ČlánkyAčkoli je sebevědomí vysoce individuální záležitost, podle vědců z univerzity v Bernu se dá u většiny lidí vysledovat obdobná křivka zvyšování a snižování hladiny sebevědomí v průběhu života. V určitém věku jsme se sebou prý výrazně spokojenější než jiné generace.
ČlánkyBolest hlavy, únava, nevolnost. Téměř každý na vlastní kůži zažil, co obnáší ráno po nadměrném pití alkoholu. Odborníci z univerzity z anglického Bathu odhalují, jak tento často bolestivý proces ovlivňuje naše rozhodování.
ČlánkyMars není suchá vyprahlá planeta, jak jsme si vždy mysleli. NASA dnes potvrdila, že má důkaz potvrzující původní hypotézu: na povrchu čtvrté planety naší Sluneční soustavy za určitých podmínek teče voda. Z údajů získaných ze satelitu Mars Reconnaissance Orbiter experti rozpoznali ložiska soli. Právě díky ní, může na chladné planetě, kde se teploty obvykle pohybují pod bodem mrazu, v řídkém vzduchu proudit voda.
ČlánkyPočátkem roku se čínští vědci pochlubili kontroverzním úspěchem: podařilo se jim naklonovat dvě opičky, které se na rozdíl od předchozích experimentálních produktů narodily živé a měly se k světu. Kritické hlasy ovšem předpovídaly, že se tyto roztomilé samičky makaků nedožijí ani půl roku.
ČlánkyArcheologové, kteří zkoumali křesťanské pohřebiště z 1. století, nalezli na jednom z náhrobků nápis. Nápis, který naznačuje, že mohlo jít o místo posledního odpočinku Ježíše Krista.
ČlánkyExistují zvířata, která nestárnou. Není jich moc, ale jsou známá. Například velké mořské želvy přestávají po jisté době vykazovat známky stárnutí, takže se dožívají věku přes 200 let. Ale to pořád ještě není nesmrtelnost.
ČlánkyVěděli jste, že komáři nepotřebují lidskou krev kvůli svému přežití, ale samičky ji využívají jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček? Odborníci teď přinášejí i odpověď na tolik diskutovanou otázku, podle čeho si vybírají svoji "oběť".
ČlánkyMohou mít čísla nějaký význam? A je numerologie věda? Drtivá většina seriózních vědců ji považuje ze podvod. Ale i ti nejváženější nedokážou popřít, že některá čísla, která se ve fyzice a matematice objevují, jsou poněkud zvláštní.
ČlánkyNomen omen – toto latinské rčení se používá v případě, kdy jméno osoby nebo název místa vyjadřuje charakteristickou vlastnost svého nositele. Podle psychologů je na něm víc pravdy, než byste věřili.
ČlánkyČeští vědci zkoumají v tokamaku Compass, který před několika lety převzali z Velké Británie, vlastnosti deset milionů stupňů horkého plazmatu, především jeho turbulence.
ČlánkyKosmický inženýr Robert Zubrin knihu The Case for Mars. V ní jasně vysvětlil, proč je pro lidstvo nezbytné, aby co nejdříve osídlilo Mars. A také naznačil, jak by se to dalo udělat…
4 fotografie
ČlánkyStoupající hladina moří je jedním z nevratných důsledků globálního oteplování. Vědci varují, že by se přímořské oblasti mohly ocitnout pod vodou mnohem dřív, než se předpokládalo.
Magazín-NGKdyž učitel Phil Mullaly při toulkách po jihoaustalském pobřeží spatřil kus zubu vyčnívajícího ze skály, tušil, že narazil na něco mimořádného. Na místě se mu podařilo najít celkem osm zubů, které předal vědcům, aby je prozkoumali. Po třech letech se dočkal překvapivé odpovědi.
Magazín-NGStrach je mocnou hnací silou lidského jednání. A každý se bojí trochu něčeho jiného, což dokládá i nová „Mapa strachu", která vznikla před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu. Na základě dotazování 750 expertů z celého světa se ukazuje, že jednotlivé oblasti mají rozdílné priority obav.
