ČlánkyMagnetické pole, které chrání život na Zemi před nepřetržitým proudem nabitých částic a zářením, slábne. Dokazuje to první sada výsledků snímkování o vysokém rozlišení s pomocí systému Swarm (Roj)., který vyslala Evropské kosmická agentura ESA.
ČlánkyNové důkazy na povídají, že na Zemi je až čtyřikrát více vody než ve všech jejích oceánech dohromady. Ta voda ovšem většinou není k pití a ze tří čtvrtin se ukrývá v hloubce 660 kilometrů pod povrchem.
ČlánkyJmenuje se Eugene Goostman, ale je to superpočítač. První, kterému se podařilo projít Turingovým testem a přesvědčit třetinu posuzovatelů, že komunikují s člověkem, tedy třináctiletým chlapcem. Eugene prolezl těsně, ale i tak představuje milník v oblasti umělé inteligence.
ČlánkyOsmá epizoda čtvrté řady seriálu Hra o trůny se dočkala velké vlny ohlasů. Především její vyvrcholení v podobě děsivé scény, kdy děsivý zabiják Gregor "Hora" Clegane, sám na pokraji smrti drtí svému protivníkovi v souboji, Oberynovi Martelovi, na padrť lebku. Je něco takového možné?
ČlánkyNic se nemá přehánět. Nová studie upozorňuje na to, že přehnané sdílení osobních informací na Facebooku může souviset se silným pocitem osamělosti. Na vzorku uživatelů největší sociální sítě dokládají vědci emoční stres a deprese, které se projevují až přepjatou exhibicí.
ČlánkyNově nalezené zkamenělé kosterní pozůstatky v Patagonii odhalily paleontologům nejen nový druh dinosaura, ale zároveň jde možná o největšího suchozemského živočicha. Nový kolos měl podle odhadů 40 metrů a dosahoval výšky 20 metrů. Jeho hmotnost pak vědci odhadují na 77 tun.
ČlánkyHned tři nové studie nezávisle na sobě naznačují, že stárnutí dokáže zvrátit něco tak obyčejného jako transfúze krve, tedy mladší krve. Okamžitě to připomene Čachtickou paní.
ČlánkyVzdálená galaxie M87 vystřelila do prostoru celou hvězdokupu, tedy útvar, který může obsahovat i tisíce hvězd. Tento obrovský objekt nyní podle astronomů letí rychlostí přesahující tři miliony kilometrů za hodinu. Kde se vzala taková rychlost?
ČlánkySmrtící virus ptačí chřipky H5N1 byl poprvé objevena před 17 lety. Přestože virus je nebezpečný pro lidi, jeho šíření bylo omezeno přenos z ptačí krve. Vědci však nyní varují, že stačí jen pět mutací, aby se infekce začala snadnošířit mezi lidmi jako běžná chřipka.
ČlánkyMapování funkcí mozku s pomocí magnetické rezonance se posunulo na další metu. Na základě skenování mozku dokázali výzkumníci z Yale University rekonstruovat tváře lidí, které testovaní dobrovolníci viděli.
ČlánkyVlastně tam ani nic nemělo být. Přesto našli astronomové na okraji sluneční soustavy v oblasti tzv. Oortova oblaku dosud neznámou planetku, která se zařadila do exkluzivního klubu nejpodivnějších objektů, které zamotali vědcům hlavu. Objekt o průměru 450 kilometrů dostal označení 2012VP113.
Články Závěr sezóny pro šestnáct členů vědecké expedice Masarykovy univerzity nastal na antarktické stanici J.G. Mendela na konci února. V oblasti jižního pólu přichází zima čeští vědci se podívají až teploty znovu poleví.
SPECIÁL: Antarktický projektTrochu to připomíná puzzle, ale s intervalem 162 let. Amatérský paleontolog objevil v roce 2012 kus kosti fosilní pravěké želvy. Až s odstupem se zjistilo, že jde polovinu jiné kosti, popsané už v roce 1849. Skládačka zapadla do sebe a vědci díky tomu mohli odhadnout, jak vypadal možná největší – asi třímetrový – druh želvy na Zemi.
ČlánkyDlouhá léta se uvádělo, že lidský nos je schopen odlišit kolem 10 tisíc pachů a vůní. Výzkumníci Rockefellerovy univerzity a Lékařského institutu Howarda Hughese však zjistili, že to ani zdaleka nevystihuje realitu. Sebrali všechny dostupné vůně a ve spojení s kvalifikovaným odhadem se dobrali k jednomu bilionu.
ČlánkyNová analýza tvrdí, že inteligentnější lidé jsou i důvěřivější. Tedy přesněji řečeno podle vědců z Oxfordské univerzity roste pravděpodobnost, že takoví jsou. A pojí se s tím i další benefity - jako to, že jsou i šťastnější a zdravější.
