ŠTÍTEK: historie

Hokejisté Floridy Panthers získali poprvé v historii věhlasný Stanley Cup.
Sen se stal skutečností. Hokejisté Floridy dotáhli finálové drama do vítězného konce a poprvé v historii od vstupu do NHL v roce 1993 vyhráli slavný Stanleyův pohár. Edmonton s hvězdným Connorem McDavidem předvedl v sérii úchvatný comeback z 0:3 na zápasy, ale sedmý duel už patřil domácím Panthers, kteří v rozhodující bitvě zdolali Oilers 2:1. O vítěznou trefu se v 36. minutě postaral útočník Sam Reinhart.

Úžasný závěr finále. Florida urvala první Stanley Cup, McDavid nedošel pro cenu

Hokej
Connor McDavid s Leonem Draisaitlem táhnou Edmonton
Zámořská NHL už v noci z pondělí na úterý pozná nového vítěze Stanley Cupu a finálová série mezi Floridou a Edmontonem má potenciál stát se jednou z nejpamátnějších v historii. Oilers ztráceli už 0:3 na zápasy, třemi výhrami v řadě ale srovnali stav a teď jsou krok od úspěchu, na který dosáhli jen v roce 1942 Toronto Maple Leafs. Kanadský klub táhne za pohárem nezastavitelný Connor McDavid, jenž má šanci stát se v hokejovém světě nesmrtelným.

Oilers přepisují historii. McDavid má nadosah nesmrtelnost, k poháru zbývá krok

Hokej
Martin Foltýn na Půtových zámeckých slavnostech v Kvasinách.
/FOTO, VIDEO/ Mezi palečnicemi, španělskou botou a jinými mučicími nástroji i popravčími sekerami žije už zhruba čtvrt století Martin Foltýn ze Slavkova u Brna. Se svojí „katovskou dílnou“ objíždí akce po celém Česku a je už také stálicí na programu Půtových zámeckých slavností v Kvasinách, kde jsme ho zastihli. Víte, že hrdelní právo i studuje a chystá se na doktorát? A jak vůbec takový výkon spravedlnosti v dávné době probíhal? Nejen to Deníku prozradil.
8 fotografií

Filmový kaskadér i mistr kat Martin se chystá na doktorát z hrdelního práva

Rychnovsko
Areál kdysi věhlasné továrny na výrobu čokolády, marmelády a cukrovinek Terezie Hrubé na Osmeku v Přerově hodlá jeho majitelka Dagmar Vobecká (na snímku) zpřístupnit veřejnosti pro pořádání kulturních akcí.
Tovární čtvrtky - cyklus zajímavých přednášek, které pořádá spolek Hrubá Kotelna v prostorách někdejší továrny na čokoládu a cukrovinky Terezie Hrubé na Osmeku, přitahují pozornost Přerovanů. Po přednášce Šárky Krákorové Pajůrkové, která počátkem června představila Přerov na přelomu 19. a 20. století a životní osudy Terezie Hrubé, se chystají další díly tohoto cyklu.
36 fotografií

Tovární čtvrtky přiblíží kořeny průmyslu v Přerově i historii známé sirkárny

Přerovsko
Lucie Hlavinková.
Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha. Tam všude se podívá čtenář nového románu od známé české autorky Lucie Hlavinková, která se dostala k psaní i díky svému dědečkovi a následnému úspěchu v soutěži nakladatelství Albatros. Kniha Svátek hada se inspirovala skutečným vyprávěním a ukazuje, že v jedovatých časech se pod maskou člověka může skrývat charakter hada.
9 fotografií

Román Svátek hada se zabývá nelehkou a opomíjenou částí historie, říká autorka

Volný čas
Národní kavárna, 6. června 2024, Opava.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Opava byla a je kavárenským městem. Důkazem je nespočet podniků, které nabízejí výborná espressa, cappuccina či latté. Vydali jsme se do opavských ulic a zmapovali top kavárny, které by žádný milovník kvalitní kávy neměl vynechat. V sedmém a závěrečném díle seriálu Na kávě v Opavě jsme se zakotvili v Národní kavárně, která po zdařilé rekonstrukci v minulých dnech znovu otevřela hostům své prostory. 
15 fotografií

