ŠTÍTEK: Austrálie

Roman Staněk
Ukáže skutečnou sílu? Českého pilota Romana Staňka čeká po třítýdenní přestávce na okruhu Catalunya v Barceloně další podnik formule 2. Po šesti odjetých kolech se jediný Čech v šampionátu fuguje na 19. místě. Pro body si dojel dvakrát - tři bral za šesté místo ve sprintu v ulicích Monte Carla a deset si připsal za výhru ve stejném závodě v Austrálii.
4 fotografie

Formulový kvapík. Staňka čekají po pauze tři závodní víkendy F2 za sebou

Motorismus
Vodní záchranářky z Klatov se připravují na MS v Austrálii.
Dvacítka vodních záchranářů z celé ČR bude v letošním roce reprezentovat na mistrovství světa v Austrálii. A mezi vyvolené se dostala také čtyři děvčata z Klatov. Mezi šest nejlepších seniorek se svými stabilními výkony nominovala Karolína Bezpalcová, v juniorské kategorii klatovská děvčata ovládla nominaci a mezi čtyřmi vybranými najdeme hned tři oddílové kolegyně - Ivetu Bezpalcovou, Natálii Hájkovou a Andreu Nushartovou.
10 fotografií

Vodní záchranářky z Klatov se připravují na mistrovství světa v Austrálii

Ostatní sporty
U španělské pláže byl spatřen kladivoun.
/VIDEO/ Poklidnou dovolenou turistů v exotické destinaci Gran Canaria na Kanárských ostrovech před několika dny narušil neočekávaný zvířecí návštěvník, jenž zabloudil nebezpečně blízko břehu oblíbené pláže Melenara. Několik plavců zahlédlo, jak se k nim přibližuje přibližně třímetrový žralok z čeledi kladivounovitých. Španělská policie hned poté pláž uzavřela. Na internetu také zveřejnila záběry predátora.

Žraloci na Gran Canarii vyděsili turisty. Policie natočila dokonce třímetrového

Státy EU
Michal Holobrádek.
Ve čtvrtek evropského času startuje v Mexiku první ze tří skupin Stage 1 mistrovství světa mužů. Český národní tým softbalistů už je na místě a postupně se aklimatizuje v horkém mexickém počasí. V prvním zápase nastoupí proti domácímu týmu, a to ve čtvrtek v 5.30 hodin ráno českého času. Vysílání českých zápasů bude možné sledovat živě na ČT sport a ČT sport Plus s českým komentářem. V dalších dnech pak nastoupí Austrálii, Filipínám, Dominikánské republice nebo Venezuele.

Čeští softbalisté rozehrají mistrovství světa. Čeká je mexické peklo!

Ostatní sporty
V Hranicích se uskutečnila motomše
V sobotu 1. června duněly v Hranicích na Masarykově náměstí motory strojů všech možných značek, kubatur i roku výroby. Konala se tady v pořadí již 15. motomše. Tato akce je od svých začátků poděkováním za uplynulou sezonu a vzpomínkou na kamarády motorkáře, kteří tento svět opustili v minulém roce, ať už na cestách nebo mimo ně. Současně je vždy i symbolickým zahájením sezony nové.
62 fotografií

Masarykovo náměstí v Hranicích zaplnily desítky motorek. Podívejte se

Čtenář reportér
Ilustrace genyornise.
Výzkum zachovalé fosilie vyhynulého ptáka rodu Genyornis pomohl vědcům z Austrálie zjistit více důležitých informací, které přes sto let byly tajemstvím. Studie odhalila, že dávný druh připomínal vzhledem i částečně způsobem života současnou husu. Podle expertů mohou zjištění naznačovat i příčinu, proč zvíře vyhynulo.

Na Zemi kdysi žila dvoumetrová husa. Šel z ní strach

Objevy
Plavidla ve Vyšším Brodě na archivním snímku z 7. července 1989.
Ve Vyšším Brodě se chystá velká sláva, budou tam pořádat jubilejní 50. ročník Plavby kuriózních plavidel. Výběr z historických snímků najdete ve fotogalerii. Na vrcholu slávy na Vltavu vyjelo na pětasedmdesát plavidel a přes 300 účastníků, ze břehu je sledovalo deset tisíc diváků. Na konci června bude v Kempu pod hrází u této příležitosti oslava s koncerty.
16 fotografií

Nápad přišel pěkně po česku, v hospodě u piva. Plavidla slaví půl století

Českokrumlovsko
Opora reprezentace Veronika Pecková a trenér národního týmu Tomáš Kusý.
Významné sportovní výzvy mají před sebou české softbalové reprezentace. Muži rozehrají v Mexiku od 12. června mistrovství světa Stage 1, kde nastoupí proti Austrálii, Filipínám, Dominikánské republice nebo Venezuele. První dva týmy postoupí na světový šampionát Stage 2 v příštím roce. To ženy čeká přípravný turnaj v Kanadě a poté v září evropský šampionát v Nizozemsku. V tomto roce započnou přípravy na boj o olympiádu v roce 2028 v Los Angeles, kde se softbal vrátí opět do programu. Navíc za rok se v Praze uskuteční mistrovství Evropy žen.

Softbalisté před výzvami: Muže čeká mistrovství světa, ženy boj o olympiádu

Ostatní sporty
Jak vypadají vaše hračky uvnitř? Hračky do vany a kousátka, do kterých se může dostat voda, může napadnout plíseň nebo bakterie.
Videa rozpůlených hraček, v jejichž útrobách bují plíseň, se už několikrát objevila na internetu. Ať už si hračky děti berou do vany, nebo je dávají do pusy, pokud má hračka jakýkoliv otvor, kam se může dostat vlhkost, hrozí vznik kolonií plísně, bakterií nebo kvasinek. Jak tedy hračky dezinfikovat a jak z hraček odstranit plíseň? Přečtěte si, jak odstranit plíseň z plastu nebo gumy a jak často byste měli hračky dětem umývat. Důležité je také vědět, co udělat se starou hračkou, která provlhla. 

