ŠTÍTEK: fotoaparát

Sedmdesátá léta jsou aktuálně obrovským trendem. Hodnotu může mít cokoliv
Rozhodli jste se vyklidit půdu, sklep nebo jen chcete pročistit svůj domov od nepotřebných věcí? Nejrychlejší cestou je se jich nekompromisně zbavit. Než je ale odnesete do kontejneru, podívejte se pořádně, zda mezi nimi nejsou některé z věcí vyjmenovaných v tomto článku. Skutečnou hodnotu totiž mohou mít úplně obyčejné předměty a nemusí to být zrovna starožitný porcelán.
4 fotografie

Chystáte se vyhodit nepotřebné věci? Pozor, klidně doma můžete mít poklad

Domácnost
Fotograf Vít Klouček u chrámu sv. Bartloměje v Kolíně.
/FOTO, VIDEO/ Každý nyní má v kapse mobil s fotoaparátem, ale kliknout mnohdy nestačí. Fotografie se od dobré fotografie liší nejen kompozicí, ale i správným nastavením přístroje. A určité nastavení se dá zvládnout i u onoho mobilu. Regionální muzeum v Kolíně uspořádá v sobotu 3. června třetí fotografický workshop. Jeho tématem tentokrát budou detaily a jejich poezie.
7 fotografií

V detailech se skrývá krása. Kurz pro fotografy si vzal na starost Vít Klouček

Čtenář reportér
Hřbitov v Benešově nad Černou o Svátku zesnulých.
Hřbitovy, zejména o Svátku zesnulých, mají svůj půvab. Zajděte si na ně v tomto čase v noci a zjistíte, že se proměnily v kouzelnou zahradu. To dokládají snímky z nočního svátečně vyzdobeného hřbitova v Benešově nad Černou. Prohlédněte si benešovský hřbitov tak, jak jej objektivem svého fotoaparátu zachytil benešovský fotograf Pavel Ptáček.
24 fotografií

Dušičkový hřbitov fotoaparátem Pavla Ptáčka. Prohlédněte si tu nádheru

Českokrumlovsko
Skupině nadšenců se skrýš s kamerou a dalším vybavením podařilo najít díky teorii o pohybu ledovců.
Následující příběh bude znít jako smyšlená historka o hledání pokladu, opak je ale pravdou. Po několikaměsíčním pátrání, které probíhalo ve třech samostatných expedicích, objevil profesionální lyžař a horský badatel Griffin Post historickou skrýš s fotoaparátem a horolezeckým vybavením, kterou v roce 1937 opustili legendární horolezci Bradford Washburn a Robert Bates. O osmdesát pět let později se vědci snaží film z fotoaparátu vyvolat. Díky dobovým snímkům by mohli zjistit, jak se ledovec za osm desetiletí změnil.
9 fotografií

Skrýval se 85 let. V ledovci našli fotoaparát známého badatele, přežil i film

Objevy
Huawei Mate 50 Pro
Všechny chytré telefony posledních let od Huawei mají stále stejné stigma – uvedení společnosti na obchodní blacklist USA způsobilo, že nemají obecně známý operační systém Android, zároveň mají omezený přístup ke Google službám a nepodporují připojení přes 5G. Aby ovšem toto vnitřní trauma v sobě nějak vykompenzovaly, mají nadstandardní hardwarové vybavení s výbornými fotoaparáty. 
31 fotografií

Huawei Mate 50 Pro: Nejen nádherné designové zpracování a výtečná kamera

Počítače a mobily
Google Pixel 7
Pro fanoušky Android telefonů právě vychází nová řada chytrých telefonů od Googlu. Opět jako u předešlé verze nabízí Pixel 7 také vylepšenou verzi Pro s většími rozměry, displejem, pamětí RAM, kapacitou baterie a lepším fotoaparátem. Oba modely pohání nový a výkonný čipset Google Tensor G2 a mají funkci „Unblur,“ která za pomocí umělé inteligence dokreslí pixely rozmazané fotografie. Jako operační systém má Android 13 a Google slibuje až 5 let softwarové podpory.
6 fotografií

Nová řada chytrých telefonů. Google představil Pixel 7 a Pixel 7 Pro

Počítače a mobily
Huawei Nova 10 a Huawei Mate 50 Pro
Nové vlajkové lodě od Huawei jsou tu. Model Mate 50 Pro láká hlavně na špičkovou fotovýbavu a elegantní design. Zároveň ale také slibuje větší odolnost vůči pádům, škrábancům, ale také vodě. O výkon se pak postará jeden z momentálně nejvýkonnějších procesorů Snapdragon 8+ Gen 1. Cenově přívětivější Huawei Nova 10 má 60Mpx selfie kameru, tedy jednu z nejlepších na trhu. Vylepšená verze Nova 10 Pro pak navrch přidá ještě větší baterii a superrychlé 100W nabíjení.
20 fotografií

Huawei Mate 50 Pro a Nova 10 přichází na český trh. Zaujmou hlavně fotoaparáty

Počítače a mobily
Setkání veteránů u břeclavského zámku objetivem čtyřicet let starého fotoaparátu Mamiya. Snímky digitalizované s klasiky vyvolaných fotografií.
Stovku historických automobilů a motorek u břeclavského zámku před týdnem většina návštěvníků a kolemjdoucích fotila nejrůznějšími digtálními fotoaparáty nebo svými mobilními telefony. Břeclavský fotograf David Korda tentokrát vzal čtyřicet let starý fotoaparát na klasický středofomátový film. Děkujeme mu za pěkné fotky a velmi zajímavý příspěvek.
17 fotografií

Veterány veteránem. Pohled na setkání u břeclavského zámku starým fotoaparátem

Čtenář reportér
Xiaomi 12 se svým skvělým displejem, nadstandartním fotoaparátem, výkonným hardwarem a nadprůměrným audiosystémem schopně konkuruje v nejvyšší cenové kategorii například novým Samsungům.
Jestli už jste otrávení z chytrých telefonů obrovských rozměrů, ale zároveň chcete výkonnou vlajkovou loď, tak právě pro vás je tady nové Xiaomi 12. Svým skvělým displejem, nadstandardním fotoaparátem, výkonným hardwarem a nadprůměrným audiosystémem schopně konkuruje v nejvyšší cenové kategorii například novým Samsungům. Pokulhává ovšem ve výkonu baterie a chybí mu nejvyšší stupeň ochrany proti vodě a prachu.
83 fotografií

Recenze Xiaomi 12: Jako biblický David. Kompaktní, ale supervýkonný telefon

Počítače a mobily
Tereza Svobodová a vítězný snímek okna.
/FOTO/ Cvak! Zdánlivě všední záběr, maličkost, kterou denně míjí spousta kolemjdoucích. Uložená v paměti fotoaparátu. Po vytisknutí však parádní snímek. Radost pohledět. A hned ho pověsit na zeď. Dvanáctiletá Tereza Svobodová z Boskovic na Blanensku nedávno vyhrála celostátní fotografickou soutěž Photocontest, kterou organizuje Gymnázium Oty Pavla v Praze.
18 fotografií

Parádní snímky! Rájecké školačky zabodovaly v celostátní soutěži, podívejte se

Volný čas