ŠTÍTEK: historie

Slavnostní představení stezky Křížem krážem Klokoty v pátek 8. září 2023.
Tajemný řád i šifrovaná kniha, kterou dosud nikdo nerozluštil. Táborskému Faustovi, Rafaelovi M. Bouškovi, věnovali autoři nové stezky Křížem krážem Klokoty část jedno z deseti zastavení. Najdete ho u klokotského hřbitova, kde tento kontroverzní člověk také odpočívá. Interaktivní stezka vhodná pro malé i velké byla realizována díky participativnímu rozpočtu města Tábora.
82 fotografií

Tábor míval svého Fausta. Zavede vás za ním stezka Křížem krážem Klokoty

Zprávy
Vinohrad v Sobíškách na Přerovsku.
Že jsou na Přerovsku pro pěstování vinné révy skvělé podmínky, srovnatelné s krajem vinařů - jižní Moravou - platí už několik let. Přesvědčit se na vlastní oči, jaká je letošní úroda, mohou zájemci, kteří vyrazí v sobotu 9. září na pátý ročník turistického pochodu Za historií přerovských vinohradů.

Putování za historií přerovských vinohradů nabídne několik zastávek

Přerovsko
Vzpomínání na Josepha Rosenauera.
V sobotu 9. září se na začátku Schwarzenberského plavebního kanálu se u Rosenauerova pomníku nad Novým Údolím ve 14 hodin uskuteční vzpomínání na zakladatele a stavitele plavebního kanálu, který původně nesl jméno Krumlovsko-vídeňský, případně Vídeňský, schwarzenberského inženýra Josepha Rosenauera.

Milovníci historie vzpomenou na stavitele Schwarzenberského kanálu

Prachaticko
Kožatku budou zkoumat.
Celoevropský Cleanup proběhne nadcházející sobotu 9. září současně na třinácti řekách Evropy. V Linci vyzvali k účasti skupiny, spolky i jednotlivé občany a k práci s odpady u řeky jim poskytne město nářadí. Mají se přihlásit na linzmachtsauber@mag.linz.at.

Od sousedů: Budou čistit břehy Dunaje

Českobudějovicko
Obrněná brigáda ožila v Ralsku.
Vzpomínková akce pořádaná Rotou Nazdar a Československou obcí legionářskou připomněla naše exilové vojsko první zářijovou sobotu na letišti Hradčany u Ralska „oživlou historií“. Od roku 1940 se totiž na Britských ostrovech nacházela československá brigáda, která se připravovala na to, že po invazi na evropskou pevninu pomůže osvobozovat především území okupovaného Československa.
34 fotografií

VIDEO: Dobový tábor i výcvik vojáků. Letiště Hradčany u Ralska ožilo historií

Českolipsko
Americký školní autobus
V jedné knize o historii výroby autobusů jsem četl krásnou a pravdivou větu. Nevztahuje se sice přímo k výrobě autobusů, ale stojí za to, aby si ji každý zapamatoval - "Kdo nezná svoji minulost, nechápe přítomnost a neumí si ani představit přicházející budoucnost". Na tuto větu jsem si vzpomněl v Telnici na Brněnsku 19. srpna, kde probíhal už 6. ročník akce Veterán bus Kříž. Je to setkání starých autobusů, které pořádá rodina Křížova.
5 fotografií

Americký školní autobus i legendární Trambus. Telnice hostila sraz starých vozů

Čtenář reportér
Zastavení v Pitiglianu.
Motto: „Krása je kvintesencí města, a to je to, co dělá město tak lidským.“ (Inaki Ábalos). To se vám, drazí čtenáři, jednomu tak nějak furt nechce domu a tak se rozhodne ještě pár dní věnovat toulkám jihem Toskánska, které je na hony vzdáleno všem známým turistickým trasám. Za pokračování seriálu a krásné fotky z Pitiglianu děkujeme Karlu Kafkovi.
30 fotografií

