ŠTÍTEK: hvězda

Nový obří nafukovací model pojmenovali Astrosféra. Lidé jej uvidí v červenci a srpnu na Kraví hoře v Brně.
/VIDEO/ Nový obří model vesmírných těles bude lákadlem dalšího ročníku Festivalu planet Brno. Pojmenovali ho Astrosféra a jedná se o takzvané zrcadlo celé hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. „Je originálem, který nemá na světě jakékoli obdoby. Takový otisk vesmíru si skutečně lidé prohlédnou jenom u nás v Brně," řekl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Astrosféra ukáže hvězdné divadlo. Prohlédněte si novinku Festivalu planet v Brně

Regiony
Zlatá tretra v Ostravě 2024. Největšími hvězdami jsou švédský tyčkař Armand Duplantis a český oštěpař Jakub Vadlejch.
/FOTOGALERIE/ Hlavní tváří letošního 63. ročníku Zlaté tretry je švédský tyčkař Armand Duplantis, který před měsícem vylepšil v Číně světový rekord na 624 centimetrů a v Ostravě se pokusí tento výkon atakovat. Největší česká hvězda? Oštěpař Jakub Vadlejch. Trojnásobný medailista z mistrovství světa, jenž má doma stříbro z olympiády v Tokiu 2021, čeká na devadesátimetrový hod. Hlavní program mítinku startuje v úterý 28. května v 18 hodin.
80 fotografií

Hvězdy Zlaté tretry v Ostravě: virtuální světový rekord i čekání na velké číslo

Ostatní sporty
Ilustrace žhavé planety.
Novou exoplanetu TOI-6713.01 s povrchem pokrytým lávou objevili pomocí sondy NASA TESS astronomové ze Spojených států amerických. Žhavý svět má čerpat tolik energie z gravitační síly sousedních těles, že se taví zevnitř. Následkem jsou pak vybuchující sopky a teploty přesahující dva tisíce stupňů Celsia. Odborníci vzdálenou planetu přirovnávají k Jupiterovu měsíci Io.

Objevená sopečná planeta vypadá jako ohnivá koule. Taví se zevnitř

Vesmír
Festival Let It Roll nabídne obří podívanou hned na úvod. Foto: archiv pořadatelů
Patrně největší festival drum´n´bassové hudby na světě zveřejňuje novinky ohledně letošního ročníku. Ten se uskuteční na milovickém letišti v termínu od 1. do 3. srpna. Nabízíme přehled největších hvězd, které dorazí se svojí hudební produkcí i novinky týkající se úvodní vizuální show, která bude patřit jako vždy k vrcholům celého festivalu.
7 fotografií

Pódium jako futuristická vesmírná základna. Milovický festival chystá překvapení

Volný čas
Hvězda Realu Madrid Vinícius Júnior
Brazilský útočník Vinícius Júnior nedávno zaujal fotbalový svět nejen svými kousky na trávníku, ale také bezprostřední reakcí na tiskové konferenci. Rozplakal se totiž, když mluvil o rasismu, kterému opakovaně čelí ve španělské lize. Na upřímná slova hvězdy Realu Madrid následně velmi buransky reagoval někdejší nejlepší brankář planety José Luis Chilavert.

Nebuď buzna, šokovala legenda hvězdu Realu. Fotbal je prý pro chlapy

Zajímavosti z fotbalu
Juan Antonio Samaranch zemřel v Barceloně ve věku 89 let.
Slavných hokejistů jezdilo a chodilo po stařičkém zimním stadionu v Kladně mraky, místní klub se pyšní snad největším počtem hvězd, které pro československý a potažmo český hokej vychoval. Včetně hvězdy nejzářivější, Jaromíra Jágra. Nicméně do útrob betonového kolosu nakoukly v minulosti i slavné osobnosti ze zahraničí. Právě ty nás zajímaly nejvíc, skutečně jich sem přijelo dost.

