ŠTÍTEK: Asie

V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa (Foto: Slávek Král)
Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem (146 049 km). Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.
6 fotografií

Stopem se psem. Cestovatel s ním projel celý svět

Plzeňsko
Komár tygrovaný (Aedes albopictus)
Komár tygrovaný se následkem teplejších zim šíří Evropou včetně Česka. Dokázal se adaptovat i na zdejší klima. Jeho štípnutí může být pro člověka nebezpečné, jelikož tento hmyz pocházející z Asie šíří horečku dengue i další tropická onemocnění. Evropské zdravotnické organizace potvrzují narůstající počet nakažených. Existují však způsoby, jak se vetřelci bránit, případně také zabránit jeho šíření a množení. Deník přináší přehled nejdůlěžitějších otázek týkajících se invazního komára a odpovědí na ně.

Komár tygrovaný už je i v Česku: Jak vypadá, jaké nemoci přenáší, jak se chránit

Česko
Protesty zemědělců v únoru letošního roku.
Vstup České republiky do Evropské unie před dvaceti lety se silně dotkl i agrárnictví. Zemědělci se museli vypořádat s řadou výzev. V mnohých zůstala pachuť a názor, že EU české zemědělství likviduje. Dotace jen pro pro někoho, nekončící byrokracie, omezování výroby, potravinová nesoběstačnost a takový tlak na nereálné cíle Green Dealu, že český zemědělec skončí a nahradí ho levnější produkce z Latinské Ameriky nebo Asie – to jen část argumentů, kterou kromě nespokojených zemědělců využívají pro zisk jejich sympatií i politici. Jak je to doopravdy? Na to přináší odpovědi přehled Deníku.
167 fotografií

Mýty a fakta o Evropské unii: Drtí EU české zemědělce více než jiné?

Evropa pro Čechy
Carl Elsener z firmy Victorinox na Family Business Week
/FOTO, VIDEO/ Poprvé zavítal do České republiky. Carl Elsener, pokračovatel rodinné švýcarské značky Victorinox, byl hlavním hostem Family Business Weeku, který vyvrcholil v Libčicích nad Vltavou. Deník je partnerem této akce podporující rodinné podnikání. Firma Victorinox se proslavila švýcarským armádním nožem, který nikdy nechybí ani v kapse Carla Elsenera. „Nikdy neopouštěj planetu bez švýcarského nože,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro Deník.
23 fotografií

Mr. Victorinox Carl Elsener: Náš nůž otevřel dveře do ruské vesmírné stanice Mir

Příběhy
Lilie chraňte před mšicemi a dávejte pozor, aby je nenapadl chřestovníček liliový, který je jejich největším nepřítelem.
Krásu lilií lidé obdivují už od starověku. Jejich květy byly tak oblíbené, že zdobily oltáře i trůny vládců a v pozdější době se staly dokonce heraldickým znakem francouzských panovníků. Obliba lilií přetrvala dodnes. A jak by ne, vždyť v létě, když rozkvetou, stávají se bezkonkurenčními královnami zahrad. Abychom je však mohli obdivovat, musíme jim věnovat náležitou péči. A právě jak úspěšně lilie pěstovat se dovíte v tomto článku.

Lilie jdou do květu. Od května jim věnujte větší péči a jejich krása vás uchvátí

Zahrádkaření
Ve Chřibech se vyskytl největší evropský motýl. Usídlil se na Salaši, kousek od včelínů
Velkého překvapení se v těchto dnech dočkal 86letý včelař Stanislav Daněk ze Salaše na Uherskohradišťsku. Nedaleko jeho tří včelstev, na kmeni mladé trnky, objevil několikacentimetrový kokon hruškovitého tvaru, z něhož se vylíhl martináč hrušňový. Největší tuzemský i evropský motýl, jenž je kvůli svému kritickému ohrožení u nás zákonem chráněný.
4 fotografie

Nečekané překvapení. Včelař objevil největšího evropského motýla

Regiony
Ve Chřibech se vyskytl největší evropský motýl. Usídlil se na Salaši, kousek od včelínů
Velkého překvapení se v těchto dnech dočkal 86letý včelař Stanislav Daněk ze Salaše na Uherskohradišťsku. Nedaleko jeho tří včelstev, na kmeni mladé trnky, objevil několikacentimetrový kokon hruškovitého tvaru, z něhož se vylíhl martináč hrušňový, největší tuzemský i evropský motýl, jenž je kvůli svému kritickému ohrožení u nás zákonem chráněný.
4 fotografie

Kriticky ohroženého motýla objevil včelař ze Salaše na Uherskohradišťsku

Slovácko
Šneci, burgery, sushi i špekáček. Na Gastrofestivalu v Hradišti si pochutnal každý; květen 2024
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vůně lákající chuťové pohárky a všudypřítomné fronty. Tak by se dal shrnout druhý ročník gastrofestivalu v Uherském Hradišti. Na Masarykově náměstí se konala dvoudenní kulinářská akce nazvaná Cesta kolem světa. Návštěvníci mohli na jednom místě ochutnat pochoutky různých kuchyní ze všech koutů planety. Padl dokonce rekord v pojídání prasečích uší.
57 fotografií

Šneci, burger, sushi i špekáček. Na gastrofestivalu v Hradišti pohostili každého

Slovácko
Vlajky České republiky a Evropské unie
1. května roku 2004 vstoupila země do Evropské unie. Propukly mohutné oslavy. Rok předtím se v referendu vyslovilo pro vstup 77 procent voličů. Postupně ale nadšení ochladlo. Přibývalo lidí, kteří jsou s Unií nespokojeni. Vyčítají jí zejména byrokracii, nezvládnutou vlnu migrace z Asie a Afriky a přehnaně zelenou politiku. Je tomu tak přesto, že příjmy z Unie výrazně přesahují výdaje, které do Bruselu Česko posílá. Členství vděčí náš stát i za rozvoj trhu či právního systému.

Mělo by Česko setrvat v Evropské unii? Hlasujte

Černá a bílá