ŠTÍTEK: historie

Příběh o Frankensteinovi sehrála v Bučovicích skupina Exulis. S představením objíždějí hrady a zámky napříč republikou.
/VIDEO/ Světoznámý hororový román Frankeinstein spisovatelky Mary Shellyové. Ten se stal námětem páteční noční divadelní prohlídky na zámku v Bučovicích na Vyškovsku. Příběh mladého vědce Viktora Frankeinsteina, který stvoří umělého člověka, zpracovali a ztvárnili herci z brněnského Divadla historie v pohybu Exulis, které s bučovickým zámkem spolupracuje už více než sedm let. Prohlídky se konají vždy jednou ročně a návštěvníci si mohou zvolit ze čtyř turnusů.
39 fotografií

Frankenstein a jeho monstrum. Hororový příběh si lidé vychutnali v Bučovicích

Vyškovsko
Zdeněk Procházka a jeho tvrz ve Lštění na Domažlicku. Na konci fotogalerie jsou zařazeny snímky z historie objektu a doby její rekonstrukce.
Zdeněk Procházka (69) z Domažlic založil před více než třiceti lety Nakladatelství Českého lesa. Knihy nejen vydává, ale i sám píše. Tento milovník regionální historie jich sepsal desítky, zejména o Domažlicku a Tachovsku. A tak není divu, že stejně jako někteří další obdivovatelé a znalci dávných časů si pořídil historický objekt, který se rozhodl zvelebit.
43 fotografií

Milovník historie vrátil život do tvrze pamatující Karla IV.

Domažlicko
Zámecké snění ve Velkých Pavlovicích - rok 2022
Velké Pavlovice zvou v sobotu 29. července od 17 hodin na Zámecké snění v Ekocentru Trkmanka. Co Vás na letošním ročníku čeká? Návrat do historie, genius loci místa nebo komentovaná prohlídka s Černou paní. Chybět nebude ani skupina historického šermu Albion nebo vystoupení kapely Quanti Minoris s hradrockem aneb pouličním středověkým bigbeatem. 
19 fotografií

POZVÁNKA: Návrat do historie aneb Zámecké snění ve Velkých Pavlovicích

Čtenář reportér
Fotbalisté Ostrova u Macochy poprvé postoupili do okresního přeboru.
Posledních téměř padesát let nastupovali výhradně ve třetí třídě na Blanensku, od nové sezony ale změní zavedené pořádky. Fotbalisté Ostrova u Macochy vybojovali v uplynulém ročníku poprvé v historii klubu postup do okresního přeboru, kam se posunou spolu se Sloupem a Lipůvkou. „Po rozhodujícím utkání zavládla velká euforie. Celé roky se u nás hrála třetí třída, nikdy jsme nepostoupili ani nesestoupili. O to sladší závěr sezony byl,“ těší kapitána týmu Lukáše Pernicu.
6 fotografií

Postup jako hrom. Ostrov si poprvé v klubové historii zahraje okresní přebor

Okresy
Roman Štěpánek a ředitel závodu Barum Czech Rally Zlín Jan Regner.
Do svého videocastu Deník s nadhledem si moderátor Roman Štěpánek tentokrát pozval ředitele oblíbeného automobilového závodu Barum Czech Rally Zlín Jana Regnera. V čele známého podniku stojí od loňského roku, kdy z vedení po čtyřiadvaceti letech odstoupil jeho otec Miloslav Regner. V talkshow Jan Regner hovořil o historii i ambicích Barum rally, ale také o tom, co obnáší automobilový sport a jak se člověk může stát závodníkem.
5 fotografií

Rally je styl života, říká šéf Barum Rally Jan Regner v pořadu Deník s nadhledem

Automagazín
Mladí Vietnamci se zajímají o své kořeny.
Vietnamci druhé generace, kteří se narodili v Česku, objevují svou rodinnou historii a šíří povědomí o vietnamské kultuře. Jejich rodiče často přicházeli do Československa na dočasný pobyt jako učni, studenti nebo dělníci. Postupně se zde však usadili a vynikli v mnoha odvětvích. Mapováním rodinných příběhů chtějí mladí zástupci této komunity docílit vzájemného sblížení obou kultur.

