ŠTÍTEK: alkoholický nápoj

Becherovka je český bylinný likér, vyráběný v Karlových Varech společností Jan Becher – Karlovarská Becherovka. 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení společností GRUPA MASPEX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (MASPEX) a Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a. s., v jehož důsledku má společnost MASPEX získat možnost výlučně kontrolovat společnost Jan Becher – Karlovarská Becherovka spolu s vybranými právy duševního vlastnictví týkajícími se Becherovky, jež jsou ve vlastnictví společnosti Johann Becher GmbH & Co. oHG Likörfabrik. Informoval o tom Martin Švanda, mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Úřad povolil spojení společností Jan Becher-Karlovarská Becherovka a MASPEX

Karlovarsko
Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz je druhým největším výrobcem tuzemáku v Česku.
Mexiko má tequilu, Skotsko svou whisky a Česku kraluje tuzemák. Alkoholický nápoj, známý dříve jako tuzemský rum, vyrábí několik likérek v republice. Jednou z nejznámějších je ale Fruko-Schulz v Jindřichově Hradci. Charakteristická etiketa s plachetnicí, která lahve s lihovinou zdobí, se od počátku tamní výroby téměř nezměnila. Za dveře firmy, která úspěšný nápoj vyrábí, nahlédl Deník v dalším dílu seriálu Legendární české značky.
27 fotografií

Tuzemák s plachetnicí má dlouhou tradici. Firma ho čepuje i na benzince

Zprávy
Popíjení alkoholu může snadno zničit jakékoliv snahy o hubnutí.
Jestli něco nejde moc dohromady, tak je to redukční dieta a popíjení alkoholických nápojů. Ty nám totiž zvedají nejen náladu, ale bohužel i tělesnou hmotnost. Pro hubnutí je proto zásadní zamyslet se jak nad jídelníčkem, tak nad tím, co pijeme. Jaký je ten nejlepší alkohol při dietě? Je lepší pít pivo nebo víno? A kolik kalorií ušetříme, když budeme abstinovat? Máme pro vás užitečné tipy na změny ve vašem pitném režimu.
5 fotografií

Hubnutí s alkoholem. Co pít, když chce být někdo štíhlejší

Zdraví
Policisté v rámci preventivní akce „ADaM“ zkontrolovali 30 podniků.
Na konci října proběhla v Libereckém kraji pravidelná celostátní preventivní akce pod názvem Alkohol, drogy a mládež („ADaM“), která se soustředila na kontrolu prodeje a podávání alkoholu dětem a mladistvým v nejrůznějších provozovnách. Nejzávažnější případ byl zjištěn při kontrole na Semilsku, kde u mladistvého chlapce byla naměřena hodnota alkoholu v krvi 1,48 promile.

Mládež pod drobnohledem. Policie vyrazila během podzimních prázdnin na kontroly

Zločiny a soudy
Zvýšení DPH na alkohol by mohlo posílit černý trh a hrozí, že se znovu bude opakovat metanolová aféra. Ilustrační foto
Vládní balíček, který má za úkol snížit schodek rozpočtu, v sobě ukrývá i plán zvýšit spotřební daň na tvrdý alkohol. Lihovarníci tento krok nechápou a poukazují na to, že se kvůli tomu rozroste černý trh s alkoholem. Podle nich by se mohla opakovat situace z doby před deseti lety, kdy při takzvané metanolové aféře zemřelo na otravu načerno vypálenými lihovinami 47 Čechů.

Lihovarníci: Zvýšením daně na alkohol si zaděláváme na další metanolovou aféru

Ekonomika
Při vzniku některých druhů rakoviny hraje významnou roli také životní styl. Několik typů souvisí třeba s pitím alkoholu
Na rakovinu sice zatím neexistuje lék, vědci jsou ale opět blíž k poznání, co nemoc způsobuje. Studie postupem času dospěly k závěru, že vznik rakoviny souvisí s řadou rizikových faktorů, jako je genetika, strava a pohyb. Při vzniku některých druhů rakoviny hraje významnou roli také životní styl. Několik typů souvisí třeba s pitím alkoholu.

Nádory a alkohol: Určité typy rakoviny souvisí s nadměrným pitím, tvrdí vědci

Zdraví
Kyle James Bairnsfather vyrábí v Bělé pod Pradědem absinth a bylinné likéry.
Domašovská hořká, Jesenická bylinná, likér z horských borůvek nebo vanilky. A samozřejmě absint. Alkoholické nápoje, které mají původ v likérce v Domašově. „Teď pracuji na lihovině, ve které bych využil technické konopí. Zatím žádný takový seriózní výrobek neexistuje. Technické konopí má přitom řadu léčivých účinků. Rozpracoval jsem recepturu podobnou ginu,“ prozrazuje majitel likérky Kyle Bairnsfather své plány.
8 fotografií