Na kávě v Opavě, 7.díl: Znovuotevřená Národní kavárna evokuje noblesní časy

Opavsko
Sportovci, o kterých bude řeč v knize Pavla Pechouška
Kniha "Sport u Otavy" přináší fascinující příběhy sportovců ze Strakonic, kteří se nesmazatelně zapsali do historie českého i světového sportu. Autor Pavel Pechoušek shromáždil osobní zpovědi a unikátní fotografie 15 výjimečných sportovců, čímž vytvořil jedinečnou publikaci, která by neměla chybět v knihovně žádného sportovního nadšence.
13 fotografií

Strakonice? Město sportu. Vyprávět budou Turek, Salák nebo basketbalista Krejčí

Ostatní sporty
Dobový letecký den v roce 2022
/VIDEO/ V sobotu 15. června se na letišti v Mladé Boleslavi uskuteční další ročník Historical airshow 2024, který slibuje nezapomenutelný zážitek pro milovníky letectví. Návštěvníci se mohou těšit na letové ukázky historických letadel, dobové uniformy a stylovou hudbu. Akce je věnována 80. výročí invaze v Normandii a nabídne i vyhlídkové lety pro veřejnost.
9 fotografií

Historical airshow v Mladé Boleslavi: Letadla, uniformy a vyhlídkové lety

Volný čas
Ilustrační foto
Poslední dny se policie zabývá teroristickou hrozbou v Praze, kvůli které zatkla podezřelého cizince. Podle několika průzkumů se přitom Praha může pyšnit tím, že se řadí mezi bezpečná města v porovnání se světem. Konkrétně podle průzkumu Numbeo se mezi evropskými městy umístila na 14. místě ze 139 měst, která průzkum zařadil do indexu bezpečnosti. I přesto se ale naše hlavní město setkalo v historii s několika nebezpečnými útoky. Pojďme si je společně připomenout.
7 fotografií

Teroristické útoky v Praze: Připomeňte si, jakým hrozbám musela metropole čelit

Krimi
I takto vypadaly v minulosti mobilní telefony.
Během čtyřiceti let se vývoj mobilních telefonů posunul od těžkých tlačítkových zařízení, větších než lidská hlava, určených pouze k telefonování, přes populární véčka schopná odesílat textové i obrázkové zprávy, až po chytré počítače do kapsy. Nyní telefony vstupují do další významné éry, v níž klíčovým prvkem je umělá inteligence. Podívejte se na nejvýznamnější milníky v historii mobilů.

Od cihly po všestranného pomocníka. Podívejte se na historii mobilů

Počítače a mobily
Školní skupina ve Vlaku Lemkin.
Ve čtvrtek 13. června vyráží po železnici na svou další etapu Vlak Lemkin. Navštíví celkem čtyři města v Jihočeském kraji: Strakonice, Český Krumlov, České Budějovice a Tábor. Čtyři speciálně upravené vagóny nabídnou unikátní multimediální výstavu, která představí program k historii a prevenci genocidního násilí a také prostřednictvím fotografií Antonína Kratochvíla připomene 30 let od genocidy ve Rwandě.
9 fotografií

Do Českého Krumlova přijede vlak Lemkin. Veřejnosti přiblíží téma genocidy

Českokrumlovsko
Svijanský sládek Petr Menšík (vlevo) a ředitel pivovaru Roman Havlík.
Každý správný pivař zná ustálenou frázi „Dej Bůh štěstí“. Starým pivovarským pozdravem si pivovarští přáli, aby se várka podařila. Výjimkou není ani rodinný pivovar ve Svijanech, kde už pivo úspěšně vaří 460 let. I pro letošek si připravili překvapení pro milovníky pěnivého moku, zároveň rozšiřují sortiment a plánují investice do technologických vychytávek.

Svijany slaví 460 let. Pivovar připravil speciální ležák a technologické novinky

Liberecko
Koláž.
Letos v dubnu uplynulo necelých sto pět let od vyhoření budovy prvního teplického divadla a zároveň to bylo na rok přesně sto let od chvíle, kdy byl prvním návštěvníkům zpřístupněn Velký sál nově postaveného Krušnohorského divadla Teplice (tehdy „Neues Stadttheater Teplitz-Schönau“) u příležitosti uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští. 

Sto let divadla v kraji bez paměti

Čtenář reportér