ŠTÍTEK: Tichý oceán

Trosky mostu zničeného lávou po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva, 5. prosince 2021
Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Výbuch sopky na Jávě si vyžádal nejméně 14 obětí. Desítky lidí utrpěly zranění

Svět
Světýlkovou show vyvrcholila letošní slavnost broučků v Holešově.
V pátek 5. listopadu 2021 pořádalo SVČ TYMY už devatenáctý ročník Slavnosti broučků. Akce byla opět po roce zahájena na náměstí E. Beneše v Holešově u kašny, kde nejdříve proběhlo vyhodnocení vlastnoručně vyrobených lampionů a kostýmů berušek a broučků. Poděkování si zaslouží všichni dospěláci, kteří dětem s výrobou pomáhali. Mezi děti na náměstí přijel také krásně osvětlený vláček Pacifik, který se společně s dětmi posléze vydal do večerního Holešova. Trasa vedla ulicí Masarykovou, Bezruče, Pivovarskou až do zámecké zahrady, kde se uskutečnila světelná show.
4 fotografie

Světýlkovou show vyvrcholila letošní slavnost broučků v Holešově

Čtenář reportér
Posázavský Pacifik měl v sobotu 9. října milou návštěvu. Ze smíchovského nádraží ráno vyrazil nostalgický parní vlak. Jeho jízda byla okružní s dvouhodinovou zastávkou v Týnci nad Sázavou.
Posázavský Pacifik, jak trampové přejmenovali za první republiku trať z Prahy do oblasti okolo řeky Sázavy, měl v sobotu 9. října milou návštěvu. Ze smíchovského nádraží ráno vyrazil nostalgický parní vlak. Jeho jízda byla okružní s dvouhodinovou zastávkou v Týnci nad Sázavou. Té mohli cestující využít například k návštěvě místního hradu, který byl pro ně otevřen i během polední přestávky a to bez vstupného, nebo navštívit jedinečnou výstavu historických čínských hraček.
58 fotografií

PODÍVEJTE SE: Parní vlak potěšil zejména milovníky nostalgie

Benešovsko
Armádní specialisté měří hodnoty koncentrace plynu po erupci sopky na španělském ostrově La Palma, 28. září 2021
Španělské Kanárské ostrovy leží na Africké litosférické desce, která "pluje" po zemském plášti směrem na východ zhruba stejnou rychlostí, jakou rostou lidské nehty. Před zhruba 20 miliony let deska začala přecházet přes takzvanou horkou skvrnu, zásobník magmatu, který zahájil utváření prvních ostrovů - Fuerteventury a Lanzarote. Naopak El Hierro a La Palma, kde 19. září vybuchla sopka, jsou nejmladší ostrovy, staré bezmála 1,2 milionu, respektive 1,8 milionu let. Horká skvrna se pod nimi stále nachází, což je důvod, proč mají tyto ostrovy aktivní sopky, které rozšiřují jejich povrch, napsal list El País.
8 fotografií

Sopku na La Palmě živí horká skvrna. Aktivní zůstane, dokud magma nevyvře

Státy EU
Tropická bouře, tajfun, hurikán - ilustrační snímek
K západnímu pobřeží Mexika dorazil hurikán Nora, který podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) může ve státě Jalisco způsobit bleskové povodně a sesuvy půdy. Ještě mnohem nebezpečnější bude podle meteorologů hurikán Ida, který se Mexickým zálivem blíží k americkému státu Louisiana a který má v následujících hodinách podstatně zesílit. Z pobřežních oblastí prchají do bezpečí desetitisíce lidí, město New Orleans nařídilo částečnou evakuaci.

Mexiko zasáhl hurikán Nora. Další ničivá bouře míří na jih USA

Svět
Načerpejte inspiraci na víkend s našimi tipy!
Chcete poznat tajemné povětsi Voticka? Vydejte se již tuto sobotu na otevření nové stezky a získejte odměnu. Ve stejný den si budete moc užít i historickou jízduPosázavským Pacifikem. To a mnoho dalšího naleznete v našich víkendových tipech. 

