ŠTÍTEK: kůže

Studentky VOŠZ Trutnov Nela Borůvková a Alžběta Strnadová pomáhají při kontaktních dnech pro veřejnost, při kterých se můžou zájemci poradit s kožním lékařem, jestli podezřelý projev na kůži může znamenat rakovinu.
Enormní zájem je v Trutnově o vyšetření kůže a mateřských znamének, které se zaměřuje na včasné odhalení kožních zhoubných nádorů. Při dvou konzultačních dnech v Národním domě se jich podařilo odhalit osmnáct, z toho jeden maligní melanom (nejagresivnější kožní zhoubný nádor s nejvyšší úmrtností) a patnáct přednádorových stavů. Další se koná dnes, v pondělí 3. června od 15 do 18 hodin.
5 fotografií

O vyšetření kůže a mateřských znamének je zájem, odhalují včas zhoubné nádory

Krkonoše
Infekční onemocnění nepřenášejí pouze klíšťata. Co vás kouslo odhalíte podle tvaru i barvy štípance.
Komáři, klíšťata, mravenci, ale i štěnice, muchničky či vosy. Hmyz nám způsobuje svými sosáky a žihadly nepříjemné svědění od pradávna. V některých případech je štípnutí neškodné a samo odezní. Jindy je potřeba zjistit, co jej způsobilo. Po přečtení článku budete neomylně vědět, jak kousance od různých druhů hmyzu rozpoznat i jaké nemoci který hmyz přenáší.
7 fotografií

Štípnutí komára nebo kousnutí nakaženého klíště? Jak poznat, co může za pupínek

Zdraví
Sebepoškozování je návykové a vzniká na něm závislost.
Počty případů sebepoškozování dospívajících stoupají o stovky procent. Podle odhadů se dnes týkají téměř každého pátého mladistvého. Ať už jde o řezání se, trhání vlasů, típání cigarety o vlastní kůži nebo další metody způsobující bolest, ukazuje to, že děti nedokážou správně zpracovávat emoce. Jak takové destruktivní chování dětí a mladistvých napravit? A jak léčit nejen jejich psychiku, ale celou jejich rodinu? Zeptali jsme se lékařky a psychoterapeutky Hany Deákové.

Je mi tak strašně, že mám chuť se pořezat! Jak pomoci těm, kdo se sebepoškozují

Zdraví
Hádě střevní vyfocené v laboratorních podmínkách.
Na dovolené v exotických zemích pozor na malého tvora jménem hádě střevní. Jde o nebezpečného parazita, který žije v hlíně. S ní se pak stačí blíže dostat do kontaktu a většina napadených ani nepostřehne, že si právě zadělali klidně na vleklé zdravotní potíže. Ty se projeví s odstupem dnů až týdnů. Hádětem způsobená nemoc se jmenuje strongyloidóza.
5 fotografií

Nepřítel dovezený z dovolené: Hádě střevní se umí do těla člověka provrtat kůží

Zdraví
K sebepoškozování sahá až pětina dětí a mladistvých.
Zraňování žiletkou, řezání do rukou a nohou, škrábání kůže do krve, štípání nebo pálení se zapalovačem. Podle odhadu odborníků u nás v posledních letech extrémně narostl počet případů sebepoškozování dospívajících. Je docela dobře možné, že někoho s tímto problémem potkáváte. Týká se totiž téměř každého pátého mladistvého. Co to vůbec je sebepoškozování, proč vzniká a jaké chyby ve výchově nejčastěji vedou k tomu, že se dítě začne sebepoškozovat? Zeptali jsme se lékařky a psychoterapeutky Hany Deákové.

Proč si tolik mladých řeže ruce či nohy? Sebepoškozování se týká každého pátého

Zdraví
Evropský den melanomu každoročně odhalí při bezplatném vyšetření zájemců v celé České republice přes stovku zhoubných kožních nádorů.
Máte na těle podezřelé znaménko a odkládáte vyšetření? Nebo jste dostali termín za dlouhé měsíce? Evropský den melanomu je příležitost, jak na problém upozornit a zároveň předejít pozdějším komplikacím. Nemocnice Znojmo se k této preventivní akci připojí 22. května. Kožní oddělení nabídne objednaným pacientům bezplatné preventivní vyšetření mateřských znamének. Přijít mohou mezi osmou a druhou hodinou.

