Fotka, která vše vysvětluje: jaký je rozdíl mezi Severní a Jižní Koreou

Severní a Jižní Korea – dva státy obývané jedním národem. Rozdělené politiky a dnes žijící každý úplně jinak. Nejlépe je rozdíl vidět z vesmíru.

Fotka, která vše vysvětluje: jaký je rozdíl mezi Severní a Jižní Koreou
Fotka, která vše vysvětluje: jaký je rozdíl mezi Severní a Jižní Koreou
Zdroj: archiv

Celý svět teď žije pohřbem severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Lidé se ptají, jestli je v jeho zemi opravdu takový hlad a nesvoboda, jiní se dotazují, zdali to celé není tak trošku manipulace ze strany západních rozvědek. Na všechny otázky o Severní Koreje přitom vlastně odpoví jediná fotografie pořízená z vesmíru.

Fotografie ukazuje noční pohled na Korejský poloostrov. Byla pořízená sice už roku 2003 ze špionážní družice, ale to, co je na ní vidět, je platné i roku 2011. 

Zatímco jižní část poloostrova je v noci rozzářená tisícovkami světel, severní část je zcela temná, jen s několika ostrůvky jasu. Je jasně vidět, jak velký je rozdíl mezi severem a jihem – zatímco jih v noci žije, sever nemá dostatek energie, aby rozsvítil světla. Přitom Severní Korea vyrábí elektřiny dost – je na 69. místě těsně za Portorikem a před Islandem. Většina energie však jde na potřeby státu a armády, pro „lid“ však je na svícení téměř nedostupná. Důvod je však ještě jeden; severokorejská vedení žije v permanentním paranoidním strachu z americké invaze. Světla by mohla být využita pro útok, proto musí být v noci celá země temná. 

 

Současně jsou však Severokorejci jedním z mála národů na Zemi, který ještě zná noční oblohu. Zatímco průmyslové národy už hvězdy vídají jen ve filmech, obyvatelé komunistické Koreje se na ně mohou dívat úplně bez problémů. Hvězdy jsou však jednou z mála věcí, kterou mají Severokorejci povolenou…

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Související články