Volají galaktičtí Mayové z vesmíru po probuzení lidstva?

V minulém, sedmém díle jsme zkoumali, proč jsou Mayové často idealizováni. V osmém díle seriálu se budeme zabývat José Argüellesem, známým také pod jménem Valum Votan, který se do velké míry zasloužil o současnou podobu celé věci a propojil očekávání transformace s mayským kalendářem – nebo alespoň s tím, co sám za mayský kalendář považoval.

Volají galaktičtí Mayové z vesmíru po probuzení lidstva?
Volají galaktičtí Mayové z vesmíru po probuzení lidstva?
Zdroj: archiv

Hlavní myšlenkou José Argüellese byla představa, podle níž s námi mocichtivé, po penězích bažící finanční elity manipulují s pomocí gregoriánského kalendáře, který sám považoval za zcela nevhodný. Nevyhovovala mu především jeho nepřirozenost a nepravidelnost, která podle něj lidi mate a komplikuje jim zbytečně život – toto zmatení pak z lidí dělá poslušné otroky a z času, který je především kvalitou, to vyrábí jakési kvantitativní prostředí, které se pak převádí na peníze. Právě heslo čas jsou peníze Argüelles s oblibou kritizoval a tvrdil, že se jedná o další podvod, jenž z lidí dělá ochotné sluhy boha Mamona.

Předchozí díly speciálu MAYSKÝ KALENDÁŘ - rok 2012

 Dreamspell

Jako protiklad zatracovaného gregoriánského kalendáře se Argüelles rozhodl propagovat cosi, čemu říkal „mayský kalendář“, co však ve skutečnosti bylo směsí různých historických a ezoterických tradic a pro co sám používal označení Dreamspell.

Základ jeho kalendáře sice skutečně vychází z mezoamerického počítání času (zejména z posvátného kalendáře tzolk'in), na to však Argüelles navěsil množství dalších prvků, které buď převzal odjinud, např. z čínské Knihy proměn, nebo si je dokonce zcela vymyslel.

Tento údajný „mayský kalendář“ pak účinně propagoval na internetu, včetně věštecké příručky, kterou k němu napsal. Celá záležitost vzbudila poměrně velký zájem mezi přívrženci hnutí new age a naneštěstí se natolik zpopularizovala, že její příznivci často ani netuší, že Dreamspell nemá s původním mayským počítáním času příliš mnoho společného.

Osvobodí nás „galaktičtí Mayové“?

V širším časovém rámci se pak Argüelles domníval, že svět spěje k zásadnímu přeryvu ve své historii. Informace o tom, co se má stát, mu měl údajně dodávat Pacal, dávný mayský král, který se s ním zkontaktoval – Argüelles tvrdil, že klasická mayská civilizace nezanikla, ale že Mayové odletěli do vesmíru, odkud nadále dávají na lidstvo pozor a pomáhají mu.

Nyní nám pak mají sdělovat, že v roce 2012 nastane zásadní zlom v povaze lidského vědomí a na ten je třeba se náležitě připravit. V roce 1986 vyhlásil Argüelles harmonickou konvergenci, časové období trvající od roku 1987 do roku 2012, během něhož je třeba důkladně meditovat, očišťovat se a harmonizovat, aby bylo lidstvo na závěr pozvednuto do nové dimenze existence a zahájilo evoluční fázi, kterou Argüelles nazývá noosféra. V protikladu k ní má stát technosféra, tedy vývojová fáze naší materialistické západní civilizace zaměřené na peníze a moc, kterou Argüelles přirozeně ostře kritizuje.

I přes místy dosti výraznou excentričnost Argüellesových textů se v několika zásadních tématech shoduje s Watersem i McKennou: idea, podle níž je směřování současné kultury zásadně špatné, a potřeba transformace lidského vědomí, které se příliš nechalo unést hmotnými statky a zapomíná na duchovnější rozměr světa. Už zde nám postupně začíná vyvstávat skutečné hlavní téma „fenoménu 2012“ - ve skutečnosti v něm totiž nejde o nějaká reálná proroctví drastického zániku planety, ale o volání po zduchovnění a očištění lidstva, které zaznívá stále hlasitěji, byť často z kruhů poněkud výstředních myslitelů. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články