ŠTÍTEK: Austrálie

Lodě kapitána Jamese Cooka Resolution a Adventure připlouvají do oblasti ledu dne 4. ledna 1773
Právě před 250 lety, dne 17. ledna 1773, si kapitán James Cook zapsal do lodního deníku následující slova: „Asi ve čtvrt po 11. hodině jsme překročili polární kruh… a jsme nepochybně první a jedinou lodí, která kdy překročila tuto linii.“ Ten den tak padla další hranice v objevování nejzazších koutů světa. Hodně objevů však mělo lidstvo i samotný Cook ještě před sebou.
6 fotografií

Polární kruh překročen, ohlásil před 250 lety James Cook. Horší byla cesta zpět

Svět
Reprezentace českých lékařů (v červené) sehrála přípravu na MS proti SK Kladno B a prohrála 1:5.
/FOTOGALERIE/ Událostí fotbalového víkendu bylo v regionu krátké soustředění reprezentace českých lékařů, kteří ho završili i dvěma přípravnými zápasy s béčkem Kladna a výběrem Braškova a okolí. Spokojené končily nakonec všechny strany, lékařskou pomoc nikdo nepotřeboval. „Nejen ortopedickou, ale ani psychiatrickou. Bylo to naprosto v klidu,“ smál se trenér Kladna B Tomáš Abrham.
35 fotografií

Doktoři chytili v Rynholci 11 gólů, i tak byli rádi. Získají posilu z Kladna?

Fotbal
Záchranáři prohledávají trosky letadla - Ilustrační foto
Letoun nepálské společnosti Yeti Airlines, který odstartoval se 72 lidmi na palubě z Káthmándů, havaroval v nepálském městě Pokhara. Neštěstí si podle aerolinek vyžádalo nejméně 69 lidských životů. Počty uváděné různými zdroji se liší, nepálský úřad pro civilní letectví informoval o 68 mrtvých. Mluvčí letecké společnosti oznámil, že v letadlo bylo 15 cizinců: pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny. Příčina katastrofy zatím není jasná. Podle agentury AP jde o nejhorší letecké neštěstí v Nepálu od roku 1992.

V Nepálu havarovalo letadlo se 72 lidmi na palubě. Neštěstí má nejméně 68 obětí

Svět
Rafael Nadal s trofejí pro vítěze Australian Open 2022-
Už v pondělí začíná u protinožců v australském Melbourne úvodní grandslam tenisové sezony. Do bojů o ušatý pohár se ani tentokrát nezapojí světová jednička, po loňském vyhoštění Novaka Djokoviče vynechá prestižní turnaj také Španěl Carlos Alcaraz, jenž musel odstoupit z důvodu zranění. Nálepka největšího favorita letošního Australian Open tak patří pětatřicetiletému Srbovi, proti kterému se však v Melbourne Parku postaví hojný zástup žhavých adeptů na zisk cenné trofeje.

Kdo získá první grandslam sezony? Nadal obhajuje, favoritem ale zůstává Djokovič

Tenis
Český reprezentační tým lékařů na MS v Argentině 2022.
Kurýrují pacienty, ale zároveň platí za výborné fotbalisty. Reprezentační tým českých lékařů je už dlouhé roky v nejvrchnějších patrech světové hitparády. Třikrát vyhrál mistrovství světa, třikrát skončil druhý. Jen loni na podzim v Argentině přišel nečekaný šok, Austrálie je vyhodila ze sedla už ve čtvrtfinále. „Letos ve Vídni to napravíme,“ říká kladenský urolog Lukáš Fišer, který zařídil první letošní soustředění mužstva v Kladně a Rynholci.

Špičkoví lékaři se sejdou v Kladně. Proč právě tady?

Fotbal
Paddleboarding na moři, ilustrační foto.
O velkém štěstí mohou mluvit manželé z Austrálie. Jejich výlet na paddleboardech se stal noční můrou, když je zachytil silný mořský proud a odnesl daleko od pobřeží opuštěného ostrova. Jen díky shodě náhod se je po třech dnech podařilo zachránit místním rybářům. Podle nich je i zázrak, že se nestali kořistí žraloků, kterých  v tamních vodách žije mnoho.