TIPY DENÍKU: Vydejte se po tajemné stezce

Cestujeme
Pohádkový les.
První celoměstská akce pro děti se po dlouhé době konala v neděli 30. května 2021. Touto akcí byla oslava Dne dětí – Pohádkový les v zámecké zahradě v Holešově. Akci pořádalo SVČ TYMY ve spolupráci s městem Holešov a MKS Holešov. Hlavní částí oslav dětského dne byl „Pohádkový les“, který tentokrát vedl okolo rybníků a končil v Růžové zahradě. Návštěvníci akce dodržovali pokyny a doporučení organizátorů, na start přicházeli po jednotlivých rodinách a na trasu Pohádkového lesa vyráželi v časových intervalech.
3 fotografie

V Pohádkovém lese v Holešově oslavily děti svůj svátek

Čtenář reportér
Skalní útvar známý jako Darwinův oblouk u souostroví Galapágy na snímku ze 16. května 2021
Slavný skalní útvar u Galapág - známý jako Darwinův oblouk - se zřítil do Tichého oceánu. Ekvádorské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že důvodem byla přirozená eroze, napsal dnes server BBC. Agentura AFP podotkla, že na snímcích zveřejněných úřady je vidět, že z původního obloukovitého tvaru zbyly jen dva sloupovité útvary.

Zbyly jen dva sloupy. Slavný Darwinův oblouk se zřítil do Tichého oceánu

Cestujeme
Korálové útesy.
Kalná dešťová voda valící se z prudkých hor přímo do oceánu brala s sebou vše. Domy, dálnice, stroje, stromy, chemii z polí a silnic a hlavně hlínu. Zuřící řeky a potoky byly ucpané troskami. Během rekordního dne napršelo na Havajských ostrovech hodně přes 1000 milimetrů vody na metr čtvereční. Podobných dní ale Havajci zažili v březnu čtrnáct. Kromě naštěstí většinou jen materiálních škod mají každoročně se opakující a stále se prodlužující intenzivní deště ještě jednu oběť. Korálové útesy.
5 fotografií

Důkaz globálního oteplování. Havajské korálové útesy ohrožují extrémní deště

Věda a technika
František Kříž.
/FOTOGALERIE/ Asi jen málo místních neznalo člověka, který žil poděbradskou kulturou a neúnavně zaznamenával zajímavé události ve městě po dlouhá léta. František Kříž byl k vidění na výstavách, kulturních večerech i koncertech. V posledním případě často jako aktivní účastník. Řada lidí si jej bude pamatovat jako lídra country skupiny Podlabáckej pacifik. Hrál také s kapelou Poděbradští Tamburaši. Na své oblíbené nástroje si už bohužel nezahraje. Zemřel v úterý 16. března ve věku 82 let.
12 fotografií

Zemřel František Kříž, osobnost Poděbrad a muzikant z Podlabáckýho pacifiku

Nymbursko
Ilustrační foto.
Chtěli byste vidět přírodní a kulturní klenoty sedmimilionové metropole Taipei a jeho pestrého okolí? V neděli 14. března můžete, a to prostřednictvím online cestovatelského promítání Martina Hájka. Cestovatel zúčastněným na ostrově, který má poloviční rozlohu České republiky, ukáže například pobřeží Pacifiku, panenské pláže, subtropické pralesy i hory dosahující výšky téměř 4 tisíc metrů nebo zajímavé památky včetně prastarých chrámů.

Martin Hájek přichystal online cestu na Severní Taiwan

Volný čas
Ilustrační foto.
Chtěli byste vidět přírodní a kulturní klenoty sedmimilionové metropole Taipei a jeho pestrého okolí? V neděli 14. března můžete, a to prostřednictvím online cestovatelského promítání Martina Hájka. Cestovatel zúčastněným na ostrově, který má poloviční rozlohu České republiky, ukáže například pobřeží Pacifiku, panenské pláže, subtropické pralesy i hory dosahující výšky téměř 4 tisíc metrů nebo zajímavé památky včetně prastarých chrámů.

Martin Hájek přichystal online cestu na Severní Taiwan

Volný čas