Pěstuje léčivé bylinky, vyrábí z nich likéry a nyní experimentuje s konopím

Hobby
Kyle James Bairnsfather vyrábí v Bělé pod Pradědem absinth a bylinné likéry.
Domašovská hořká, Jesenická bylinná, likér z horských borůvek nebo vanilky. A samozřejmě absint. Alkoholické nápoje, které mají původ v likérce v Domašově. „Teď pracuji na lihovině, ve které bych využil technické konopí. Zatím žádný takový seriózní výrobek neexistuje. Technické konopí má přitom řadu léčivých účinků. Rozpracoval jsem recepturu podobnou ginu,“ prozrazuje majitel likérky Kyle Bairnsfather své plány.
8 fotografií

Prorazil s absinthem, nyní experimentuje s konopím

Hobby
Alkohol a mladiství. Ilustrační foto.
Alkohol je jednou z nejrozšířenějších návykových látek a patří mezi jedno z často diskutovaných témat, především v souvislosti s dětmi. Zákon zakazuje osobě mladší osmnácti let prodat, podat nebo jinak umožnit požití alkoholického nápoje nebo jiné návykové látky. Přesto se všichni setkáváme s tím, že dostupnost alkoholu těmto osobám je snadná. To dokazují plánované i namátkové policejní kontroly natipovaných míst v rámci celého oStrakonicka.

Policisté si vyšlápli na diskotéku. Zaměřili se na podávání alkoholu mládeži

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Je whisky vaše gusto? Jak už nápěv známé písně naznačuje, tak popíjení whisky či whiskey prezentuje jistý způsob nezaměnitelného pocitu luxusu a vybraného stylu. Whisky se vyrábí v mnoha zemích napříč všemi kontinenty. Znalci tvrdí, že žádná ze značek tohoto destilátu nechutná stejně. O původu a historii whisky, jsme si povídali s Petrem Vavřinou, brand managerem značky Stará žitná myslivecká z Palírny U Zeleného stromu.

Whisky - drink známý již přes půl tisíciletí

Podnikání
Pivo. Ilustrační snímek
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta. Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili dnes ČTK zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.
5 fotografií

O sedm litrů na hlavu méně. Spotřeba piva byla loni v ČR nejnižší od 60. let

Ekonomika
Stará žitná myslivecká
Mimořádný úspěch českých destilátů v Číně. Stará žitná myslivecká nenašla konkurenci na soutěži China Wine & Spirits Awards. Výrazný dojem zanechala i desetiletá ultraprémiová švestkovice, která na stejném klání získala stříbrný kov. Čínský trh je navíc po výrobcích z Prostějova lačný, doposud bylo do nejlidnatější země vyvezeno několik desítek kontejnerů lihovin.

Myslivec z Prostějova dobyl Čínu. A švestkovice nezůstala o moc pozadu

Podnikání
Utopenci - Ilustrační foto
/Uvnitř originální recept od porotce z MasterChef Jana Punčocháče/ Jejich neskrývaně drsný název může u někoho právě v těchto dnech, kdy jsou noviny plné zpráv o utonulých vodácích, vyvolávat určité nepříjemné představy. Přesto jim ani on nemůže upřít, že k té správné atmosféře na letních zahrádkách českých hospod prostě patří. Utopenci. S dobře vychlazeným pivem dají prázdninám tu správnou chuť.
6 fotografií

Zásady chutného utopence: Klíče k úspěchu jsou dva

Za jídlem
Ilustrační foto
Bezpečnostní a hygienická opatření kvůli hrozící nákaze koronavirem musíme všichni bez výjimky dodržovat. S přibývajícím počtem dní, kdy je Česko v karanténě, ale přibývá incidentů lidí, kteří ochrannou roušku nosit odmítají, mnoha jedincům chybí vzájemné kontakty a také posezení v hospodě. Domácí izolace doléhá také obyvatele Kladenska velmi negativně a problémy již začínají vystupovat na povrch.

Incidentů v ulicích přibývá. Strážníci čelili i napadení

Zločiny a soudy
Alkohol. Ilustrační snímek
Sněmovna dnes schválila vyšší spotřební daň z tabáku a lihovin. Láhev alkoholu tak od příštího roku může zdražit o více než devět korun. Většímu zdanění budou podléhat i technické rezervy pojišťoven, vzroste i zdanění loterií. "Daňový balíček“ schválila Sněmovna v původním znění, ačkoliv se proti v minulosti postavil Senát, který navrhoval úlevy.  
21 fotografií

Dražší lihoviny i tabák. Sněmovna schválila daňový balíček

Ekonomika
Ilustrační foto
Brno – Nalili zákazníkům alkoholické nápoje, i když jim ještě nebylo osmnáct let. Kontroloři z České obchodní inspekce Jihomoravského kraje prověřili celkem devět brněnských restaurací nebo provozoven s večerním a nočním provozem, přičemž se zaměřili právě na prodej alkoholu mladistvým. „V sedmi případech obsluha podniku alkohol mladistvým prodala,“ sdělil v pondělí ředitel Inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj Karel Havlíček.

Nalít alkohol patnáctiletému? V Brně bez problému. Inspekce odhalila 7 případů

Zločiny a soudy