Potíže s jazykem a český čaj se nedal pít. Mladí Vietnamci mapují své kořeny

Českobudějovicko
Bostonská legenda Patrice Bergeron se loučí s kariérou v NHL.
Obrovská ztráta pro celý Boston. V osmatřiceti letech se s aktivní kariérou v nejslavnější hokejové lize světa loučí legendární kanadský forvard Patrice Bergeron, dlouholetá ikona a jeden ze strůjců zlatého tažení Bruins za Stanley Cupem v roce 2011. Hrdý člen prestižního Triple Gold Clubu a šestinásobný vítěz trofeje pro nejlépe bránícího útočníka NHL odehrál v černožlutém dresu celkem 19 sezon, čímž se zapsal mezi největší osobnosti v historii věhlasné organizace.

Sbohem, legendo. Pastrňákův Boston přichází o kapitána, Bergeron ukončil kariéru

Hokej
Historie a památky královského města táhnou.
První čtvrtina prázdnin je za námi, prázdniny a dovolené v plném proudu. Malí i větší rekreanti či turisté poznávají nová místa různých měst a seznamují se s jejich historií. A ne jinak je tomu i v našem královském městě. Město Uherské Hradiště ve spolupráci s Městským informačním centrem a Regionem Slovácko se svou pravidelností organizuje po celý rok zajímavé akce, při kterých se zájemci z blízka i daleka mohou seznámit s historii města a prohlédnout krásné památky. 
7 fotografií

Historie a památky královského města Uherské Hradiště táhnou

Čtenář reportér
Nová kniha Radky Krejčí a Ondřeje Soukupa o Sedlci jde na trh.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Na pulty knihkupectví po celém světě míří v těchto dnech nová kniha Radky Krejčí a Ondřeje Soukupa s názvem Katedrála a kostnice v Kutné Hoře - Sedlci, která mapuje 900 let dlouhou historii Sedlce. Ta je podle autorky publikace neprávem opomíjená, stejně jako zdejší katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, která zůstává tak trochu ve stínu dvou kutnohorských dominant – chrámu svaté Barbory a sedlecké kostnice.
32 fotografií

Kniha Radky Krejčí a Ondřeje Soukupa o Sedlci jde do světa. S požehnáním

Volný čas
Trmičtí na cestách za historii krásné vlasti - díl III.
/III. díl/ Náš krátký pobyt v hotelu Mas pomalu končil, poslední celodenní výlet směřoval do Českého Krumlova. Kdo by neznal Plášťový most, hrad, zámek, specifické divadlo, kruhovou věž, strašidelné pověsti a zfilmované rozmary Petra Voka, který v roce 1601-1602 pod tíhou ohromných dluhů prodal celý areál císaři Rudolfu II. Habsburskému.
30 fotografií

Trmičtí na cestách za historií naší vlasti: Výlet do Českého Krumlova se vydařil

Čtenář reportér
Hrad Křivoklát.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Královská rezidence byla využívána i jako velmi obávané vězení, kde se odehrála temnější část její historie. Hradní areál byl několikrát zasažen požárem, několikrát přestavěn, ale vždy si zachoval svou jedinečnou atmosféru a stal se hojně naštěvovaným místem. 
27 fotografií

KVÍZ: Jak dobře znáte nejen historii hradu Křivoklát?

Rakovnicko
Hotová jílová pec
S myšlenkou postavit vlastní jílovou pec si začala Lenka Dvořáková pohrávat už více než před rokem. Nápad přirozeně vyplynul z jejího životního stylu. Miluje totiž chalupaření i historii a kváskový chléb už doma peče bezmála deset let. Rozhodla se tedy pro další postup ve svém pekařském umění. A o své zkušenosti se stavbou jílové pece se podělila.
12 fotografií

Pekařka si sama postavila jílovou pec. Budou z ní vonět buchty i domácí chleba

Hobby