nemysleme na doping, z nějž se stal v Rusku bezmála národní zvyk. Ve velké zemi na východě stačí ke skandálu mnohem méně – třeba když se volejbalistky z radosti nad vyhraným bodem obejmou a políbí.

Jste lesby a satanistky. Ruské šampionky neustály prohru, vypukl skandál

Ostatní sporty