Toulky Itálií: Zastavení osmé v Pitiglianu

Čtenář reportér
Obec Muzlov na Svitavsku zanikla z důvodu rozšíření ochranného pásma Brněnského vodovodu.
/FOTO, VIDEO/ V malebném kraji na úpatí zalesněných kopců Svitavské pahorkatiny se kdysi rozkládala obec Muzlov. Tato zaniklá vesnice má přitom bohatou historii a v době největší slávy v ní žilo skoro 150 lidí. Osudnou se jí stal zdroj pitné vody pro Brno, který se nachází na jejím území. Dnes už Muzlov připomínají jen zbylé kamenné základy domů, ale také například před pár lety zrenovovaná kaple svatého Františka Xaverského.
34 fotografií

Zaniklá vesnice. Muzlov na Svitavsku zmizel kvůli zdroji pitné vody pro Brno

Svitavsko
Legendární fotografie hraběte Jiřího Jana Jindřicha v kostýmu křižáka.
V dalším díle historické série o zdravotních neduzích šlechtického rodu Buquoyů se pozornost obrací od Jiřího Františka Augusta a jeho nemocné dcery Gabriely Isabelly k hraběti Jiřímu Janu Jindřichovi (1814–1882), patrně nejslavnějšímu z posledních Buquoyů, jenž byl zásadně spjat s prostředím jižních Čech. Ani jemu se však nevyhnuly četné zdravotní komplikace. 

Jiří Jan Jindřich Buquoy: Rozdvojená duše a útěk před realitou do zbroje rytíře

Českokrumlovsko
Americký tenista John Isner
Tenisový svět se bude muset rozloučit s další ikonou. Sbohem tenisu totiž dává osmatřicetiletý Američan John Isner, který se naposledy představí na domácím grandslamu v New Yorku. Král zabijáckých servisů či vítěz nejdelšího utkání v historii tenisu. I takhle budou fanoušci vzpomínat na vytáhlého sympaťáka, jenž to na okruhu ATP dotáhl k šestnácti titulům a místence v elitní desítce světového žebříčku.

Nechytatelný servis i rekordní utkání. Isnera čeká na US Open domácí rozlučka

Tenis
Na zámku Sychrov se opět konaly Skotské hry.
/FOTO, VIDEO/ V duchu tradic drsné země s tajemnou historií a divokou přírodou se nesla třetí srpnová sobota na Sychrově. Uskutečnil se zde v pořadí už 23. ročník Skotských her, které se řadí mezi jedny z největších v Evropě. A zatímco někomu se při zmínce o Skotsku vybaví dudy či kilt, jiným přijde zase na mysl skotská kostka či whisky. Návštěvníci sychrovského zámku nepřišly o žádný z těchto symbolů. 
100 fotografií

Dudy, kilt či whisky. Zámek Sychrov se stal ostrůvkem skotské kultury

Liberecko
Zaniklá ves Zahájí má bohatou historii. Dnes ji připomíná jen ruina starého zámku.
Zničené domy, zbořený zámek, jizvy v krajině, ale také cesta, kudy se ubíraly dějiny. Vždyť právě zde český generál předal západní Sudety německé armádě se slovy, že jde o nejtěžší hodinu jeho života. Stejnou cestou pak vjížděla armáda americká, když osvobozovala Tachovsko. Řeč je o Waldheimu, českém Zahájí, které kdysi vzkvétalo, mělo svůj zámek či pivovar. Podívejte se, jaká byla jeho historie i jak to tam vypadá dnes.
67 fotografií

