ŠTÍTEK: Milán

V Hranicích se uskutečnila motomše
V sobotu 1. června duněly v Hranicích na Masarykově náměstí motory strojů všech možných značek, kubatur i roku výroby. Konala se tady v pořadí již 15. motomše. Tato akce je od svých začátků poděkováním za uplynulou sezonu a vzpomínkou na kamarády motorkáře, kteří tento svět opustili v minulém roce, ať už na cestách nebo mimo ně. Současně je vždy i symbolickým zahájením sezony nové.
62 fotografií

Masarykovo náměstí v Hranicích zaplnily desítky motorek. Podívejte se

Čtenář reportér
Dřevorubecká show v Lanškrouně
/FOTO/ Lanškroun se 8. května stal dějištěm druhého kvalifikačního závodu mezinárodní dřevorubecké soutěže Stihl Timbersports, kde se nejlepší závodníci a závodnice utkali v rámci Czech Cup a Czech Masters. Tento závod představoval další krok na cestě k Mistrovství ČR, přičemž třetí kvalifikace se odehraje v červnu ve Skelné Huti. A jak to dopadlo?
4 fotografie

Pot a třísky. Dřevorubci bojovali v Lanškrouně o body v mezinárodní soutěži

Čtenář reportér
Citroën C3 Aircross
Zatím se jedná pouze o první fotografie zevnějšku auta, i tak lze ale předpokládat, že nová generace modelu C3 Aircross zaujme nejednu početnější rodinu. Vůz totiž mezigeneračně citelně rostl a největší novinkou je, že nabídne sedm míst k sezení. K tomu slibuje střídmou cenovku a k mání bude jako hybrid i elektromobil.
8 fotografií

Citroën C3 Aircross nabobtnal, uveze teď sedm lidí

Autosalon
Ivan Foletti
/ROZHOVOR/ Historik umění Ivan Foletti působí na Masarykově univerzitě v Brně jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Specializuje se na studium historiografie umění Byzance a na studium raně křesťanských památek umění Milána, Říma a Konstantinopole v období pozdní antiky a raného středověku. Je autorem nebo spoluautorem desítek odborných publikací, z nichž zatím poslední s názvem "Ženy u oltáře?" mu vyšla na konci loňského roku.

Historik umění Ivan Foletti: My lidé milujeme příběhy

Čtenář reportér
Mussolini a jeho Černé košile během pochodu na Řím v říjnu 1922
Byla neděle 23. března roku 1919. V zasedací místnosti Industrial Alliance na náměstí Piazza San Sepolcro v centru Milána se sešlo shromáždění říkající si Sansepolcrismo, aby uvedlo v život první fašistickou stranu v Evropě, oficiálně nazvanou Fascio di Combattimento di Milano (Milánské bojové svazky). První politické prohlášení pronesl za tuto stranu muž jménem Benito Mussolini.
9 fotografií

První fašistickou stranu v Evropě založil Mussolini. Itálie k tomu byla ideální

Historie
Skialpinismus: Světový pohár ve Schladmingu.
Po téměř třiceti letech přibude mezi zimní olympijské disciplíny nový sport. Po snowboardingu, který byl přidán v Naganu v roce 1998, se premiéry pod pěti kruhy dočká skialpinismus. Stane se tak v roce 2026, kdy budou nejlepší sportovce světa hostit italská města Miláno a Cortina d'Ampezzo. A o účast zabojují i čeští zástupci tohoto stále populárnějšího sportu.

Olympijské sporty se nově rozšíří o skialpinismus. Uspějí v něm i Češi?

Ostatní sporty
Skialpinismus: Světový pohár ve Schladmingu.
Po téměř třiceti letech přibude mezi zimní olympijské disciplíny nový sport. Po snowboardingu, který byl přidán v Naganu v roce 1998, se premiéry pod pěti kruhy dočká skialpinismus. Stane se tak v roce 2026, kdy budou nejlepší sportovce světa hostit italská města Miláno a Cortina d'Ampezzo. A o účast zabojují i čeští zástupci tohoto stále populárnějšího sportu.