ČlánkyNová studie NASA ukázala, že se planeta Merkur smršťuje. Těleso s nejkratší oběžnou dráhou kolem slunce se zmenšilo přibližně o sedm kilometrů. Zjištění vědci publikovali v novém vydání časopisu Nature Geoscience.
ČlánkyFungování mysli postupně přestává být záhadou, ale přesto nás dokáže překvapit, jak ji dokázal využít prchlivý zlatník z Florencie k postavení jedné z nejpodivuhodnějších staveb na světě. A mysl dokáže zmámit jak zlato - a představte si, že znovu na Ykonu - tak i víra, což dokazují například miliony věřících hinduistů, kteří nacházejí vnitřní mír. Ve věčné válce o budoucnost je naopak komodský drak.
ČasopisNěkdy kolem roku 773 našeho letopočtu skokově vzrostlo množství radioaktivního uhlíku-14 v atmosféře. Nejpravděpodobněji to musel způsobit průnik nějakého tělesa z vesmíru a nejspíš obrovského.
ČlánkyArcheologové hledající stopy pravěkého osídlení v Edfu na jihu Egypta odkryli "novou" stupňovitou pyramidu. Její stáří odhadují na 4600 let, takže její stavba předcházela o několik desítek let budování velkých pyramid v Gíze.
ČlánkyTeleportace se experimentálně provádějí na úrovni změny kvantového stavu elementárních částic. V podstatě jde o přenos informace a japonští fyzici hodlají experimentálně ověřit, že na jakoukoli vzdálenost lze přenést i energii.
ČlánkyAni letos se naší vědecké expedici nepodařilo doplout na ledoborci Almirante Viel až k samotnému ostrovu Jamese Rosse. Zastavil jej zámrz asi třicet kilometrů před cílem a tak přišly ke slovu vrtulníky.
SPECIÁL: Antarktický projektJedinečný záznam kulového blesku pořídili čínští vědci. A díky snímkování o vysokém rozlišení mohli tento jev podrobit podrobnějšímu zkoumání. Potvrdili předpoklad, že kulový blesk vzniká, když výboj o vysoké energii sežehne půdu bohatou na křemík.
ČlánkyMuzejní depozitáře ukrývají výstavní exempláře shromážděné vědci a badateli, které jsou nejen poučné, nýbrž i krásné, tvrdí Jeremy Berlin v reportáži pro lednové číslo časopisu National Geographic.
10 fotografií
ČlánkyLetos na ostrov, kde od roku 2006 naplno funguje Česká vědecká stanice J. G. Mendla, vyrážejí vědci 9. ledna. Dál budou rozvíjet výzkumy z předešlých let – např. zkoumání lokálních klimatických podmínek, měření rychlosti ústupu ledovců nebo rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půd.
SPECIÁL: Antarktický projektHruď se pýchou dmoucí, pocit štěstí od hlavy až k patě - obojí patří k emocím, které mají reálné fyzické projevy uvnitř těla. Dají se přečíst a díky tomu vznikl i barevný atlas řeči těla, který sestavili vědci z finských univerzit.
ČlánkyPlaval jsem s vodotěsným fotoaparátem nade dnem u pobřeží dalmatského ostrova Vis. Pode mnou se táhl jen písek místy přerušovaný loukami mořské trávy, nic co by stálo za snímek. Pak se ale přece jen ukázalo něco zajímavého: v jednom místě zel otvor, který zřejmě sloužil nějakému živočichovi jako bydliště.
ČlánkyAustralští a američtí genetici a biochemici oznámili, že vyvinuli sloučeninu, která zásadně zvrátila stárnutí v organismu laboratorní myši. Látka se může stát klíčem k opravdovému elixíru mládí i pro lidi.
ČlánkyVědci odhalili dosud utajený kód ukrytý uvnitř lidské DNA, který obsahuje instrukce pro kontrolu genů. Převratný objev otevírá nové možnosti při diagnostice chorob a jejich léčení.
ČlánkyNovinář Paul Salopek se vydává na sedmiletou pěší pouť z Afriky do Ohňové země ve stopách našich předků chtivých poznání. První ze série reportáží doprovodil v prosincovém vydání fotografiemi John Stanmeyer.
11 fotografií
ČlánkyAmeričané utratí každoročně 5 miliard dolarů za bylinné doplňky - tedy různé tablety a kapsle, které slibují všechno možné od rychlého zdolání rýmy po posílení paměti. Ovšem vědecké testy ukázaly, že místo účinných bylin z nitra pralesů obsahují často jen rozdrcenou rýži a plevel.
ČlánkyKombinace starostí a nových možností zábavy v sociálních sítích na internetu jsou hlavní příčnou ochabování zájmu lidí o sex. Tvrdí to alespoň rozsáhlá britská studie, která srovnala aktivitu na vzorku 15 000 Britů ve věku 16 až 44 let jednou za deset let od roku 1990.