Rozkvět panského sídla u státních hranic vystřídalo neštěstí a zánik

Tachovsko
Andělská hora (Engelsburg), mystické místo, kde se natáčeli legendární filmy české kinematografie, a kam za zdravím jezdili významné osobnosti.
Zřícenina hradu Andělská Hora nedaleko Karlových Varů láká k návštěvě mnoho turistů a milovníků historie. Magické místo je podle mnohých nabité pozitivní energií, patří dokonce v tomto ohledu mezi 70 nejsilnějších lokalit světa. A svou roli sehrála Andělská Hora i v české kinematografii. Natáčel se tu například legendární český film "Balada pro banditu" s hvězdným obsazením. Ve filmu si zahráli slavní čeští herci v čele s Miroslavem Donutilem a Bolkem Polívkou.
97 fotografií

Na mystické Andělské Hoře se natáčela Balada pro banditu

Karlovarsko
Barokní perly Perly Přešticka. Návštěvníci na vystoupení uskupení „Consortium musicum“ se svými hosty, Janem Šmatem a Davidem Štěchem.
Letošní druhý ročník Barokních slavností byl pojat odlišně od prvního, koncertního. Letošní byl odlišný se zaměřením do několika oblastí, centrem se stal Dům historie. „Barokní perly Přešticka jsou součástí Letního barokního festivalu,“ přiblížila spojitost Martina Míšková, „to vše je součástí velkého projektu Západočeské baroko, který je výrazně podporován Plzeňským krajem.“
18 fotografií

Konal se druhý ročník Barokních perel Přešticka. Centrem byl Dům historie

Čtenář reportér
princ Harry
Ne každý má štěstí a narodí se jako následník trůnu. Ten jediný má profesní cestu tak trochu předznamenanou. Ostatním nezbývá než si pro sebe vybrat nejvhodnější povolání a hezky k tomu vystudovat potřebnou školu. Mohou pak sice pracovat pro královskou rodinu, což mnozí i dělají, ale uplatnit se dokážou i jinde. Třeba jako princezna Eugenie v umělecké galerii nebo princ Harry v produkování pořadů.
8 fotografií

Princ Harry, Zara Tindall, princezna Sofia: Čím se živí členové královských rodů

Společnost
Sportka. Ilustrační snímek
V loterii Sportka v pátek 11. srpna padla sedmá nejvyšší výhra v její historii. Tipující, který vsadil sázenku na čerpací stanici na Karlovarsku, vyhrál částku převyšující 185 milionů korun. Po zdanění získá zhruba 157 milionů korun, uvedla na dotaz ČTK mluvčí společnosti Sazka Pavla Hobíková. Dosud nejvyšší výhra ve Sportce, téměř 400 milionů korun, je z roku 2013 - získali je manželé z Chrudimska. 
11 fotografií

Ve Sportce padla sedmá nejvyšší výhra. Šťastlivec dostane téměř 160 milionů

Ekonomika
Roman Hartl.
/FOTOGALERIE/ Roman Hartl je v Rakovníku znám svým poutavým vyprávěním podloženým dokonalou znalostí regionu. Je rovněž autorem řady turistických průvodců. Přestože se považuje spíše za introverta, se zájemci o místní historii si při vlastivědných procházkách dokáže povídat dlouhé hodiny. „Fascinuje mě, jak mi předávají své zážitky a vzpomínky. Tím před námi ožívá minulost, což je pocit k nezaplacení,“ říká.
9 fotografií

Vlastivědný publicista Roman Hartl: Minulost mě zajímá více než současnost

Rakovnicko
Čtvrt století na scéně. Hodonínští šermíři oslavili výročí od svého vzniku
Pokud může čas někdy zastavit svůj běh, pak to musí být právě v okamžicích, kdy rytíři klubu historického šermu a fantasy Dračí Úsvit z Hodonína vstupují na scénu. Tentokrát oslavují nesmírný milník – 25 let od svého založení. Bylo to právě 3. 8. 1998, kdy se skupina nadšenců poprvé spojila ve snaze propojit minulost s fantazií. Od svého založení se Dračí úsvit stále vyvíjí, jako by měl vlastního ducha, který ho nenechává ztrácet tempo.
25 fotografií

Boje, války i poklady. Hodonínští šermíři oslavili čtvrt století na scéně

Čtenář reportér