Mladý pár odneslo moře. Ve vodách plných žraloků několik dní bojoval o život

Svět
Nový minipivovar v areálu tradičního žateckého pivovaru.
/FOTO, VIDEO/ V areálu pivovaru v centru Žatce se už zase vaří pivo. Firma Žatecký pivovar vlastněná dánským Carlsbergem ukončila jeho výrobu loni na jaře, menší část areálu si pronajala společnost Sedmý schod. V bývalé kotelně a v části strojovny zprovoznila minipivovar s úplně novou technologií, investice vyšla na 11 milionů korun. Většina ze čtyř desítek zaměstnanců byla propuštěna, v novém pivovaru jich zůstalo pouze pět. Ze starých technologií se nevyužívá nic, něco se prodalo a slouží dál jinde, část skončila ve šrotu. Nový minipivovar využívá chmel ze Žatecka, ale i USA a Austrálie, velká změna se týká vody.
11 fotografií

V žateckém pivovaru se už zase vaří pivo. Zůstalo pět zaměstnanců

Žatecko a Lounsko
Vědecké studie v roce 2022 opět nezklamaly.
Poslední dobou nás vědci zavalují nejrůznějšími studiemi a nutno říci, že některé jsou opravdu schopné vyvolat záchvaty smíchu, jiné údiv a občas si říkáme, proč to či ono vědci vůbec zkoumají a co tím chtějí dokázat. Pojďme se podívat na výběr těch nejbizarnějších studií a průzkumů, které vědci v roce 2022 provedli. Nad výsledky někdy zůstává rozum stát.
4 fotografie

Nejbizarnější studie roku 2022: Rybičky, které řídí auto i alergie na orgasmy

Věda a technika
Sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický s čerstvou posilou Awerem Mabilem.
Česko, Rumunsko, Dánsko, Norsko, Srbsko, Bulharsko, Slovensko, Finsko, Albánie a teď i Austrálie. Fotbalová Sparta přivedla v zimním přestupním období už čtvrtou zahraniční posilu, kterou se stal australský záložník Awer Mabil, a znovu rozšířila svůj silně mezinárodní kádr. Sedmadvacetiletý fotbalista přichází na Letnou na hostování s opcí ze španělského Cádizu.

Sparta má čtvrtou posilu, přivedla účastníka posledního mistrovství světa Mabila

FORTUNA:LIGA
Jiří Lehečka a Alexander Zverev
Český tenisový tým koučovaný kapitánem Jiřím Vaňkem vede ve druhém zápase na premiérovém United Cupu v Austrálii nad reprezentací Německa už 2:0. První bod udělal překvapivě mladík Jiří Lehečka, který zaskočil bývalou světovou dvojku Alexandra Zvereva a zvítězil jednoznačně 6:4, 6:2. Na skvělý výkon mladoboleslavského tenisty poté navázala výhrou i Marie Bouzková. Reprezentanty tak dělí od prvního triumfu ve skupině C jediné vítězství.

Lehečka zářil proti Zverevovi. Čeští tenisté vedou v United Cupu nad Němci 2:0

Tenis
Oslavy příchodu nového roku na newyorském Times Square
Svět vstoupil do nového roku 2023. Kvůli časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ uvítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati. Postupně vstoupily do nového roku Nový Zéland, Austrálie, země v Asii a východní Evropě a o půlnoci konečně rok 2023 přivítala většina Evropy včetně Česka. V nočních hodinách pak novoroční oslavy propukly v jižní Americe či části Spojených států amerických. Jako vůbec poslední přivítali nový rok obyvatelé menších zámořských území USA v Pacifiku.
9 fotografií

Vítejte v roce 2023: Světové metropole oslavily příchod nového roku

Svět
Silvestrovský výstup na Mehelník. Letos se uskuteční oficiální třicátý ročník.
Od šedesátých let má řada Píseckých o svém programu na poslední den v roce jasno, 31. prosinec znamená, že se jde na Velký Mehelník. Z akce, která byla původně určená dětem z místního turistického oddílu, se stala stále populárnější tradice. Časem začali organizátoři se statistikami, a tak se letos uskuteční oficiální třicátý ročník Silvestrovského výstupu na Mehelník.
16 fotografií

Silvestrovský výstup na Mehelník si nenechají ujít turisté, cyklisté ani zvířata

Čtenář reportér
Ve Vánočním domě si člověk připadá v jako pohádce
Letos je to už čtrnáct let, co Jiřina Regietová otevřela v Karlových Varech svůj vysněný Vánoční dům. Ten funguje po celý rok, ale magickým místem se stává především v době okolo Vánoc, kdy do něj proudí davy lidí. Dětem se tu otevírá brána do pohádkového světa, maminky zde pak mohou nasát inspiraci nejen pro vánoční dekorace, ale i samotnou výzdobu vánočního stromku. V posledních letech je totiž trendem ladit stromek do určitých barevných variací. Jak říká majitelka Vánočního domu, již několik let je největší zájem o bílou barvu v kombinaci se zlatou nebo stříbrnou.
62 fotografií

Magické místo. Vánoční dům v Karlových Varech oslní svou výzdobou

Regiony