ŠTÍTEK: kojení

Zhubnout po porodu můžete jednoduše. Kromě toho, že se obvykle na přirozenou váhu dostanete už kolem šesti měsíců, vysněné postavě můžete i dopomoci.
Zná to jistě každá žena, která se rozhodne po určité době po porodu začít dělat něco se svým tělem. První otázka, kterou si pokládá, je většinou: Jak se dostat po porodu na svou původní váhu? A jak na to? Jaké typy cviků vlastně zabírají, které jsou šetrné k tělu, a jak kombinovat cvičení s jídelníčkem? Většinou se žena vrátí na svou váhu do šesti až dvanácti měsíců po porodu. Více méně záleží na zdravé stravě, cvičení, ale také například na kojení.

Žena po porodu zhubla 26 kilo. A to i díky přerušovanému půstu. Radí, jak na to

Rady, tipy
Doplněk stravy ENHYDROL kojení je speciálně navržený pro kojící ženy.
Kojení je jedním z nejcennějších darů, které může matka svému dítěti poskytnout. Mateřské mléko je tou nejlepší živinou, jakou může dítě dostat. Během tohoto období je však důležité, aby maminky poskytovaly svému tělu dostatek živin nejen pro své vlastní zdraví, ale i pro zdravý vývoj dítěte. Pokud má maminka obavy z toho, že nedokáže svému tělu i svému dítěti zajistit dostatek potřebných živin z běžné stravy, řešením mohou být doplňky stravy speciálně navržené pro kojící ženy.

Maminky, pozor! Získejte doplněk stravy při kojení zdarma. Stačí ho otestovat

Rady, tipy
Kojenecké lahve Avent.
Kojenecké lahve jsou nezbytnou pomůckou pro rodiče miminek, která se nemohou kojit. Pomáhají rovněž v případech občasné nepřítomnosti maminky u kojených miminek. Při výběru kojeneckých lahví je důležitý jak použitý materiál, tak praktičnost lahví při užívání, ale i možnost čištění. Roli samozřejmě hraje také cenová dostupnost. Nezanedbatelné je i to, aby lahvička měla antikolikovou funkci.
8 fotografií

Vybrat lahvičku pro miminko není tak snadné, jak by se mohlo zdát

Rady, tipy
Dětský pokoj pro miminko by měl být bezpečný i funkční zároveň.
Čekáte přírůstek do rodiny a tápete, čím vším vybavit dětský pokoj a jak si poradit s uspořádáním? Jaké zvolit doplňky či osvětlení? V rozhovoru s Markétou Polcarovou, designérkou obchodního domu IKEA, jsme si povídaly o tom, jak pokoj pro miminko prakticky, bezpečně a zároveň útulně zařídit. A také jaký nábytek vybrat, aby dítěti sloužil i do budoucna. 
14 fotografií

Jak zařídit pokoj pro miminko? Inspirujte se od vedoucí designérky IKEA

Rodina
Světový týden kojení v roce 2023 nese podtitul Podpora kojení – blíže k matkám. Laktační poradkyně Veronika Jonášová z organizace Manila při této příležitosti radila v soběslavském rodinném centru Sobík.
V rámci Světového týdne kojení uspořádala certifikovaná laktační poradkyně Veronika Jonášová ze Soběslavi setkání maminek. Do Rodinného centra Sobík. dorazilo celkem deset žen s dětmi, které s odborníci v oboru probíraly zejména své radosti a starosti spojené s kojením. Témata se točila kolem boření mýtů a hlavním účelem podpůrné skupiny byla podpora přirozeného kojení.
55 fotografií

Jak správně kojit, se v Soběslavi radily maminky s laktační poradkyní

Táborsko
Kojení. Ilustrační snímek
Se slovem „kojení“ se na internetu pojí více než šest milionů odkazů, kde se spekuluje, radí, ale i lže. Přitom tvůrce kojících sloganů to vyjádřil stručně a jasně: „Prsa jsou pro dítě nejlepší“. Tak proč máme tolik ambivalence ohledně kojení? Proč zápasíme s volbou, zda budu nebo nebudu kojit? Proč nesčetné množství zpráv, ale i lékařů, pediatrů a obezitologů podkopává kojení? Nejen na tyto otázky bude v rozhovoru odpovídat laktační poradkyně Radka Jakubová, která je zakladatelkou mamAkademie a poradkyní na Modrém koníkovi.

