ŠTÍTEK: vědec

Ilustrační foto.
Rozsáhlé cvičení věnované nácviku řešení situace pro případ blackoutu (tedy totálního výpadku dodávek elektřiny postihující velké území), které Středočeský kraj loni připravil společně s hasiči a dalšími spolupracujícími organizacemi, se zabývalo situací, jež může být skutečně velmi závažná a je třeba se na ni připravit.

V boji s výpadky elektřiny mají středočeští vědci co nabídnout

Z okolí
Vliv církve na sňatky a rodinný život středověkých párů byl značný. Následky pociťujeme dodnes, říká nová studie (na snímku iluminace svatby antiochijského knížete Bohemunda a dcery francouzského krále Filipa I. Constance ve 12. století)
Západní individualismus nejspíš pomohla vyvolat středověká katolická církev. Podle nové studie to byly totiž právě raně náboženské dekrety, co v minulosti proměnilo zásadním způsobem strukturu rodiny a následně transformovalo celou společnost. Tato změna prý také vysvětluje, proč mají západní společnosti tendenci být individualističtější a méně konformní.
8 fotografií

Proč je Západ tak individualistický? Stopy vedou až do středověké církve

Věda a technika
Spermie. Ilustrační snímek
Oteplování klimatu ohrožuje plodnost mužů, spolu se smogem, chemickými látkami v ovzduší a radiací. V Itálii poslední údaje statistického institutu ISTAT potvrzují demografický pokles. Loni se narodilo jen 439 747 dětí. To je historické minimum a na vině mohou být uvedené faktory, ať už jeden sám o sobě nebo všechny dohromady, píše italský deník La Repubblica.  
6 fotografií

Nečekaný důsledek. Globální oteplování ničí mužskou plodnost, zjistili vědci

Věda a technika
Lékaři dokáží často zázraky
Do roku 1989 nebylo v Československu příliš přátelské prostředí pro vědu a výzkum, přesto se čeští lékaři a vědci celosvětově proslavili svými vynálezy a prvenstvím v nejrůznějších disciplínách. Byla založena dětská onkologie, začaly probíhat úspěšné transplantace a došlo k vymýcení některých nemocí.

Milníky ve zdravotnictví: V čem Češi vynikli ve 20. století?

Česko
Šarmantní hrabě von Krolock se v noci mění v krvelačného upíra. Jan Kříž ve světovém muzikálu Ples upírů exceloval na německých scénách.
Upír se v noci vrhá na oběti, vysaje jim krev, a pokousaní nešťastníci se pak upíry sami stávají. To říká legenda, tolikrát převyprávěná mnoha autory hororových románů od Brama Stokera přes Sheridana Le Fanu až po Anne Riceovou. Jak dlouho by v tom případě trvalo, než by upíři zahltili celý svět? To se rozhodl prozkoumat polský vědec. V předvečer Halloweenu zveřejnil, k čemu dospěl.
10 fotografií

Upíří apokalypsa? Vědec vymyslel program, který spočítá šanci na přežití

Věda a technika
Souostroví Nová země (Novaja Zemlja)
Klimatické změny s sebou přináší celou řadu negativních důsledků, které mohou život na Zemi výrazně ovlivnit. V určitých momentech však může být přínosem alespoň pro vědce a pomoci jim s dalším poznáváním naší planety. Příkladem je tající arktický led, který v souostroví Nová země (Novaja Zemlja) na severu Ruska odhalil neznámé ostrovy.
16 fotografií

Arktida odhalila další tajemství. Pod ledem se ukrývaly dosud neznámé ostrovy

Věda a technika
Hnědý trpaslík ve sluneční soustavě.
„Ondrejov“ má v mezinárodní astronomii velmi dobrý zvuk už po desetiletí. Nicméně nyní zní pojmenování této observatoře ještě zvučněji. Nejnověji pracoviště Astronomického ústavu Akademie věd České republiky na ondřejovské hvězdárně na Praze-východ vstoupilo do světového astronomického povědomí úspěchem v rámci výzkumu exoplanet. Ondřejov se řadí mezi pracoviště potvrzující objev prvního hnědého trpaslíka, nalezeného v rámci vesmírné mise TESS.
4 fotografie

Úspěch českých vědců. Hvězdárna v Ondřejově potvrdila objev hnědého trpaslíka

Věda a technika
Zvonovec bílý
/VIDEO/ Ptačí říše má oficiálního rekordmana. Vědcům se nyní podařilo zaznamenat vůbec nejhlasitější ptačí zpěv, jehož majitelem je zvonovec bílý, pták z čeledi kotingovitých. Tomu se podařilo vydat zvuk o síle 125,4 decibelů, což je srovnatelné například se startem tryskového letadla (130 decibelů). Informoval o tom britský deník The Independent.    
5 fotografií

Ptačí rekordman. Zvonovec bílý vyloudí nejhlasitější zvuk na světě

Svět
Docent Kašpar přednášející
O původních obyvatelích Mexika a o zkušenostech se soužitím s potomky Indiánů bude v pondělí v další Kavárně Universitas, kterou pořádají studenti pardubické univerzity, vyprávět historik a etnolog Oldřich Kašpar.

Vědec přiblíží život mezi Indiány

Pardubicko
Debata ve vimperském městském kulturním středisku.
Jihočeský kraj zorganizoval v úterý ve Vimperku debatu o Šumavě a kůrovci. Dorazili na ní ale pouze lesníci. A ti tu reagovali na stanoviska platformy Vědci pro Šumavu. Z debaty vyplynulo, že návrat k divočině v šumavském parku měl být pomalejší, měli ho vést lesníci a celkově by se les na Šumavě bez lesníků neobnovoval. Naopak přístup ochránců prý podporuje klimatické změny.
4 fotografie

Lesníci kritizovali ochránce přírody. Lesům prý škodí

Prachaticko
Mars. Ilustrační snímek
Jak by měli vypadat první osadníci na Marsu? Tuto otázku si kladou vědci již několik let. Mohli by to být lidé z různých koutů světa s mnohaletými zkušenostmi a výcvikem v kosmu. A nebo by vůbec nemuselo jít o příslušníky lidské populace. Někteří odborníci totiž nyní navrhují kontroverzní řešení. Prvními obyvateli rudé planety by podle nich měla být parta mikrobů, kterými planetu "kontaminujeme." To však odporuje přísným etickým nařízením.
18 fotografií

Jak kolonizovat Mars? Vědci přišli s dost kontroverzním řešením. Přesvědčte se..

Břeclavsko
Medaile pro laureáty Nobelovy ceny
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s Francouzkou Esther Duflovou, a to za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Duflová je teprve druhou ženou, která Nobelovu cenu za ekonomii dostala, a zároveň nejmladším laureátem.

Nobelovu cenu za ekonomii mají tři vědci za snahu zmírnit chudobu

Svět
Mimozemské létající talíře - Ilustrační foto
Mimozemští špehové mohou pozorovat naši planetu, a to již několik milionů let - dokonce od doby dávno předtím, než se na Zemi objevili první lidé. Závěry amerického fyzika Jamese Benforda mohou sice znít na první pohled bláznivě, ve skutečnosti ale vychází z dlouhodobých dohadů v rámci SETI institutu, tedy projektu určeného k hledání znaků mimozemského života ve vesmíru.
11 fotografií

Sledují nás mimozemšťané? Expert odhadl, kde mohou mít své tajné sondy

Břeclavsko