Olympijské sporty se nově rozšíří o skialpinismus. O účast zabojují i Češi

Zimní sporty
Gabriela Beňačková zazpívá domažlickému publiku spolu s Jakubem Pustinou.
Světová pěvkyně, jedna z největších sopranistek planety v posledním půlstoletí. Gabriela Beňačková. Ověnčená ovacemi z Metropolitní opery v New Yorku, La Scaly v Miláně, Vídeňské státní opery či Covent Garden v Londýně – a samozřejmě z Národního divadla v Praze. Se svou jedinečnou kariérou se přijede loučit 29. února do Domažlic.

Gabriela Beňačková se loučí v Domažlicích s jedinečnou světovou kariérou

Domažlicko
Čeští hokejisté nastoupili proti Lotyšsku i s Davidem Pastrňákem, který se hned gólově prosadil.
Hokejisté z NHL se po dvanácti letech a dvou vynechaných turnajích vrátí na olympijské hry, na kterých budou hrát nejen v Miláně 2026, ale i v roce 2030. Dlouhodobou dohodu dnes na Utkání hvězd v Torontu oznámili komisionář NHL Gary Bettman a prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif. NHL zároveň potvrdila, že v roce 2025 uspořádá turnaj čtyř zemí bez účasti Česka, na němž se představí výběry USA, Kanady, Švédska a Finska složené z hráčů NHL.
12 fotografií

Olympiáda se znovu dočká hráčů z NHL. Chybět nebudou už v Itálii

Hokej
Běžkař, ilustrační foto
Při běžkařském závodě v italských Alpách v neděli zemřel sedmdesátiletý muž z České republiky. Informovala o tom agentura ANSA, na věc upozornila také TV Nova. Pomoc se muži, který podle prvních informací dostal infarkt, snažili poskytnout ostatní závodníci a zdravotníci přivolaní na místo. Smrt českého občana v oblasti Bolzano potvrdil ČTK bez bližších podrobností mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Při běžkařském závodě v Itálii zemřel muž z Česka. Dostal infarkt

Státy EU
Na začátku roku 2020 vážil Milan přes 155 kilo, po třech letech hubnutí s nutriční terapeutkou už to bylo jen necelých 120 kilo.
Opakované neúspěšné pokusy zhubnout přivedly Milana Krátkého k naprostému zoufalství. Když už stál před rozhodnutím podstoupit bariatrickou operaci zmenšující žaludek, přišla změna. Obrovská vůle Milana neskončit pod skalpelem a hlavně podpora nutriční specialistky dokázaly, že muž za dva a půl roku zhubnul 36 kilo. Jak to dokázal a co mu pomáhá překonat chutě na sladké nebo chvíle, kdy se hubnutí zastaví?
7 fotografií

Muž shodil už 36 kilogramů. Pomáhá mu dieta jednodušší, než byste čekali

Zdraví
Muzeum patří mezi deset nejstarších institucí tohoto typu na světě.
Po premiéře v Miláně a uvedení na Pražském hradě se vrací výstava českého skla, porcelánu a keramiky s názvem Made by Fire do Moravské galerie v Brně, z jejíhož popudu vznikla. Návštěvníky láká například na nevšední inscenaci, ve které můžou buď hodit keramickým talířkem o zeď, nebo si jej odnést domů jako suvenýr. Výstavu zahájí galerie u příležitosti oslav sto padesátého výročí Uměleckoprůmyslového muzea.
32 fotografií

VIDEO: Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně slaví velké výročí novou výstavou

Brněnsko
Milánské výstaviště opět přivítalo motorky
Včera otevřela své brány v rámci prvního novinářského dne motocyklová výstava EICMA v italském Milánu. Pro veřejnost pak otevírá od čtvrtka 9. listopadu do neděle 12. listopadu. A i když se na milánské výstaviště nemáte v plánu vydat osobně, podívejte se nejzajímavější motocyklové novinky, co se na ploše zdejších pavilonů objevily.

