Objev českých vědců možná zabrání propuknutí schizofrenie. K onemocnění mohou přispět i kočky

Genetické vlohy a kočka s toxoplazmózou v bytě není dobrý nápad.

Objev českých vědců možná zabrání propuknutí schizofrenie. K onemocnění mohou přispět i kočky
Objev českých vědců možná zabrání propuknutí schizofrenie. K onemocnění mohou přispět i kočky
Zdroj: archiv

Propuknutí schizofrenie by lidé s genetickou vlohou k této těžké duševní nemoci mohli jednoduše zabránit tím, že se budou vyhýbat kočkám. Vyplývá to z objevu českých vědců z Psychiatrického centra Praha.

Po marihuaně hraje mozek falešně. Může to vést až ke schizofrenii

Zjistili, že za změny na mozku typické pro lidi s genetickou vlohou ke schizofrenii může vzájemné působení této vlohy a infekce toxoplazmózy. ČTK to řekl jeden z autorů objevu profesor Jiří Horáček. Širší veřejnosti se objev představí při příležitosti Evropského dne mozku, který je 11. března.

Kočky a schizofrenie?

Podle veterinářů je ale přenos z kočky ojedinělý, mnohem častější je přenos ze syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa či špatně umyté zeleniny a v těhotenství z matky na plod. Parazit se množí ve střevní sliznici kočky a je vylučován trusem dva až tři týdny po nakažení. Pak kočka získá odolnost a parazita již nevylučuje, není tedy infekční. Kočka, která žije pouze v bytě a nedostává syrové maso, se nakazit nemůže.

Kočičí toxoplazmóza může spouštět schizofrenická onemocnění. FOTO: Thinkstock

Vědci z laboratoří Psychiatrického centra v první fázi výzkumu aplikovali potkanům do mozku látku, která vzniká při imunitní odpovědi na infekci, poté testovali některé reakce, které jsou narušeny při schizofrenii. Ukázalo se, že tyto působky, které se uplatňují při imunitním procesu, vedou u potkana k podobným změnám chování, jako látky, které vyvolávají schizofrenní stavy.

Navazující nález profesora Horáčka spočívá v tom, že měl skupinu zdravých lidí a skupinu schizofreniků, a tuto skupinu rozdělil ještě podle toho, zda mají nebo nemají protilátky proti toxoplazmóze.

"Náš výzkum jasně ukázal, že za morfologické změny, které se všude po světě v mozcích nemocných schizofrenií nacházejí, může interakce infekce toxoplazmózy s mozkem člověka s genetickou vlohou ke schizofrenii," řekl ČTK profesor. Objev publikoval loni v prestižním světovém vědeckém časopisu World Journal of Biological Psychiatry a nyní je tato česká práce důležitou součástí světového poznání o schizofrenii.

Původce toxoplazmózy (Toxoplasma gondii) je velmi rozšířený parazit, kterým je infikována třetina lidstva. Doposud to však bylo z medicínského hlediska považováno za nevýznamný fakt.

Výzkumníci z Psychiatrického centra Praha se nyní snaží významný nález potvrdit a objasnit mechanismy, kterými tato infekce vede ke změnám v šedé hmotě mozkové u lidí s genetickou vlohou ke schizofrenii.

V případě potvrzení nálezu by se podle profesora otevřelo několik nových možností, jak předcházet devastujícím změnám na mozku u nemocných. Vedle vyhýbání se kočkám by se také dalo působení toxoplazmózy na šedou hmotu mozku zabránit některými novými léky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články