Energie zdarma na dosah? Laserová fúze ukázala, co umí

Pokud zkrotí lidstvo fúzi, stane se většina dnešních problémů minulostí. V červenci tohoto roku jsme k tomu udělali obrovský krok…

Energie zdarma na dosah? Laserová fúze ukázala, co umí
Energie zdarma na dosah? Laserová fúze ukázala, co umí
Zdroj: archiv

Spustí vědci reakci, kterou nebudou schopní kontrolovat?

Nejsilnější laserový výboj všech dob byl odpálen 5. července v kalifornské laboratoři National Ignition Facility (NIF). Celkem 192 laserů vypálilo puls ultrafialového světla, který dodal do cíle 500 bilionů wattů (neboli 500 terawattů) výkonu – tedy 1,85 megajoulů. To jsou těžko představitelná čísla; je to stokrát víc energie než u jakýkoliv jiných existujících laserů na světě. Účelem pokusu je cesta k „laserové fúzi“, která by mohla lidstvu dát v podstatě neomezený zdroj energie. 

Výboj je důsledkem 22 let práce v NIF. Tato špičková laboratoř je jedním z míst, kde se pracuje na způsobu, jak zcela změnit tvář světa. Dodat na cíl extrémní množství energii je kritická podmínka pro zažehnutí fúzní reakce, z níž by mohlo vzejít více energie, než jí bude dodáváno. 

Při tomto experimentu, o němž se možná budou naši potomci jednou učit ve školách, pálilo 192 laserů na dvoumilimetrový cíl. Zcela přesně – laser NIF se tak stal nejen nejsilnějším na světě, ale současně i nejpřesnějším. „NIF se stal přesně tím, co jeho otcové plánovali,“ řekl jeho ředitel Edward Moses. „Je plně funční a vědci učinili důležité kroky potřebné pro zažehnutí fúze. Našim cílem je zcela čistá energie.“ 

V Praze 8 je stejná teplota jako v centru Slunce. Hledají tam energii zdarma

Vědecká komunita se vzácně shoduje, že jde opravdu o významný pokrok. „500 TW výstřel je výjimečný úspěch,“ pochválil kolegy Dr. Richard Petrasso z prestižní univerzity MIT. „Vytvořili na Zemi podmínky, které předtím existovaly pouze v jádrech hvězd. Pro nás, kdo usilujeme o kontrolovanou fúzní reakci v laboratorních podmínkách, jen to vzrušující pokrok.“ S tímto názorem se shoduje i jiný fyzik, Dr. Raymond Jeanloz z univerzity v Berkeley: „Tento přelom nám otevírá nové možnosti při studiu hmoty v extrémních podmínkách.“ 

Laserová fúze jako budoucnost energetiky?

Cílem pokusu je kontrolovaná termojaderná fúze, tedy proces podobný tomu, jaký se odehrává ve hvězdách. Při ní reagují deuterium a tritium, přičemž kromě jiného vzniká energie. Jenže aby se podařilo takovou reakci zažehnout, je potřeba obrovská teplota – a jednou z mála cest, jak ji získat, je právě pomocí koncentrovaných výbojů světla. 

Zařízení NIF však není zdaleka tak mírumilovné, jak se zdá. Většina pokusů, které zde probíhají, má vojenské využití. Armády však laboratoř chápou nejen jako cestu k novým silnějším zbraním, ale samozřejmě také jako způsob, jak získat energii. 

Když se lidstvu podaří ochočit tajemství fúze, bude mít neomezené množství energie. Deuterium i tritium, jež jsou pro fúzi jediné potřebné palivo, jsou totiž izotopy vodíku – a toho můžeme získat z vody v oceánech kolik chceme. Fúze, ať už ta laserová anebo tokamaková, je asi jedinou cestou, jak se vypořádat s ubývajícími zdroji fosilních paliv. Jedinou další alternativou jsou v delším časovém horizontu nepříliš spolehlivé a výkonné vodní, větrné a solární elektrárny. Proto se do výzkumu fúze už od 60. let 20. století investují obrovské prostředky. 

Budou nám v budoucnosti nad hlavami létat jaderné reaktory?

Podle mnoha vědců je však fúze jen sen, který naplňuje představy o ráji – stavu, kdy nám bude energie létat jako přísloveční holubi rovnou do „do huby“. Finance, které na její výzkum plynou, kritizují například ekologické organizace. Podle nich by bylo rozumnější dávat peníze na masové rozšíření klasických ekologických zdrojů… 

Světlo do tohoto sporu vrhne první pokus o zažehnutí fúzní reakce, který by se měl v NIF odehrát už za dva roky. Už teď se však objevuje mnoho až hystericky kritických nástrojů, která tvrdí, že vědci sice reakci spustí, ale už ji nebudou schopní kontrolovat…

FOTO: NIF 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články

Jsme na Facebooku

# VYBRANÁ VIDEA