Vědci vytvořili mravenčí supervojáky, kteří obývali planetu před milióny let

Kanadští vědci přišli na způsob, jak pomocí hormonů vytvořit obrovského "supermravence", který připomíná své předky, jež žili na Zemi před desítkami milionů let.

Vědci vytvořili mravenčí supervojáky
Vědci vytvořili mravenčí supervojáky
Zdroj: archiv

Mravence s velkou hlavou a obrovskými kusadly dokážou přivést na svět tak, že do mravenčích larev vpraví dávku růstového hormonu - namísto obvyklé kasty vojáků se tak rodí několikanásobně větší a vyvinutější jedinci. Píše o tom odborný časopis Science.

 JAK JEŽÍŠ KRISTUS VYPADAL VE SKUTEČNOSTI? VĚDCI NAŠLI JEHO PRAVDĚPODOBNOU PODOBU

Vědecký tým z kanadské McGillovy univerzity se zabýval rozšířeným mravenčím rodem Pheidole. V něm se vyskytují menší jedinci, takzvaní dělníci, a větší - vojáci. I v přírodě jsou někdy k vidění zvlášť vyvinutí mravenčí vojáci, kteří přerůstají všechny ostatní příslušníky mraveniště a starají se o jejich bezpečnost. Tito supervojáci mají v řadách mravenčích armád speciální úlohu; jsou tak monstrózní, že by v boji nebyli k ničemu. Mají však tak obří hlavy, že v úzkých chodbách mravenišť slouží jako jakési živé zátky, které celou chodbičku ucpou. 

Odborníci přišli na to, že DNA všech mravenců zkoumaného rodu obsahuje gen, který je za vznik obzvlášť vyvinutých jedinců zodpovědný a dokázali ho pomocí hormonu methoprenu aktivovat. Tvrdí přitom, že obrovití mravenci byli zřejmě v dávné minulosti obvyklým jevem - genetická výbava svědčí o tom, že všichni mravenčí předci před desítkami milionů let vypadali právě jako dnešní "supermravenci". 

FOTO: Alex Wild/alexanderwild.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články