Mateřské mléko je multivitamin, který v lékárně neseženete, říká Jakubová

Zdraví
České ženy před i po porodu absolvují řadu vyšetření, přičemž mnoho z nich může pokrýt veřejné zdravotní pojištění
Vyšetření děložního čípku, ultrazvuk prsů či třeba odhalení těhotenské cukrovky. České ženy před i po porodu absolvují řadu vyšetření, přičemž mnoho z nich může pokrýt veřejné zdravotní pojištění. Vyznat se v nabídce je ale někdy složité. Deník proto přináší stručný výběr toho, co těhotným ženám i čerstvým maminkám letos nabízejí pojišťovny.

Přehledně: Na co přispívají pojišťovny těhotným ženám a čerstvým matkám

Zdraví
Kojení.
Téma kojení na veřejnosti čas od času zahýbe veřejným míněním a rozdělí společnost na dva nesmiřitelné tábory. Naposledy vyvolala doslova smršť se stovkami reakcí na sociálních sítích misska, modelka a youtuberka Jitka Nováčková. Že způsobí takové pozdvižení, když se podělí o fotku a krátké video, na kterém kojí svoji holčičku Leu, určitě netušila. Intimní okamžik, při kterém si je maminka s miminkem nejblíž, vyvolal kritiku hejtrů, pro které jsou odhalená prsa nepřípustná a pohoršující.
7 fotografií

Známá modelka kojící na veřejnosti vyvolala smršť na sociálních sítích

Ženy
Porodní asistentka a laktační poradkyně Jana Libovická
Jste těhotná? Máte těsně před porodem? Nebo jste si před pár dny, týdny či měsíci přivezla z porodnice miminko? Chybí vám někdo, kdo by vám poradil, měl by pro vás pochopení a respektoval vaše rozhodnutí? Někdo, s kým byste mohla sdílet svoje obavy nebo naopak radosti? Přijďte v úterý 10. října do kláštera sv. Františka z Assisi na posezení s porodní asistentkou a laktační poradkyní Janou Libovickou.

Maminky, přijďte posedět s porodní asistentkou a laktační poradkyní Janou

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Na atraktivní přednášky spojené s prohlídkami porodního sálu, příjmové ambulance, oddělení šestinedělí i laktační poradny láká zájemce ve středu 18. září porodnice Vítkovické nemocnice.

Den otevřených dveří v porodnici

Volný čas
Podpora kojení je u nás nedostatečná. Podle výzkumů při propuštění z porodnice kojí výlučně jen každá druhá matka.
Podpora kojení je u nás nedostatečná. Podle výzkumů při propuštění z porodnice kojí výlučně jen každá druhá matka. Po půlroce věku je kojených jen 40 procent dětí. Jako by se po raketovém nástupu umělé výživy z dob komunismu nedařilo ve společnosti vrátit kojení jako normu.

Kojení, téma veřejné. Kdo může za to, když to nejde?