To nejlepší z motocyklové výstavy EICMA

Automagazín
Ilustrační foto.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Asi 44 procent Pražanů se necítí bezpečně na silnicích ve městě. Ve srovnání s jinými evropskými městy dopadla Praha špatně, hůře jsou na tom ve vnímání dopravní bezpečnosti jen tři města z jihu Evropy. Nejlépe vnímají dopravní bezpečnost obyvatelé v městech severní Evropy. Pražany děsí zejména nepřehledné křižovatky a roste jejich nespokojenost s elektrokoly a elektrokoloběžkami. Ukázal to průzkum společnosti Cyclomedia, která se specializuje na digitální vizualizaci veřejného prostoru.
15 fotografií

Průzkum: Téměř polovina Pražanů se na silnicích ve městě necítí bezpečně

Praha
Ukrajinská šavlistka Olha Charlanová.
Velké pozdvižení zavládlo na mistrovství světa v šermu v Miláně kvůli zápasu ukrajinské šavlistky Olhy Charlanové, která porazila Rusku Annu Smirnovovou 15:7. Rodačka z Mykolajivu po výhře odmítla podat své sokyni ruku, zvednutou šavlí navíc znemožnila Rusce to, aby se k ní přiblížila. Charlanová byla za své jednání ze soutěže vyloučena. Podle regulí si musí šermíři po oznámení výsledku utkání potřást rukama. 

Drama na šermířském MS: Ukrajinka po výhře na Rusku mířila šavlí, byla vyřazena

Ostatní sporty
Kdo v Římě nevenčí svého psa, dostane pokutu
Léto 2023 je v plném proudu a mnoho turistů se chystá vyrazit do zahraničí. Vyjet za hranice ale také může znamenat kulturní šok - a v horším případě i střet se zákony. Mnohé z nich mohou být překvapivé až bizarní. A i když se s nějakým podivným zákonem, vyhláškou nebo nařízením nikdy nedostanete do potíží, i tak mohou být dobrým námětem ke konverzaci, až budete vyprávět historky z poslední dovolené - třeba v Itálii, napsal server TheMayor.eu.

Povinný úsměv či zákaz umírat: V italských městech platí bizarní zákony

Státy EU
Původně bílá váza ve tvaru holínky od Maxima Velčovského, později rozšířená v mnoha barevných variantách.
Tahle diplomová práce byla opravdu na výbornou. Jestli ji Maxim Velčovský, tehdejší student na pražské UMPRUM, před dvaceti lety skutečně dostal, není vlastně až tak důležité. Noblesní keramická váza Waterproof, která je věrnou kopií obyčejné gumové holínky, se stala fenoménem v Česku i zahraničí. A ze studenta, který se nebál experimentů, vyrostla v podobě Maxima Velčovského jedna z nejvýraznějších osobností současného českého designu.
7 fotografií

Porcelánové holinky studenta provokatéra si svět zamiloval

Věda a technika
Na 15 tisíc lidí si nenechalo ujít hlavní pouť na Svatém Antonínku
Více než tisíc aut parkujících na louce pod vrcholem Sv. Antonínka ze severní strany od Ostrožské Lhoty, další bezmála tisícovka na katastru Blatnice pod Sv. Antonínkem, k tomu desítky stánků s jídlem i desítky pouťových atrakcí z jižní strany poutního místa, stovky cyklistů i pěších, tři mše svaté pod širým nebem a to vše za ukázkově letního slunečného počasí.
50 fotografií

VIDEO: Na 15 tisíc lidí si nenechalo ujít hlavní pouť na Svatém Antonínku

Slovácko