ČlánkyHeslo komunistických ideologů Poručíme větru, dešti! se nepodařilo naplnit, kdyby tak jen tušili… Ale houby?, že umí manipulovat s klimatem, to asi netušil nikdo. Vědci však nyní popsali mechanismus, jakým houby ovlivňují vlhkost v ovzduší a stimulují větrné proudění s jasným záměrem: rozmnožit se.
ČlánkyNosy dorůstají roztodivných tvarů i velikostí, a s touto skutečností se pojí i nemálo závěrů o jejich majitelích, úměře velikosti ducha, či jiných orgánů. Nicméně kromě dědičnosti platí, že v průměru mají ženy menší nosy než muži.
ČlánkyVědci z Ben Gurionovi univerzity oznámili, že objevili komerčně úspěšnou alternativu k ropě. Tvrdí, že jejich objev způsobí revoluci na trzích s energií a surovinami.
ČlánkyNadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu srdečně zve na setkání s mecenáši vědy a špičkovými vědci, laureáty Ceny Neuron za celoživotní dílo pro rok 2013. Akce se koná 5. listopadu v pražské Malostranské besedě na Malostranském Náměstí 21.
ČlánkyLegendární opici podobný obyvatel Himálaje patří k velkým záhadám pozemské fauny společně s dinosauří lochnesskou příšerou a maxičervem olgoj chorchoj. Nyní však analýza DNA jeho vzorků nabízí skutečné vodítko k totožnosti sněžného tvora.
ČlánkyZemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály vytvořilo v úterý na pobřeží u pákistánského Gvadáru nový ostrov. Seismologové se domnívají, že jde o bahenní sopku.
ČlánkySolární fyzici, kteří sledují cyklický vývoj sluneční aktivity soudí, že vzhledem k úbytku skvrn můžeme být svědky nástupu "velkého slunečního minima". Taková fáze sluneční aktivity by měla za následek chladnější průměrné teploty a opakování malé doby ledové.
ČlánkyDěti z rodin s nízkou úrovní vzdělání jsou sobečtější a zlomyslnější, uvádí ve své studii magistra Julie Chytilová Ph.D. laureátka Ceny Neuron 2011 za ekonomii pro vědce do 40 let. Rozhovor přinášíme v rámci spolupráce s Nadačním fondem Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu.
ČlánkyVýstavu s názvem SIMPLY BEAUTIFUL (JEDNODUŠE KRÁSNÉ) si můžete prohlédnout od 15. července do 18. srpna 2013 v pražské Galerii Harfa. Na výstavě bude představeno 50 velkoformátových fotografií NATIONAL GEOGRAPHIC, na kterých jsou zachyceny úchvatné přírodní scenérie, zvířata v akci i obyčejný život ve městě.
11 fotografií
ČlánkyVědci nejsou jen suchaři, a je velmi pravděpodobné, že alespoň některé z vtipů museli sami vymyslet. Tady je malá přehlídka, kterou do soutěže o nejintelektuálnější vtip poslali čtenáři deníku Independent.
ČlánkyVědci ze Státní univerzity v Severní Karolíně vyvinuli nové postupy trojrozměrného tisku, pracující s tekutým kovem při pokojové teplotě. Video z jejich laboratoře ukazuje "kouzla", jejichž využití bude především v oblasti prostorového propojování elektronických obvodů. .
ČlánkyMěl jsem štěstí na několik dobrých učitelů, kteří mi postupně pomáhali objevovat krásy matematiky a informatiky, říká Daniel Kráľ nositel ceny Neuron pro matematiky do 40 let. Rozhovor s českým vědcem vám přinášíme v rámci spolupráce se Science Café.
ČlánkyKanárek v dole, který v minulosti sloužil jako varování před oxidem uhelnatým, tak popisuje arktický permafrost výzkumník Charlese Millera z NASA. Severské oblasti s věčně zmrzlou půdou jsou však podle něj nejen čidlem klimatických změn, ale zároveň se mohou uvolnit zde uložené zásob uhlíku a výrazně akcelerovat oteplování globálního klimatu.
ČlánkyInhalování alkoholu se stalo novým hitem teenagerů ve světě i u nás. Tvrdý alkohol se přitom lije na suchý led a výpary poskytují kýžený efekt, vše navíc s legendou, že takto se do těla nedostávají přebytečné kalorie a člověk netloustne. Omyl kalorie můžete i vdechnout, varují vědci.
ČlánkyTak to, před čím varoval Stephen Hawking se stalo skutečností a Země o sobě chce dát vědět radiosignály cílenými k různým světům, u nichž by mohly existovat cizí civilizace. Projekt nazvaný Osamělý signál k tomu využívá pozemní stanici Jamesburgh v kalifornském Carmelu. Uživatelé internetu mohou poslat od dnešního dne vlastní vzkaz.