Česko
Předporodní kurzy s plaváním a aquagymnastikou.
Oblíbené předporodní kurzy Jesenické nemocnice se opět otevírají   Jeseník - Čtyři lekce s předporodní tématikou určené pro nastávající maminky otvírá znovu na začátku září Jesenická nemocnice, která je člen skupiny AGEL. Rodičky získají nejen kompletní informace o porodu, ale i cenné rady od novorozenecké sestry k problematice kojení. Během kurzu se také naučí dechové i úlevové techniky, dozví se o bondingu a navštíví porodní sál a novorozenecké oddělení. Za celý loňský rok předporodní kurzy navštívilo 67 maminek, za letošní rok zatím 29 maminek. Na předporodní kurzy, které startují ve čtvrtek 12. září od 15 hodin v zasedacím sálu Jesenické nemocnice, zájemkyně přijdou i bez předchozího nahlášení. Zájemkyně navštěvují a platí vždy za jednotlivé lekce. Kdykoliv je mohou doprovodit i tatínci. Cena každé lekce je 50 korun, které účastnice hradí na místě. V případě dotazů je k dispozici staniční sestra Novorozeneckého oddělení Pavlína Vašinová na čísle 723 672 771. Kurz má kapacitu 20 maminek a jeho cílem je ulehčit porod rodičkám i porodníkům, ale také připravit rodiče na příchod miminka. „V prvních dvou lekcích přednáší porodní asistentka a lékař o tom, jak se na porod co nejlépe připravit, jak se chovat během něj a co rodičky čeká v šestinedělí. V dalších lekcích se řeší úlevové techniky během porodu, laktace, technika kojení i péče a manipulace s kojencem. Po každé lekci si rodičky mohou prohlédnout porodní sál i pokoje na oddělení,“ popisuje Pavlína Vašinová, staniční sestra Novorozeneckého oddělení Jesenické nemocnice s tím, že všichni lektoři jsou rodičkám k dispozici pro jejich dotazy.

Oblíbené předporodní kurzy Jesenické nemocnice se opět otevírají

Volný čas
Porodnice v Trutnově zavedla nové služby.
S cílem podpořit kojení novorozeňat a navázání vztahu mezi miminkem a matkou zavedlo gynekologicko-porodnické oddělení trutnovské nemocnice dvě novinky - laktační poradnu a telefonní linku, která je dostupná 24 hodin denně. Své dotazy nebo problémy mohou maminky konzultovat kdykoliv na telefonním čísle 702 248 398.

Porodnice v Trutnově zavedla nové služby

Krkonoše
Nemocnice Havlíčkův Brod.
Havlíčkův Brod – Nový kojící koutek je k dispozici maminkám v nemocnice v Havlíčkově Brodě. "Nachází se v hlavní lůžkové budově nemocnice. Kromě klidu a soukromí pro kojení, zde maminky najdou přebalovací pult, mini hrací koutek a především pohodlná křesla," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Maminkám v brodské nemocnici je k dispozici nový kojící koutek

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto
Brno, jižní Morava – Po porodu mi dítě dali jen na pár minut a už ho nesli pryč. Když pak přišlo na kojení, každá ze sester mi radila něco jiného. Tak se podle průzkumu organizace Šestinedělky dají shrnout zkušenosti mnoha žen v českých porodnicích. V Jihomoravském kraji nejlépe dopadla porodnice Fakultní nemocnice Brno na Obilním trhu.

Kojených dětí ubývá. Může za to i přístup sester

Brněnsko
Novorozenecké oddělení Klaudiánovy nemocnice má novou fototerapeutickou lampu, která se používá pro léčbu novorozenecké žloutenky.
Mladá Boleslav – Novorozenecké oddělení Klaudiánovy nemocnice má novou fototerapeutickou lampu, která se používá pro léčbu novorozenecké žloutenky. S ní se v porodnici setkávají denně. Přístroj za 82 tisíc korun zaplatila jako sponzorský dar mladoboleslavská společnost Vodovody a kanalizace.
3 fotografie

Dobrá zpráva: novorozencům pomůže nová lampa

Boleslavsko
S volebními lístky v rukách spěchali voliči hned po druhé hodině odpoledne také do volební místnosti v základní škole v Tyršově ulici ve Vyškově.
Jižní Morava – Zásoby kávy si připravili členové volební komise zasedající v Domě školství v Břeclavi. Že udělali dobře, se v pátek ukázalo ještě před otevřením volební místnosti. Své favority v prvním kole prezidentské volby přišel podpořit zástup obyvatel. „Stáli tady dokonce ve frontě a ta fronta trvá dál. Účast je vysoká. Od začátku jsme se ani na chvíli nezastavili,“ řekla odpoledne předsedkyně komise Dagmar Chalušová.
26 fotografií

První den voleb: alarm i pauza mezi kojením

Břeclavsko