Evropský den melanomu. Znaménka vyšetří v Nemocnici Znojmo. Po objednání

Znojemsko
Konzumace většího množství mrkve pomáhá dosáhnout stejného zbarvení pokožky, jako po oslunění.
Už jste někdy slyšeli o mrkvovém opalování? Konzumace levné křupavé zeleniny údajně dokáže zajistit hezké zbarvení pokožky. Navíc ji má chránit před UV zářením. Zajímalo nás, co je na tom pravdy. Zjišťovali jsme také, jestli je mrkev skutečně zdravá na oči, jak jsme slýchávali jako malí. V dnešním článku zjistíte, na co je celkově dobré mrkev jíst i jak často bychom si ji měli dopřávat. Za pozornost stojí především jedna látka, kterou tato zelenina obsahuje v hojném množství.

Krásně hnědá kůže bez nezdravého opalování? Stačí jíst levnou a chutnou zeleninu

Zdraví
Volkswagen Golf R32 mark IV.
V nabídce ojetin najdete nejen „obyčejná“ auta za příznivou cenu, která se hodí třeba pro rodiny, začínající řidiče nebo živnostníky, ale můžete narazit i na opravdové skvosty. V inzerátech se totiž objevují i luxusní auta za miliony korun, historické veterány a také takzvané youngtimery, které mají sběratelský potenciál a jejich cena přitom není příliš vysoká. Najdete mezi nimi Volkswagen Golf R32 nebo Mercedes-Benz SL 600. V dalším díle seriálu Deníku a webu TipCars.com jsme se podívali na nabídku právě těchto aut.
15 fotografií

Unikátní VW Golf a jiné youngtimery. Zajímavé „mazlíky“ najdete i mezi ojetinami

Autobazar
Evropský den melanomu každoročně odhalí při bezplatném vyšetření zájemců v celé České republice přes stovku zhoubných kožních nádorů.
Nové znaménko na kůži nebo staré, které změnilo tvar, barvu či dokonce krvácí nebo mokvá. To všechno může znamenat vážný zdravotní problém. Podle lékařů by pigmentové změny nikoho neměly nechat v klidu, může z nich vzniknout jeden z nejagresivnějších nádorů – melanom, u něhož velikost již několika milimetrů znamená pokročilé stadium nemoci a menší naději na vyléčení.
8 fotografií

Divná znaménka na kůži? Ukažte je raději odborníkům, než bude pozdě

Českobudějovicko
135. skok přes kůži
Řada čtenářů si pod tímto titulkem nevybaví napoprvé o co jde, v našem hornickém regionu je však řada znalců, kteří si se zájmem tento článek přečte, neboť i když od posledního vyfáraného vozíku uhlí /huntu/ na dole Kateřina uplynulo již 30 let, hornické tradice zůstávají.

135. skok přes kůži

Čtenář reportér
Majka obecná a majka fialová patří mezi nejznámější druhy majek u nás. Vyznačují se výrazně velkým zadečkem zčásti překrytým zkrácenými krovkami. Dospělá majka dosahuje velikosti 10-40 mm. Samičky bývají větší než samečci a zadeček mají buclatější.
Pozor, máme tu jedovatého brouka, který může dětem způsobit smrt! Sociální sítě se plní příspěvky, kde lidé upozorňují teď na jaře na hojnější výskyt brouka majky fialové (Meloe violaceus). Ačkoli je na jejich sdělení přece jen něco pravdy, riziko toxicity se zbytečně přehání. Podle odborníků není třeba panikařit. Aby se člověk otrávil, musel by vyvinout opravdu velké úsilí. Jed, který majka obsahuje, se v minulosti používal pro výrobu nápojů na povzbuzení sexuální vášně a s dávkováním to milovníci leckdy přeháněli.
8 fotografií

Česko děsí jedovatý brouk. Pozor by si měli dávat především alergici

Česko
Na Trutnovsku začíná projekt Domovy na dohled, který se zaměřuje na včasné odhalení kožních zhoubných nádorů v domovech seniorů i pro veřejnost.
„Každý třetí člověk v Česku onemocní zhoubným nádorem. Nejčastější je rakovina kůže, výskyt kožních zhoubných nádorů stále roste,“ upozorňuje trutnovská kožní lékařka Dagmar Salajová. Ta spustila na Trutnovsku projekt Domovy na dohled, který se zaměřuje na včasné odhalení kožních zhoubných nádorů v domovech seniorů i pro veřejnost. „Tolik nádorů, kolik je teď, nikdy nebylo. Populace stárne, s věkem se kumuluje vliv kancerogenních faktorů. Kožní rakovinou jsou nejvíce postiženi senioři, ale zakládáme si na ní už v časném věku,“ říká.
9 fotografií

