ŠTÍTEK: hvězda

Vědci objevili v antarktickém sněhu, napadaném za posledních 20 let, "otisk prstu" po explodujících hvězdách nebo supernovách. Na snímku část zbytku supernovy Vela
Vědci objevili v antarktickém sněhu, napadaném za posledních dvacet let, rozptýlené stopy železa pocházejícího pravděpodobně z explodující hvězdy nebo supernovy. Pozoruhodné je na tom právě to, že tento mezihvězdný materiál se dostal na Zemi zřejmě až v poslední době. U dosavadních nálezů se totiž předpokládalo, že pocházejí z doby před miliony let.
12 fotografií

Pozoruhodný úkaz. Antarktidu v posledních 20 letech zasypal mezihvězdný prach

Věda a technika
Exoplaneta - Ilustrační foto
Astronomové z amerického Národního ústavu pro letectví a kosmonautiku NASA objevili novou exoplanetu velikosti Neptunu. Jinak se ale tato planeta, obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce, od svého dvojníka liší. Zatímco Neptun je v naší Sluneční soustavě druhou nejvzdálenější planetou od Slunce, tato je "svému Slunci" tak blízko, že ji intenzivně spaluje.
10 fotografií

Satelit NASA objevil novou exoplanetu, vědci ji popisují jako ultrahorký Neptun

Věda a technika
Umělecká představa systému HD 99458, který sestává z modrobílé hlavní složky a malého červeného trpaslíka.
Objevem, který by jednou mohl přispět k přepisování učebnic, se pochlubili astronomové působící na observatoři v Ondřejově na Praze-východ. Specialisté z Astronomického ústavu Akademie věd ČR společně s kolegy z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně odhalili ve vesmíru cosi, co se nerozpakují označit za „unikátní hvězdnou laboratoř". Jistá vzdálená hvězda si dělá, co chce, aniž by respektovala naše pozemské poučky.
9 fotografií

Převratný objev? Vědci odhalili hvězdu, jejíž chování popírá pozemské poučky

Věda a technika
Umělecká představa systému HD 99458, který sestává z modrobílé hlavní složky a malého červeného trpaslíka.
Střední Čechy - Objevem, který by jednou mohl přispět k přepisování učebnic, se ve středu 12. června pochlubili astronomové působící na observatoři v Ondřejově na Praze-východ. Specialisté z Astronomického ústavu Akademie věd ČR společně s kolegy z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně odhalili ve vesmíru cosi, co se nerozpakují označit za „unikátní hvězdnou laboratoř". Jistá vzdálená hvězda si dělá, co chce, aniž by respektovala naše pozemské poučky!
9 fotografií

Astronomové odhalili hvězdu, jejíž chování popírá pozemské poučky

Z okolí
Zakázaná planeta NGTS-4b
Průlomový objev zaznamenali vědci z anglické univerzity ve Warwicku. Našli totiž planetu NGTS-4b, které se jinak říká "Zakázaná planeta". Ta se nachází v místě, kde se dosud žádná jiná planeta této velikosti nenacházela - v takzvané Zakázané zóně. NGTS-4b je třikrát větší než Země, menší než Neptun a je na ní také pořádné horko. Teplota jejího povrchu dosahuje tisíce stupňů Celsia. Informoval o tom server Sciencealert.com.  
13 fotografií

Vetřelec v Zakázané zóně. Nová planeta zpochybňuje vědecké chápání vesmíru

Věda a technika
Ilustrační foto.
/POZVÁNKY/ Michal Václavík bude v pátek od 18 hodin přednášet v jičínské hvězdárně o nových trendech v kosmonautice. Jaká je budoucnost cestování do vesmíru a jaké objevy byly učiněny v posledních letech? Zmíní i průzkum Marsu a další zajímavá témata.

Na co kam: Jak se dostat ke hvězdám

Volný čas
Snímek nočního nebe s Mléčnou dráhou nad observatoří Paranal.
Vědci se snažili zvážit Mléčnou dráhu po celá desetiletí. Jejich předchozí odhady se pohybovaly v širokém rozpětí od 500 miliard do tří bilionů hmotností našeho Slunce. Evropští astronomové nyní použili údaje z vesmírných teleskopů Hubble a Gaia a dospěli k závěru, že naše galaxie váží jako 1,5 bilionů Sluncí. Informoval o tom britský deník Guardian.
9 fotografií

Kolik váží Mléčná dráha? Vědci dosáhli zatím nejpřesnějších výsledků

Věda a technika
Nově objevená hvězdné řeky na noční obloze jižní polokoule.
Pokud obyvatelé jižní polokoule zdvihnou svůj zrak k noční obloze, mohou spatřit dosud neznámou hvězdnou řeku, která se nachází přibližně 325 světelných let od Země. Skupina přibližně čtyři tisíc hvězd, kterou gravitační síly Mléčné dráhy roztáhly do dlouhého hvězdného proudu tekoucího jedním směrem, pokrývá většinu noční oblohy jižní polokoule. Astronomové odhadují, že se hvězdy v ní zrodily před pouhou miliardou let.
9 fotografií

Mléčnou dráhou teče dosud neznámá hvězdná řeka. Táhne se přes jižní oblohu

Věda a technika
Vrchlabští hokejisté ve 38. kole II. ligy dosáhli rekordního vítězství v sezoně
Vrchlabí - Nejhorší večer v historii druholigových bojů mají za sebou hokejisté HC Řisuty. Na ledě velkého favorita soutěže, Vrchlabí, dostali studenou krkonošskou sprchu, když prohráli 0:15. Tohle opravdu zabolelo.
20 fotografií

Patnáct branek v síti Řisut

Hokej
TO JE KRÁLOVNA JIŘINKOVÝCH SLAVNOSTÍ, vyhlašuje Milan Horký.
Česká Skalice - Příští rok si lidé připomenou 200 let od narození Boženy Němcové. Kulaté výročí připomene i Muzeum Boženy Němcové v České Skalici, ale už bez svého dlouholetého člena - Milana Horkého.

Skalické muzeum je bez ředitele

Náchodsko