ŠTÍTEK: historie

Slavnostní otevření nového Muzea města Dobříše v Kopáčkově domě.
/FOTOGALERIE/ Slavnostní otevření nového Muzea města Dobříše se uskutečnilo v úterý 10. října v Kopáčkově domě. Součástí akce bylo představení expozice plné historických exponátů, nových informací, fotografií a dalších zajímavostí. Ředitel dobříšského muzea vytvořil chronologickou výstavu, která představuje bohatou historii Dobříše od pravěku až po listopad 1989.
9 fotografií

V Dobříši otevřeli nové muzeum. V srdci města tak ožívá jeho bohatá historie

Příbramsko
Polička si připomene události roku 1938.
V sobotu 7. října se od 9.30 na poličském náměstí budete moct vrátit do konce 30. let minulého století a prostřednictvím dynamických ukázek příslušníků klubů vojenské a policejní historie prožijete historii „na vlastní kůži". Posléze se před čp. 22 na Masarykově ulici uskuteční od 10.30 pietní akt a odhalení pamětní desky připomínající šestitýdenní okupaci Poličky.
4 fotografie

Polička si připomene události roku 1938

Čtenář reportér
Světlo nad bunkry u ŘOPíku Honzík na Soumarském mostě.
Na konci září si Česko připomnělo osmdesát pět let od mobilizace branné moci v Československu a podpisu Mnichovského diktátu, ve stejném roce o den později. Při vyhlášení všeobecné mobilizace v roce 1938 bylo připraveno bránit Československo jeden a čtvrt milionu mužů. Nemalá část z nich nastoupila na linii lehkého opevnění bunkrů rozloženou podél hranic, kterým se dodnes říká ŘOPíky.
13 fotografií

Lukáš Smola z Volar připomíná historii dětem i dospělým, hlavně tu od Volar

Prachaticko
Krajská vědecká knihovna v Liberci
U příležitosti 85. výročí událostí spojených s Křišťálovou nocí připravila Krajská vědecká knihovna a Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci venkovní panelovou výstavu „Návrat domů: liberecké oběti holocaustu“, jejíž vernisáž se bude konat ve středu 4. října od 17 hodin před budovou knihovny.

Knihovna zve na venkovní výstavu o libereckých obětech holocaustu

Liberecko
Vybrat správné jméno pro miminko může být věda.
Při výběru křestního jména pro miminko rodiče často čelí obtížnému rozhodnutí. Jméno je něco, co bude dítě provázet po celý život, a proto je důležité vybrat takové, které bude pro něj významné a vhodné. Vlastní výběr může být inspirován například historií, rodinnou tradicí nebo osobními preferencemi. Jaká jsou vůbec v současnosti v Česku nejčastěji vybíraná jména pro kluky a holky? Jak vybrat to nejlepší jméno právě pro vaše miminko? A existují v Česku nějaká pravidla a omezení pro výběr křestního jména? Poradíme vám.

Výběr jména pro miminko: Vsaďte na tradiční klenoty, nebo to zkuste originálně

Zajímavosti
Tradice českých ukolébavek sahá hluboko do historie.
Ukolébavky jsou zvláštním druhem písní, který má dlouhou historii a významný vliv na děti i dospělé. Pojďme se podívat na jejich historii, oblíbenost, příklady, a také se zaměříme na medicínské a psychologické aspekty zpívání ukolébavek pro nejmenší. Samozřejmě nebudou díky odkazům na youtube chybět ani písničky, a tak si budete moci řadu českých tradičních i moderních ukolébavek připomenout a zabroukat.

České ukolébavky pomáhají dětem usnout a zahřejí na duši. Zanotujte si je s námi

Zajímavosti
Nymburský basketbalista Petr Benda
Pokud by českou basketbalovou ligu měl symbolizovat jeden jediný hráč, jistě by to byl Petr Benda. Nikdo jiný se do její historie nezapsal tak silně a nezískal takový respekt spoluhráčů i protihráčů, jako právě Benda. A ve středu tato hrající legenda vyběhne na palubovku naposledy, aby uzavřel svou hvězdnou kariéru v dresu Nymburka. Stane se tak v utkání se Slavií Praha, který začíná v nymburském Sportovním centru v 18 hodin.

Legenda se loučí. Basketbalistu Petra Bendu čeká poslední zápas

Basketbal
Ukázka z knihy Příběhy z Orlických hor v komiksech.
„Je to poprvé, co budou mít Orlické hory komiks a já jsem se stal komiksovou postavou,“ prozradil mi s úsměvem při jednom z nedávných setkání archeolog a zakladatel uhřínovského archeologického muzea v přírodě Bohumír Dragoun, který je mimo jiné také vedoucím deštenského muzea. Autory zbrusu nových komiksových příběhů z Orlických hor jsou Radek Drahný a Tomáš Chlud, ilustrátor, ale také kostýmní výtvarník a držitel Českého lva.
11 fotografií