Kůže si nahrává každé spálení na slunci, říká lékařka. Pomáhá s odhalením nádorů

Krkonoše
Flatz vedle kopie jeho těla.
"Akční umělec", vyučený zlatník z Vorarlbergu Wolfgang Flatz (71), žijící v Mnichově, si nechal za život vypíchat třináct kérek a nadcházející čtvrtek od 19 hodin je chce vydražit v aukčním domě Christie´s v Londýně. Samozřejmě i s kůží. Benefiční aukce k podpoře bavorských státních sbírek obrazů nese název „Riskovat vlastní kůži".

Od sousedů: Tatér chce vydražit svou kůži

Z okolí
Nohy jsou sice daleko od srdce, ale také jim hrozí komplikace způsobené vysokou hladinou cholesterolu.
Vysoká hladina cholesterolu v krvi představuje rizikový faktor pro vznik nebezpečných kardiovaskulárních onemocnění. Je to plíživý nepřítel, protože jeho příznaky mohou být nenápadné. Jeden z důležitých signálů nám však mohou vysílat naše nohy nebo pleť. Jak poznat vysoký cholesterol podle nohou? Proč je vysoký cholesterol nebezpečný? A jak se vysoký cholesterol může projevit na pleti?

Jak poznat vysoký cholesterol? Varovné signály vysílají nečekané části těla

Zdraví
Bolest jater můžeme pociťovat v pravé horní části břicha pod žebry.
Játra hrají důležitou roli v našem metabolismu. Mimo jiné jsou nezbytná pro trávení, pomáhají imunitnímu systému bojovat s infekcemi a navíc zbavují lidský organismus toxických látek. Pokud se jejich fungování naruší, může to mít pro naše zdraví nepříjemné následky. Signály, že se našim játrům nedaří dobře, však bývají zpočátku nenápadné. Jaké jsou příznaky onemocnění jater? Kde a jak bolí játra? A čím našim játrům můžeme pomoci?

Přetížená nebo špatně fungující játra vám vysílají signály. Nepřehlédněte je

Zdraví
Zubní pasta má vedle čištění zubů i řadu jiných možností využití. Umí odstraňovat nečistoty i škrábance, udržuje hygienu a dokáže si poradit i s takovou nepříjemností, jako je žvýkačka ve vlasech.
Bez zubní pasty si život asi neumíme představit. Je jednou z prvních věcí, po nichž ráno saháme, a jednou z posledních, kterými končíme den. Zubní pasta má vedle čištění zubů i řadu jiných možností využití. Umí odstraňovat nečistoty i škrábance z nejrůznějších povrchů, eliminuje pachy, udržuje hygienu a dokonce pomáhá při kožních problémech. Dokáže si poradit i s takovou nepříjemností, jako je žvýkačka ve vlasech. Co všechno umí zubní pasta? Kde všude můžeme zubní pastu využít? A jak pomocí zubní pasty vyrobit čisticí ubrousky?

Divy v domácnosti: Naneste zubní pastu na papírové utěrky a získáte pomocníka

Domácnost
Smuteční průvod s pozůstatky královny Alžběty II. se blíží k památníku královny Viktorie před Buckinghamským palácem. Vojáci na snímku mají na hlavě čepice z medvědí kožešiny.
Pokrývky hlavy vojáků královské gardy, která v Londýně střeží Buckinghamský palác, jsou trnem v oku ekologických aktivistů. Čepice jsou totiž zhotoveny z medvědí kožešiny. Britský herec Stephen Fry za podpory organizace PETA nyní vyzval, aby je ozbrojené složky dál nepoužívaly. Ikonické uniformy jsou přitom jedním ze symbolů Londýna a také oblíbeným námětem fotek a suvenýrů. 

