Tajemství života na Marsu odhaleno? Curiosity zřejmě našla to, v co všichni douf
Na internetu se šeptá, že můžeme očekávat přelomový objev Curiosity, ale v NASA je ticho po pěšině. Kde je tedy pravda? A kdy se ji dozvíme?
Nadějné zprávy pochází z úst Johna Grotzingera, hlavního badatele a geologa z Kalifornského technologického institutu (California Institute of Technology). Podle jeho slov analyzátor SAM objevil při rozboru marsovské půdy něco velmi důležitého a pro poslání Curiosity velmi zásadního… "Zapíše se to do světových dějin… Bude to ohromující," řekl Grotzinger zpravodajskému serveru NPR 20. listopadu.
Čtěte celý SPECIÁL: Mise Curiosity na Marsu |
Musíme si počkat… do začátku prosince
Analyzátor SAM (Sample Analysis at Mars) má pro analýzu vzorků půdy a kamenů k dispozici mnoho nástrojů. Dokáže přesně měřit množství uhlíku, kyslíku a dusíku - chemických stavebních kamenů života.
Tajemství bude brzy odhaleno. Podle Grotzingera bude zanedlouho uspořádána konference, kde se o přelomové výsledky NASA s veřejností podělí. Konference se uskuteční během setkání Americké geofyzikální unie v San Francisku mezi 3. a 7. prosincem. Napsal to server Wired. Grotzinger také mluvil o tom, že se to snaží s kolegy uchovávat v tajnosti a že výsledky stále prověřují, aby nedošlo k omylu. Musí být maximálně obezřetní, protože si uvědomují, že se jedná o zprávu, která "otřese" celým světem. NASA tedy zatím odmítá své výsledky jakkoli komentovat a hovořit na toto téma s kýmkoli vně týmu - tedy s novináři nebo nezainteresovanými vědci.
"Mluví o tom, že je to přelomové a že se to zapíše do dějin, takže očekávám, že se to bude týkat organického materiálu," říká planetární vědec Peter Smith z University of Arizona. Smith je odborník na slovo vzatý - vedl vědecký tým v předchozí marsovské misi (Phoenix).
Curiosity se na Marsu dostalo k záhadným skvrnám. Je to plast? |
"Může to být jen stopa života, ale i to by bylo neskutečné." Smith tvrdí, že není v kontaktu s nikým z týmu Curiosity a že o výsledcíh nic neví, a jeho pohled je tedy skutečně nezávislý.
Historie hledání života na Marsu
Za organické molekuly se považují ty, které obsahují uhlík, a mohou tak být možným indikátorem života na rudé planetě. Na misi Phoenix zkoušeli vědci zahřívat vzorek půdy, a snažili se tak najít stopy organických látek. Tehdy ale jejich analýze bránil výskyt soli perchlorátu (chloristanu), který marsovská půda obsahuje. Ten totiž s teplem reaguje - zničí jakékoli komplexní organické molekuly a zanechá za sebou jen kysličník uhličitý, kterého je marsovká atmosféra doslova plná.
Mise Viking zkoumala opačnou část Marsu v 70. letech. A stejně jako následující mise i ona hledala na planetě život. V tomto ale byla neúspěšná. Následovalo období, kdy astronomové považovali rudou planetu za pustou a bez života. Nezdařené pokusy během mise Phoenix a problémy s perchlorátem však ukázaly na možnou naději - třeba všechny analýzy mařil perchlorát, a otázka života na Mars by tak mohla být stále otevřená…
Jedinečnost Curiosity
Výjimečnost laboratoře na sondě Curiosity spočívá v tom, že může vzorky zahřívat pomalu takovým způsobem, že nesktivuje perchlorát. Umí navíc přesně zvážit jednotlivé molekuly "prvků života" - kyslíku, uhlíku a dusíku.
"Přítomnost jednoduchých organických sloučenin zřejmě nebude takovým překvapením," říká Smith. "Pravděpodobně jsou totiž pozůstatkem meteoritů, které pocházejí z asteroidů vyskytujících se kolem Marsu. Mohou ale dokazovat, že se stavební kameny života na Marsu vyskytují, a pak by už stačila jen voda (kterou Mars v minulosti měl) a život by byl na světě."
Smith ale zároveň varuje před spekulacemi a šířením fám. Jakmile se o výsledcích mlčí, fámy se začnou šířit o to rychleji. Můsíme si tedy počkat až do začátku prosince a doufat, že v analýze nedošlo k omylu.
Úvodní foto Curiosity: NASA/JPL-Caltech
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
- Bouře na Marsu zatím Curiosity neohrozily. Některé už přečkala. Ale jak to bude dál?
- Mapa vesmíru je na světě. Jak vypadal před 11 miliardami let?
- Pět nejpopulárnějších mýtů o Měsíci. Nevěřte jim! Jsou to optické klamy nebo lži