ČlánkyTeprve po více než 100 letech byly pro veřejnost uvolněny některé informace z polární expedice kapitána Scotta z roku 1910. Ve své době by totiž vzbudily pohoršení.
ČlánkyVědci jsou už jen krůček od důkazu, že na Marsu existují živé organismy. Analýza dat sondy Mars Express naznačila, že se pod povrchem rudé planety skrývá zhruba 20 km široké solné jezero. A kde proudí voda, tam může být život.
Magazín-NGJistě jste zaznamenali některé konspirační teorie, které tvrdí něco úplně jiného, než světu předkládá NASA. My jsme vybrali pět nejzáhadnějších, které nedávají vědcům ani obyčejným smrtelníkům spát.
13 fotografií
Magazín-NGUž jste v životě zažili, že jakmile se objevil váš nový partner, začali se vám potit ruce, slyšeli jste hlasitě bít své srdce a zlepšila se vám nálada? Odborníci vysvětlují v sedmi bodech, jak zamilovanost ovlivňuje chování našeho těla.
7 fotografií
ČlánkyPři společném japonsko-brazilském projektu průzkumu mořského dna objevili vědci asi 1500 kilometrů od Rio de Janeira důkazy o možné existenci dosud neznámého kontinentu. Samozřejmě všem hned vyvstává na mysli Atlantida, bájná civilizace pohlcená oceánem.
ČlánkyVětšina z nás už zažila pocit únavy během řízení auta. Odborníci nyní přišli na to, co ovlivňuje naši schopnost plně se soustředit a vysvětlují, že za neustálým zíváním nemusí být jen brzké vstávání, náročný den nebo nedostatek kofeinu.
6 fotografií
ČlánkyOčekávané se stalo realitou. Působení radioaktivního záření po jaderné havárii ve Fukušimě si začíná vybírat svoji daň v podobě zvířecích mutací. V polovině srpna byl objeven motýl s jednoznačnými známkami poškození v důsledku záření.
ČlánkyPro šimpanze je jejich tlupa vším. Bez ní jsou nefunkční a neschopní života. Proto si vyvinuli řadu mechanismů, jimiž ji udržují stabilní. Antropologové teď u nich objevili obdobu policie.
ČlánkyVědci se zaměřili na interakci mezi zaměstnanci při práci v tzv. open space neboli sdílených prostorech a ukázalo se, že moderně uspořádané pracoviště nepodporuje komunikaci v takové míře, jak si zaměstnavatelé mysleli.
5 fotografií
ČlánkyTeprve po více než 100 letech byly pro veřejnost uvolněny některé informace z polární expedice kapitána Scotta z roku 1910. Ve své době by totiž vzbudily pohoršení.
ČlánkyK potopení Titaniku zřejmě přispělo i nezvyklé postavení Měsíce a Slunce vůči Zemi. K tomuto závěru došli vědci z Texaské státní univerzity, kteří zkoumali okolnosti patrně nejznámější lodní havárie.
5 fotografií
ČlánkyDeset let poté, co vyšla Darwinova kniha O původu druhů, zaměstnávalo mysl slavného přírodovědce něco, co by se na první pohled mohlo zdát povrchní – „blondýny z Londýna". Jejich zlatá hříva však vyvolává více otázek, nežli jen tu, jakou roli hraje při výběru partnera…
ČlánkyNational Geografic vám dnes přináší jedinečnou příležitost podívat se, jak doopravdy vypadali Ježíš, Máří Magdaléna, Napoleon a mnoho a mnoho dalších slavných osobností, o kterých většinou máte vizuální povědomí jen díky nepříliš povedeným malbám. Díky speciální 3D tiskráně v Curychu se totiž vědcům daří dělat reálné kopie obličejů slavných vojevůdců, spisovatelů, skladatelů a dalších osobností, které mají své zářné místo v historii. Tak rychle do galerie.
22 fotografií
Magazín-NGO Alanu Turingovi se někdy s nadsázkou mluví jako o muži, který porazil nacistické Německo. A ve volné chvíli vyluštil záhadu, proč mají tygři pruhy a levharti kolečka.