Sundejte medvědy! Ochránci protestují proti oděvu královské gardy

Státy mimo EU
Riziková znaménka lze snadno zachytit ještě v přednádorových stádiích.
Kožních nádorů přibývá a lidé s nimi bohužel často přicházejí do ordinací dermatologů pozdě. Sami tak zbytečně ohrožují svůj život. Riziková znaménka i jiné změny na kůži jsou totiž dobře viditelné, a tudíž ještě v přednádorových stádiích snadno zachytitelné. Jak často si znaménka kontrolovat a kdy na kontrolu znamének chodit? Začněte s kontrolou svých znamének raději hned teď. Nejprve to zkuste doma, a pokud najdete něco podezřelého, nebo jste rizikovou osobou se spoustou znamének, vyrazte k dermatologovi.
7 fotografií

Jak si kůži pohlídat doma a předejít nádoru? Rozlište pihy podle barev čokolády

Zdraví
Myslete na sebe v každé situaci. Onemocnění kůže v podobě maligního melanomu patří mezi nejagresivnější formy rakoviny.
Konečně se pořádně rozjela zimní sezóna a sjezdovky se už začínají plnit nadšenými lyžaři a snowboardisty, kteří si užívají zimní radovánky. Na horách však číhá i nebezpečí, které vám sice neublíží hned, ale může mnohonásobně zvýšit riziko onemocnění agresivní formou rakoviny kůže. I horské sluníčko má totiž sílu a může naši pokožku nevratně poškodit. Jak spálení zabránit, jak poznat rakovinu kůže a jak předejít výskytu zhoubného melanomu?

Na horách v zimě: Jak se chránit před sluncem kvůli agresivní formě rakoviny

Zdraví
Psí packy v zimě potřebují zvýšenou péči
Psi procházky milují a neodradí je ani fakt, že venku udeřily tuhé mrazy. Ve většině případů se s poklesem teploty vyrovnají dobře a ve sněhu hravě dovádějí. Ale jejich tlapky mohou vlivem nízkých teplot utrpět značná poranění a pes se dokonce může jejich olizováním i otrávit. Proč psům mazat tlapky, jak se v zimě o psí packy starat a jak psovi tlapky ošetřit?
4 fotografie

Jak se v mrazech starat o psí tlapky? Při nesprávné péči hrozí omrzliny i otrava

Zvířecí deník a chovatelství
Suchý vzduch, mráz i vítr pokožku obličeje vysušuje.
Pokožka našeho obličeje vyžaduje v zimě odlišnou péči. Ne každý to však ví, čímž si zadělává na řadu problémů. Na rozdíl od léta je například největší chybou nanášet hydratační či opalovací krém před odchodem z domova. Co na obličej v zimě namazat, jak pleť chránit a jak o ni pečovat poradil Deníku uznávaný dermatolog a český lékař Petr Arenberger.
5 fotografií

5 chyb v péči o pleť, které ženy v zimě dělají. Lékař Arenberger radí, jak na to

Ženy
První syntetická ochrana před slunečním zářením byla představena ve Spojených státech amerických teprve na konci dvacátých let 20. století.
Ochrana kůže před slunečním zářením v podobě nejrůznějších přípravků s dostatečně vysokým SPF (stupeň ochrany před UVB zářením) je dnes běžnou součástí života. Ale dlouho nebyla, a pokud už se lidé před sluncem chránili, měli k dispozici převážně doma vyráběné produkty s rostlinnými výtažky. Vše naštěstí ve 30. letech minulého století změnili čtyři objevitelé. Všichni byli lékárníci. Co jako ochranu před sluncem nakonec vymysleli?
5 fotografií

Ochrana před sluncem. Věděli jste, že prvních 500 krémů vyrobili Australané?

Zdraví
Ilustrační foto.
Uložení na hrudník matky může být pro nedonošené miminko prospěšnější než jeho pobyt v inkubátoru. Pro ni je to sice náročné, ale krásné. Mohou to potvrdit ženy, jejichž děťátka přišla předčasně na svět v Praze, ale třeba i v porodnici hořovické nemocnice. I díky Adámkovi a Evičce – realistickým figurínám novorozenců vážících 600 a 1500 gramů, s nimiž se u nás neobvyklému systému péče označovanému jako klokánkování učí lékaři i zdravotní sestry.
21 fotografií