Jste si jistí, že v hračce není plíseň? Čím děti ohrožuje a jak se jí zbavit

Rady, tipy
23. ročník Mistrovství České republiky mládeže v záchranářském sportu 2024
Tradičně jako každý rok vyrazilo sedm reprezentantů krumlovského pobočného spolku Vodní záchranné služby závodit do Sokolova. Závody byly hodnoceny jako čtyřboj: 100 metrů podplavání překážek, 100 metrů s pásem a ploutvemi, 100 m záchranný polohový závod a 50 metrů tažení modelu. Nejlépe se umístil Nicolas Hozman (2014), který v nejmladší kategorii získal 3. místo.
10 fotografií

Krumlovské záchranářské mládí bodovalo na mistrovství republiky v Sokolově

Českokrumlovsko
„Nemůžete si myslet: Mám šestnáctileté postavy, tak ať mají sex, protože to teenageři chtějí číst," říká editorka knih pro dospívající Sue Whitingová.
Až do 70. let minulého století sahají kořeny samostatného žánru pro čtenáře ve věku od 12 do 18 let, který je označován jako young adult literatura, tedy literatura pro dospívající. Jeho nedílnou součástí je popis sexu. Názorným příkladem je i kniha Čtvrté křídlo od spisovatelky Rebeccy Yarros, momentálně jeden z nejprodávanějších titulů tohoto žánru u nás. Někteří čtenáři se po přečtení erotických scén na konci knihy zajímali, jak moc odpovídají myšlení dospívajících dívek. Měla by literatura pro teenagery obsahovat erotiku a co je pro „mladé dospělé“ čtenáře ještě únosné? Knižní editorky vyzdvihují důležitost sexu pro vývoj příběhu, rodiče explicitnost obsahu.

Nechci, aby dospěl dřív, než je čas. Jak psát o sexu v literatuře pro teenagery

Literatura
Neandrtálec - Ilustrační foto
Zánik neandrtálců mohla způsobit virová onemocnění. Vědci v novém výzkumu desítky tisíc let starých kostí pocházejících z Altaje nalezli nejstarší genetické stopy tří typů infekcí, které dodnes trápí moderní lidi. Ačkoliv podle autorů výsledky mohou naznačovat roli virů ve vymření pravěkých příbuzných, jiní experti s tvrzením nesouhlasí.

Kosti neandrtálců ukrývaly stopy tří nejstarších virů. Kdysi mohly zabíjet

Objevy
Zakladatelkou firmy je Anna Pospíšilová
Příběh Hanácké kyselky, která se stáčí v Horní Moštěnici, se začal psát v roce 1854. U jeho začátků byla odvážná podnikatelka Anna Pospíšilová, která firmu koupila za peníze z vypořádání dědického podílu z gruntu své rodiny. Za podpory manžela vybudovala ve třicátých letech minulého století prosperující firmu, a i když podnik komunisté po roce 1948 znárodnili, zůstala v něm dál pracovat – alespoň ve skladu. Oblíbená kyselka z Horní Moštěnice letos slaví sto sedmdesát let.
48 fotografií

Hanáckou kyselku vybudovala rázná žena. Firmu jí vzali komunisté

Přerovsko
Martin Marušinec je autorem nové identity Slavie.zdroj: Touch Branding
Hněvín, dominanta města Mostu, získal prestižní ocenění v oblasti designu. V 31. ročníku prestižní soutěže Art Directors Club Creative Awards obsadil projekt nového vizuálu třetí místo v kategorii Branding. Za úspěchem stojí agentura Touch Branding, která hradu vtiskla nový, svěží vizuální styl. Od června se o tom, jak se jí to podařilo, budou moci přesvědčit i Mostečané.
13 fotografií

Hrad Hněvín v novém: Mladistvá energie v srdci novogotiky sklidila cenu

Mostecko
Ilustrace vyhynulého savce Militocodon lydae, který mohl být předkem krávy
Z drobných savců podobajících se činčilám pravděpodobně vznikla linie dnešních sudokopytníků, mezi které patří krávy i prasata. Vědci si to myslí na základě dříve objevených a nyní analyzovaných zkamenělin vyhynulého tvora, který Zemi obýval těsně po vymření dinosaurů. Další výzkum má odborníkům pomoci s pochopením, jak po apokalypse před 66 miliony lety na planetě opět začal život.

Předek krávy vypadal jako činčila. Tvor obýval Zemi těsně po vyhynutí dinosaurů

Objevy
Martina Pártlová s Josefem Vařekou trávili společně čas na Bali
Martina Pártlová a její přítel Josef Vařeka se nedávno vrátili z cest po Indonésii a Austrálii. Vzali s sebou samozřejmě i svou dvouletou dceru Stellu. Hned začátek dovolené byl docela napínavý a dva členové rodiny skončili v nemocnici. Na Bali to ale milují, dokazuje to i fakt, že zde investovali do koupi pozemku, na kterém staví oázu klidu. „Pozemek měl i svůj vlastní obřad, bez kterého by se nedalo stavět,“ pochlubila se Martina fanouškům na sociálních sítích.
5 fotografií

Pártlová a Vařeka mají za sebou dramatický pobyt na Bali. Onemocněla jim dcera

Společnost