ČlánkyJistě jste zaznamenali některé konspirační teorie, které tvrdí něco úplně jiného, než světu předkládá NASA. My jsme vybrali pět nejzáhadnějších, které nedávají vědcům ani obyčejným smrtelníkům spát.
13 fotografií
Magazín-NGMars fascinuje lidstvo už tisíce let. Rudá planeta nás osudově přihazuje. A dodnes je záhadná – a to i pro vědce, kteří se jí zabývají po celý život.
ČlánkyBaobaby, u kterých se zdálo, že je nic neporazí a po staletí dohlíželi na africkou savanu, začínají mizet. Nový výzkum potvrdil, že se ocitli na pokraji vyhynutí. Odborníci zatím nemají jasného viníka, ale jeden "horký kandidát" by tu byl.
ČlánkyKanadští vědci přišli na způsob, jak pomocí hormonů vytvořit obrovského "supermravence", který připomíná své předky, jež žili na Zemi před desítkami milionů let.
ČlánkyAustralští odborníci chtějí zamezit plýtvání potravinami a inspirovat k pojídání zeleniny, a tak zkusili ne příliš oblíbenou brokolici usušit, rozemlít na jemný prášek a ten zamíchat do nápoje, bez kterého se většina lidí neobejde.
ČlánkyAť už jde o ponoření se do meditace nebo o chvíle ve spojení s Bohem, kdy zažíváme vnitřní klid a jsme ve spojení s něčím větším než my sami, vědci zjistili, kde v mozku se tyto transcendentální okamžiky zpracovávají.
ČlánkyV Akabském zálivu, který se nachází mezi Sinajským a Arabským poloostrovem, zachytil dron pouhých 300 metrů od pobřeží největší a nejtěžší zvíře na Zemi.
VideoMars není suchá vyprahlá planeta, jak jsme si vždy mysleli. NASA dnes potvrdila, že má důkaz potvrzující původní hypotézu: na povrchu čtvrté planety naší Sluneční soustavy za určitých podmínek teče voda. Z údajů získaných ze satelitu Mars Reconnaissance Orbiter experti rozpoznali ložiska soli. Právě díky ní, může na chladné planetě, kde se teploty obvykle pohybují pod bodem mrazu, v řídkém vzduchu proudit voda.
ČlánkyAstrofyzici se dosud domnívali, že obří kamenná planeta nemůže existovat. Vedle v podstatě malých kamenných planet se předpokládala jen existence plynných obrů jako je Jupiter. Nově však objevili planetu 17krát masivnější než Země, která má i atmosféru.
ČlánkyRoku 1997 zachytili vědci z úřadu NOAA na svých přístrojích podivný zvuk. Podle všeho pocházel od nějakého zvířete – ale ten tvor by musel být dlouhý stovky metrů. Záhada není dodnes vyřešená.
ČlánkyOdborníci v oblasti přírodních a společenský věd vypracovali pro NASA nový model vývoje, který ukazuje, jak by se mohla lidská civilizace zcela zhroutit během nadcházejících desetiletí. Hlavní příčinou "dokonalé bouře" může být neudržitelné využívání zdrojů a nerovnoměrné rozdělování bohatství.
ČlánkyVe 20. století jsme zjistili, že vesmír je časoprostorové kontinuum. Podle nového (a značně kontroverzního) výzkumu španělských fyziků z něj však čas mizí. A jednou se z něj možná vytratí úplně… Radikální teorie by mohla vysvětlit řadu problémů, s nimiž se teoretická fyzika už desítky let marně potýká.
ČlánkyNově zveřejněná studie oznámila objev nejstrašlivějšího jedu: jde o botulotoxin typu H proti němuž neexistuje protijed. Pouhé dvě miliardtiny gramu téhle dobroty zabijí dospělého člověka, takže 3,5 gramu by teoreticky stačily na vyhlazení celého lidstva. DNA bakterie, která toxin produkuje, proto nebyla z bezpečnostních důvodů zveřejněna.