Inkubátor pro příliš malé miminko dokáže často nahradit matky holý hrudník

Praha
Barevná rytina popravy 20 lupičů vedených Schinderhannesem. Lékaři v Mohuči díky ní mohli provést experimenty na sťatých tělech. Dva doktoři zůstali pod lešením a prohlíželi useknuté hlavy. Nedostali z nich žádnou reakci a dokázali, že smrt je okamžitá
Před 220 lety, 21. listopadu roku 1803, bylo na volné prostranství na břehu Rýna před hradbami Mohuče vyvedeno 20 lupičů, kteří stanuli tváří v tvář ještě stále relativně novému popravčímu vynálezu: neblaze proslulé gilotině. Na 30 tisíc diváků přihlíželo tomu, jak francouzská justice účtuje s nejslavnější německou lupičskou skupinou té doby. Bandou mýty opředeného Schinderhannese, jenž patřil mezi popravované. Nezachránilo ho ani to, že se před smrtí snažil se soudci spolupracovat.
15 fotografií

Loupežník Schinderhannes děsil i Čechy. S jeho uťatou hlavou prováděli pokusy

Historie
Hostem videopodcastu Byznys kafe byl spolumajitel firmy Bagind Lukáš Matějček
Na počátku byl sen procestovat a poznat kus Indie. Ten sen se nejen splnil, ale otevřel i novou podnikatelskou cestu. Ostravák Lukáš Matějček díky své cestovatelské vášní narazil na šikovného výrobce batohů a tašek z kozí kůže a dnes je u nás prodává pod značkou Bagind. Jaké úskalí má podnikání spojené s řemeslníky v Indii a dnes už i v Kolumbii? A jaké má Lukáš Matějček další vize a plány? To prozradil v dalším díle pořadu Byznys kafe.

Batohy z kozí kůže dává podnikatel vyrábět v Indii. Chtěl by dělat i krosny v ČR

Byznys kafe
Jana Planičku z Brna cítil, že musí dělat rukama, dal výpověď v reklamce a začal se živit jako kožedělník
Pracoval v reklamní agentuře a studoval vysokou školu. Tu pak nahradilo kožedělničení a také focení eventů a svateb. Když se mu narodil syn, sekl s prací v reklamce. Kdy jindy se postavit na vlastní nohy než teď, řekl si. Kvůli covidu pak řemeslo převážilo a už to tak zůstalo. Z Brňáka Jana Planičky se stal kožedělník „na plný úvazek“.
14 fotografií

Opustil manažerské křeslo. Koupil kůži, jehlu a nit a stal se z něj kožedělník

Příběhy a rozhovory
Melanomový den v Kroměřížské nemocnici.
O důležitosti preventivních kontrol znamének se přesvědčili všichni, kdo zavítali v pondělí 16. října do Dermatovenerologické ambulance Kroměřížské nemocnice a.s. Právě na tento den si tamní zdravotníci připravili melanomový den, který měl za cíl kontrolu kůže po letní sezoně.

Melanomový den navštívily desítky zájemců

Čtenář reportér
Svítidlo.
Tajemný svět hub přitahoval Matěje Rótha od dětství a fascinuje ho stále. „Jsou impozantní tím, co všechno se z nich dá vyrobit, k čemu se dají využít. Prostě zázračný materiál pro udržitelné zítřky,“ říká. Ve firmě Mykilio se zaměřuje na využití podhoubí v interiérovém designu, s výzkumníky z ČVUT pak zkoumá jeho uplatnění jakožto ekologického materiálu ve stavebnictví.
17 fotografií

Houby jako zázračné organismy. Neuvěříte, co vše z nich Češi už dokážou vyrobit

Bydlení
Expert na kryptoměny Dominik Stroukal
Je český guru kryptoměn a finančních technologií. Baví ho zkoumat, co dokážou. Nemělo by proto nikoho překvapit, že Dominik Stroukal má pod kůží zašité dva čipy. Jeden jako úložiště informací, druhý je určený k bezhotovostním platbám. „Už jsem se dostal do stavu, kdy u sebe nemám ani telefon. Stává se mi, že když si zapomenu úplně všechno, dokážu zaplatit pomocí čipu v těle,“ svěřuje se šestatřicetiletý ekonom a vysokoškolský učitel.

Když vše zapomenu, zaplatím čipem zašitým v těle, říká expert na kryptoměny

Ekonomika