Slavné persony na kladenském stadionu: Raketa, Orr i šéf olympijského výboru

Hokej
Sonda Parker Solar Probe agentury NASA se 24. prosince přiblíží k Slunci a získá vzorky
Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) letos proletí kolem Slunce. Cíle dosáhne po šesti letech od vypuštění do vesmíru, kde při extrémně vysokých teplotách má získat první vzorek z atmosféry centrální hvězdy Sluneční soustavy. Podle vědců se bude jednat o historický okamžik, který přirovnávají k prvnímu přistání na Měsíci.
5 fotografií

Nejslavnější okamžik od přistání na Měsíci. NASA se vůbec poprvé dotkne Slunce

Vesmír
Leonidy - umělecké zobrazení tohoto meteorického deště z listopadu 1833, kdy nastalo jedno z nejpozoruhodnějších pozorování
Přesně před 190 lety lidé sledovali meteorický roj známý jako Leonidy. Šlo o jedno z jeho nejpozoruhodnějších pozorování. Za hodinu tehdy nebe nabídlo desítky tisíc úkazů, které jsou laicky popisovány jako padající hvězdy. Jev byl viditelný z Ameriky a někteří domorodí Američané nebo členové různých náboženských skupin roj považovali za Boží znamení.
7 fotografií

Masivní Leonidy v roce 1833: Ohnivá show, kterou lidé vnímali jako Boží znamení

Historie
Legendární astrofotografie Josefa Klepešty z roku 1923 s „mlhovinou“ a bolidem: koláž neznámého autora složená z původní fotografie a reálných postav ondřejovské hvězdárny té doby – zakladatelem Josefem Janem Fričem „sedícím na galaxii M31“ (nahoře) a prv
Nejspíš nejznámější česká fotografie, která zachycuje pohled do oken vesmíru, vznikla právě před sto lety. Za Astronomický ústav Akademie věd ČR a Českou astronomickou společnost to připomněl popularizátor astronomie Pavel Suchan. „V noci na 13. září 1923 exponoval Josef Klepešta osmipalcovým astrografem hvězdárny v Ondřejově Velkou mlhovinu v Andromedě. Ve 22.55 záznam zkazil prolétající bolid – čímž ale vznikla patrně nejslavnější astrofotografie českého původu, která obletěla celý svět,“ konstatoval. S odkazem na mimořádně jasný meteor, který se do záběru připletl neplánovaně. A na fotce zanechal světelnou čáru.
13 fotografií

Před sto lety osvítila Ondřejov padající hvězda. Vznikla legendární fotografie

Praha
Perseidy a Mléčná dráha
Pranostika říká: „Svatý Vavřinec ohnivých slz napláče.“ Odtud tedy alternativní název pro Perseidy – „Slzy svatého Vavřince“. Italský mučedník, na kterého vzpomínáme 10. srpna, byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem docela nepříjemným způsobem – upekli ho na roštu nad žhavým uhlím. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.

Hlavy vzhůru. V srpnu budou padat hvězdy, čekají nás Perseidy

Čtenář reportér
Perseidy a Mléčná dráha.
Pranostika říká: „Svatý Vavřinec ohnivých slz napláče.“ Odtud tedy alternativní název pro Perseidy – „Slzy svatého Vavřince“. Italský mučedník, na kterého vzpomínáme 10. srpna, byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem docela nepříjemným způsobem – upekli ho na roštu nad žhavým uhlím. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.

Hlavy vzhůru. Nad jižní Moravou budou padat hvězdy

Čtenář reportér
Mléčná dráha a meteorický roj Perseidy na snímku známého astrofotografa Petra Horálka
Teplé letní noci jsou jako stvořené k pozorování hvězd. Pokud si najdete místo daleko od velkých měst, naskytne se vám překrásná podívaná. Mezi všemi těmi většími či menšími zářícími body nelze přehlédnout stříbřitý pás táhnoucí se oblohou. Mléčnou dráhu pozorovali už naši předkové, ale netušili, že jsme její součástí a že je to náš domov. My už to víme, přesto nás nové poznatky o Mléčné dráze stále překvapují. Víte, že vypadá jako větrník a že ji podle vědců čeká srážka s jinými galaxiemi?
12 fotografií

Mléčnou dráhu čekají dva karamboly: jeden ji dostane do kondice, druhý ji zničí

Vesmír
Asterismus Letní trojúhelník. Hvězda Deneb je na snímku uprostřed.
Letní podvečery nebo večery, vzhledem k teplému počasí, lákají k romantickým vycházkám, v řadě případů spojených s pozorováním oblohy. Za dobré viditelnosti je na ní vidět celá řada zajímavých věcí. Jednou z nich je určitě Letní trojúhelník. Letní trojúhelník je za dobré viditelnosti možné pozorovat v létě celou noc. Tvoří ho hvězdy Deneb, Vega a Altair. To jsou nejjasnější hvězdy souhvězdí Labuť, Lyra a Orel.
8 fotografií

Co je to romantický Letní trojúhelník? Teď je správný čas hledat ho na obloze

Vesmír