Mrakodrapy budoucnosti: 11 návrhů, které mají změnit svět
Mrakodrapy jsou stavby, které nejvíc posunují architekturu vpřed. Právě na nich se zkouší nové technologie, jsou nejvíc vidět a užívá je nejvíc lidí. Jak budou vypadat v budoucnosti?
Právě to se snaží každoročně naznačit soutěž Evolo. Koná se už řadu let a vybírá nejodvážnější návrhy mrakodrapů, které by jednou mohly stát v metropolích celého světa. Autoři mají za úkol dívat se do budoucnosti, jejich návrhy jsou tedy často odvážné, až revoluční. Například vloni vyhrál cenu dům, který by měl získávat energii z blesků. Více informací i fotografií najdete na oficiálních stránkách projektu.
A co letos? Na začátku března byli vyhlášeni vítězové i další oceněné projekty. Podívejte se na ně podle pořadí, v jakém se projekty umístily.
Himalaya Water Tower
Jde o několik mrakodrapů umístěných ve velehorách. Jejich hlavním úkolem je koncentrovat vodu, která by z nich kontrolovaně proudila do níže položených míst. Současně mají být z dálky takřka neviditelné – jejich linie by měly splývat s horami.
Design: Zhi Zheng, Hongchuan Zhao a Dongbai Song.
The Plastic Fish Tower
V budoucnosti se bude bydlet nejen na vodě, ale i pod její hladinou. Plastic Fish Tower je kulovitá stavba, která by měla plout po Tichém oceánu po stopách odpadků. Má je sbírat a plast recyklovat – z toho by měla získávat až 90 procent financí na svůj provoz.
Design: Kim Hongseop, Cho Hyunbeom, Yoon Sunhee a Yoon Hyungsoo.
Mountain Band-Aid
Tento projekt je zcela konkrétní a lokalizovaný na jediné místo – na horu Hmong v čínském pohoří Yunan. Stavba by měla být, jak její název napovídá, jakousi náplastí, která zabrání hoře v erozi a současně z ní udělá místo, kde by se dalo příjemně bydlet.
Design: Yiting Shen, Nanjue Wang, Ji Xia a Zihan Wang.
GreenGru
380 metrůvysoký mrakodrap GreenGru je inspirován obrovskými jeřáby, které se staly součástí velkých expandujících metropolí. Autor projektu přišel s myšlenkou, že by se daly jeřáby a jejich pohyblivá ramena využít pro městskou dopravu.
"Citadel Skyscraper"
Tento projekt je určen pro Japonsko – zemi trpící spoustou přírodních katastrof, nestabilním geologickým podložím a spoustou dalších rizik. Architekti tedy navrhli mrakodrap-pevnost. Stavbu nezničitelnou vlnami tsunami, zemětřeseními ani jadernými katastrofami…
Design: Victor Kopieikin a Pavlo Zabotin.
Spoustu informací o moderní architektuře najdete i na webu časopisu Dům a zahrada. |
Coal Power Plant Mutation
Návrh počítá s rozšířením klasické uhelné elektrárny na obří mrakodrap s futuristickými tvary. Měl by být mementem, aby lidé víc přemýšleli o problému fosilních paliv a znečišťování přírody.
Monument of Civilization
Ne všechny návrhy jsou určené k bydlení. Například tento návrh čínského architekta počítá s vytvořením vysoké stavby, která by sloužila jako obrovská kompostárna. Ukládal by se do ní odpad a energie, která by vznikala jeho odbouráváním, by pomáhala zásobovat města elektřinou i teplem.
Occupy Skyscraper
V Americe bylo hlavním tématem roku hnutí Okupujte Wallstreet. Architekti, kteří ho podporují, přišli s návrhem, který by měl účastníkům zajistit, aby mohli bojkotovat ještě lépe a úspěšněji. Přenosný mrakodrap by se dal rozprostřít mezi jakékoliv jiné stavby – jeho „stavba“ by trvala jen několik hodin…
Design: Ying Xiao a Shengchen Yang.
Folded City
Skládací město je přesně tím, co návrh naznačuje. Jedním obrovským domem, který by se mohl různě sklápět a naklánět, přičemž by všechny pohyby byly chytré. To znamená, že by se snažil ideálně využívat všech možných úhlů k ideálnímu dopadu světla a tepla.
Design: Adrien Piebourg a Bastien Papetti.
The House of Babel
Tento dům staví na hlavu všechny naše běžné představy o domech. Jedná se sice o mrakodrap, ale jen tím, že se drápe do oblak. Jinak by měl mít jen dvě podlaží umístěná na vysokém stožáru stovky metrů nad zemí. Vnitřkem stožáru by měl vést výtah.
Mountain City
Jedná se mrakodrap umístěný do přírody, přímo kolem nějaké velké hory. Energii by měl získávat z geotermálního vrtu – musí tedy stát na vhodném místě, kde je dostatek tektonické a vulkanické aktivity. S problémy, které to doprovázejí, si autoři příliš hlavu nedělají…