ČlánkyNalezený meteorit může zase poodhalit tajemství vesmíru. Navíc byl nalezen v oblasti, kde spadlo hned několik meteoritů a její prozkoumání je teprve na začátku…
SPECIÁL: Osobnost týdnePrincezna Šert Nepti z páté dynastie žila před zhruba 2 500 lety. Nález jejího hrobu považují egyptští představitelé za mimořádný.
8 fotografií
ČlánkyNález v jedné jeskyni na jihu Sibiře rozpoutal vášnivé spory mezi vědci, politiky i laickou veřejností. Někteří věří, že nalezená srst konečně potvrzuje existenci sněžného muže, jiní o všem pochybují. Kde je pravda?
ČlánkyListopadové číslo přináší působivé fotografie a fascinující články. "Nová současnost Kuby" - to je název i téma reportáže, která poodhaluje, jak lidé reagují na současné reformy ostrova svobody. Ve článku nazvaném "Plachtění nad dunami" se podíváte na to, jak se fotograf George Steinmetzna padákovém kluzáku při letu nad pouští řídí podle dun. Do světa nejrychlejších šelem světa vás pozveme v materiálu "Gepardi v povážlivé situaci." Tyto ohrožené kočkovité šelmy dokážou chytře přežívat všechny problémy, jimž jsou vystaveny. A vy se dozvíte, jak… Největší článek listopadového čísla se jmenuje "Vikingové a původní Američané." Uvidíte díky němu některé dlouho tradované pověsti úplně jinak. A nakonec, v materiálu nazvaném "Tajemství je v bublinách" zjistíte, proč mohou tučňáci císařští svištět pod vodou takovou rychlostí. Vědci nyní toto tajemství odhalili.
ČasopisZemi v budoucnosti reálně hrozí srážka s asteroidem. Můžeme tomu nějak zabránit? Jednoho talentovaného studenta napadl docela geniální nápad, jak by to šlo provést…
ČlánkyMarsovká půda má podobné složení jako zemský písek sopečného původu. Analýza materiálu pomůže odhalit, jestli na rudé planetě někdy existoval život.
ČlánkyTajemný svět mikrofotografie nás nikdy nepřestane fascinovat. Podívejte se na vítězné a oceněné snímky z letošní soutěže Nikon Small World a přesvědčíte se, že věda a umění jedno jsou…
14 fotografií
ČlánkyLidstvo dlouho sní o procházce člověka po povrchu Marsu. Nejen obuv astronautů se ale podle portálu Space.com může stát hrozbou pro možný život na rudé planetě.
SPECIÁL: Mise Curiosity na MarsuNejvětší americká automobilka General Motors se domnívá, že její inženýři a vědci učinili velký krok směrem k širšímu využití hořčíku při výrobě automobilů.
ČlánkyPodle traileru by se mohlo zdát, že horor South of Sanity je obyčejným levným hrůzostrašným snímkem, jakých se za rok natočí desítky. Podle hereckých výkonů navíc značně amatérským. Ale…
SPECIÁL: Antarktický projektZnámý nekonformní americký vědec Craig Venter je přesvědčen, že na Marsu je život. Chce proto na rudou planetu vyslat robota, který marťanskou DNA najde, přečte a data odvysílá zpět na Zemi,
ČlánkyTím, že lidé odčerpávali spodní vodu ze zdrojů u města Lorca na jihovýchodě Španělska, přispěli k tomu, že region vloni postihlo ničivé zemětřesení.
SPECIÁL: Mise Curiosity na MarsuVědci z Vysokého učení technického v Brně pracují na počítačovém programu, který prostřednictvím analýzy řeči rozpozná některá neurologická onemocnění. Program pomůže například při odhalení Parkinsonovy nemoci, a to i v raném stadiu.
ČlánkyPokud nosíte brýle, určitě víte, kolik problémů s nimi je: děti jsou kvůli nim šikanované, dospělým se ztrácejí, při sportu jsou nepraktické a stejně vám nezaručí perfektní zrak…
ČlánkyAmerické vozítko Curiosity, které na Marsu pátrá po případných stopách života, narazilo na horninu v jiném složení, než na jaké byli vědci na rudé planetě zatím zvyklí.
SPECIÁL: Mise Curiosity na MarsuŠpanělští vědci objevili v italské metropoli přesné místo, na němž před 2056 lety klesl ubodán vládce starověkého Říma Julius César.
ČlánkyTým australských výzkumníků v pondělí oznámil, že možná našel účinný způsob, jak zabíjet hvězdici trnitou, která ničí korálové útesy napříč Tichým a Indickým oceánem.
ČlánkyV mlhovině Orion se skrývá tato podivuhodná hvězdná formace nazývaná Trapezium. Od Země ji dělí pouhých 1500 světelých let – a možná je místem, kde objevíme masivní černou díru.
ČlánkyBílá velryba byla bájný vorvaň ze stejnojmenného románu Hermana Melvilla z roku 1851. Jedna bílá velryba ovšem žije i dnes. Není to však žádný krvelačný zabiják jako v knize, ale nádherný mírumilovný keporkak.
ČlánkyV Jižní Africe byl objeven doposud neznámý druh malého dinosaura. Po pravěké Zemi kráčel po dvou nohách a na všechny strany z něj trčely ostny podobné těm dikobrazím.
ČlánkyHouby jsou fascinující organismy – dají se jíst, rostou téměř všude a mají obrovskou odolnost vůči nepříznivým vlivům. Ale věděli jste, že se z nich také dá stavět?