Orlické hory v komiksu: od prvních osídlenců, přes sklářské pece až k Jawě

Rychnovsko
Titulní strana knihy.
„Je to poprvé, co budou mít Orlické hory komiks a já jsem se stal komiksovou postavou,“ prozradil mi s úsměvem při jednom z nedávných setkání archeolog a zakladatel uhřínovského archeologického muzea v přírodě Bohumír Dragoun, který je mimo jiné také vedoucím deštenského muzea. Autory zbrusu nových komiksových příběhů z Orlických hor jsou Radek Drahný a Tomáš Chlud, ilustrátor, ale také kostýmní výtvarník a držitel Českého lva.
11 fotografií

Orlické hory v komiksu: od prvních osídlenců, přes sklářské pece až k Jawě

Z okolí
SK Doksy - Tatran Sedlčany 2:1, KP / 23. 9. 2023
/FOTO, VIDEO/ Jedny z nejhezčích momentů klubové historie prožívá fotbalový klub SK Doksy. Poté, co mu náhradník Jan Doležal životní trefou vystřelil v poslední minutě zápasu se Sedlčany tři body, postoupil klub z Kladenska už na pátou příčku tabulky krajského přeboru, kde se na jaře jako nováček sotva zachránil. Euforie v Doksech neznala v sobotu večer mezí.
43 fotografií

Euforii odšpuntoval Doležal, Doksy prožívají nejlepší momenty historie klubu

Kraje
Vykopávky v Limě. Ilustrační snímek
Pracovníci peruánské plynárenské společnosti objevili při výkopových pracích v metropoli Limě osm mumií a předměty z dob před vznikem říše Inků. Archeologové se domnívají, že se nálezy datují do období existence kultury zvané Ichma, která se zformovala kolem roku 1100 a rozšiřovala se údolími na území dnešního hlavního města, dokud nebyla koncem 15. století začleněna do říše Inků. Napsala to v noci na dnešek agentura AP.

V Peru objevili osm mumií. Pochází z dob ještě před vznikem říše Inků

Objevy
Výstava věnovaná historii slánské ČSAD je k vidění pouze do neděle 24. září.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Jaké platy mívali slánští autobusáci? Kteří z nich byli milionáři? Co skrývala autobusácká brašna a jak dříve ženy průvodčí štípaly jízdenky? Nebo jak bylo na dílnách veselo? To vše a ještě mnohem více nabízí sedmidenní výstava věnovaná historii slánské ČSAD, která je až do neděle k vidění v Galerii V Troubě ve Slaném v ulici Dr. E. Beneše (bývalé kino).
53 fotografií

Galerie V Troubě láká na výstavu o historii ČSAD i na autobusáky milionáře

Kladensko
Z 56. ročníku soutěže veteránů Zbraslav - Jíloviště.
Každé historické vozidlo má originální vzhled, specifickou vůni nejen za jízdy, ale i když stojí, stejně jako svou vlastní rychlost. Zájemci, kterých přišly spousty, se o tom mohli v sobotu 9. září přesvědčit na Zbraslavském náměstí, kde startoval již 56. ročník mezinárodní jízdy historických vozidel do vrchu Zbraslav–Jíloviště (byť ne na původní přímé trase do Jíloviště; v cestě stojí dálnice).
100 fotografií

Podívejte se: Veterány a jejich příznivci zaplnili Zbraslavské náměstí

Praha
Bolestná historie vězňů ve Svatobořicích. Lidé si připomněli jejich památku
Bylo sobotní poledne dne 9. září a já, chalupář, jsem před domem upravoval trávník. V tu chvíli procházela průvodkyně do blízkého Památníku Internačního tábora ve Svatobořicích. Byl jsem zvědavý, z jaké dálky přijeli návštěvníci, proto jsem se rozhodl jít za nimi. Přišel jsem k místu, kde probíhal důstojný pietní akt kladenského Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Jeho zástupci položili k sousoší věnec s trikolórou a zazpívali Českou i Slovenskou hymnu na památku internovaných.
3 fotografie

Bolestná historie vězňů ve Svatobořicích. Lidé si připomněli jejich památku

Čtenář reportér
Miloš Kytka v dresu Chabařovic
Miloš Kytka. Jméno, které zná snad každý fanoušek fotbalových Chabařovic. Šestatřicetiletý záložník, potažmo útočník, strávil ve Slovanu drtivou část své kariéry, i proto je zde legendou. Na jaře splnil cíl, který si dal před čtyřmi lety poté, co nastřílel za klub sto soutěžních branek. Stal se totiž nejlepším střelcem v devadesátileté historii klubu. Zajímavou sázku uzavřel i s hostinským v hospůdce na chabařovickém hřišti.

Kytka je nesmazatelnou ikonou Chabařovic. Dcera můj střelecký rekord obrečela

Kraje
Slavnostní představení stezky Křížem krážem Klokoty v pátek 8. září 2023.
Tajemný řád i šifrovaná kniha, kterou dosud nikdo nerozluštil. Táborskému Faustovi, Rafaelovi M. Bouškovi, věnovali autoři nové stezky Křížem krážem Klokoty část jedno z deseti zastavení. Najdete ho u klokotského hřbitova, kde tento kontroverzní člověk také odpočívá. Interaktivní stezka vhodná pro malé i velké byla realizována díky participativnímu rozpočtu města Tábora.
82 fotografií

Tábor míval svého Fausta. Zavede vás za ním stezka Křížem krážem Klokoty

Zprávy