ŠTÍTEK: organismus

Profesor Pavel Kolář.
Bolí nás záda, koleno nebo rameno. Znamená to automaticky, že příčina potíží je právě v těchto částech organismu? A musíme kvůli každému píchnutí absolvovat desítky drahých vyšetření či brát několik léků? Nejznámější český fyzioterapeut Pavel Kolář v pátečním rozhovoru Deníku vysvětluje, že lékař by neměl problém hledat jen tam, kde se to přímo nabízí. 
12 fotografií

Pavel Kolář: Dnešní medicína má k člověku opravárenský přístup

Zdraví
Mražený tovar nesmí tvořit slepenec: to by signalizovalo, že zboží už jednou bylo rozmrazeno a pak znovu zmrazeno. Rychle od něj pryč!
Při nákupech můžeme být často na pochybách: máme sáhnout po efektním naleštěném kusu ovoce či zeleniny, anebo pro nás bude z hlediska výživy lepší ovoce či zelenina zmrazené? Stále víc lidí sahá po ledové variantě a navíc doma zamrazují nebo zavařují vlastní výpěstky. U jahod, rajčat a dalších skleníkových plodů je totiž zaručeně v pořádku pouze vizuální stránka věci: ostatní aspekty pravděpodobně přinesou zklamání. Je pro náš organismus lepší ovoce a zelenina ze skleníku, či raději z mrazáku? To zjišťoval Týdeník Květy.
5 fotografií

Mrazák musí mít řád. Kvůli kvalitě potravin je potřeba dodržet důležitá pravidla

Zdraví
Lopuch větší
Antibiotika ničí tělu nepřátelské bakterie, ale při jejich častém užívání dochází zároveň k hubení bakterií organismu prospěšných. Většinou po jejich dobrání dojde k oslabení střevní mikroflóry, a podle posledních výzkumů právě střeva silně ovlivňují imunitu těla. Harmonizaci střev podpoříte vyváženou stravou, probiotiky a také některými bylinami.
3 fotografie

Restart po antibiotikách: do normálu lze tělo dostat i pomocí bylinek

Magazín
Národní park Šumava, ilustrační foto
Šumava - Množství nejvýznamnějších českých vědeckých institucí zabývajících se ochranou přírody podalo vážné námitky proti návrhu přírodních zón, který v rámci přípravy nové zonace zveřejnila Správa NP Šumava. Podle novely zákona o ochraně přírody a krajiny se totiž území národních parků bude nově dělit na čtyři zóny, z nichž tzv. přírodní zóna je nejpřísněji chráněná.

Návrh přírodní zóny na Šumavě je neúnosným kompromisem pro přírodu, říkají vědci

Prachaticko
Předčasný porod může podle primářky Chvílové-Weberové poznamenat dítě na celý život.
Havlíčkobrodsko /FOTO/ – Každý rok se v Česku narodí tisíce dětí předčasně. Vzpomínky tělíčka na předčasný porod mohou dítě provázet celý život proto, že celý organismus zrál celé týdny v jiných podmínkách než je tělo matky. Okolnosti předčasného porodu a možné následné problémy dítěte mohou ovlivnit život celé rodiny. Proto je nutná včasná pomoc a různá míra dlouhodobé odborné následné péče pro dítě i rodinu..
5 fotografií

Předčasně narozené dítě potřebuje zvláštní péči celá léta, říká

Havlíčkobrodsko
Tuňák patří mezi potraviny, které do svého ukázkového jídelníčku zařadila trenérka Kamila Pavlíčková
Stravovat se bez cukru, obilovin a příloh, bez průmyslově zpracovaných a instantních potravin, mléka a mléčných výrobků. Možná to zní jednoduše, ale vydrželi byste to celý měsíc? Výzva Whole30 by měla zaujmout každého, komu není volné, co svému tělu dává. Během měsíce totiž pochopíte, kolik potravin a jaké doopravdy potřebujete. Můžete například zjistit, že kávu nemusíte sladit čtyřmi kostkami cukru, abyste ji zvládli vypít. Chce to však nejen dostatek pevné vůle.

Vydržíte třicetidenní očistu? Výzva Whole30 prospěje celému organismu

Zdraví
Hemofilie, akutní leukemie a poruchy metabolismu patří mezi nemoci, za jejichž léčbu platí pojišťovny nejvíce.
V léčbě hemofiliků, tedy lidí s poruchou srážlivosti krve, probíhá doslova revoluce. Lékaři připravují novou léčbu, díky níž si už nemocní nebudou muset pravidelně píchat do žíly faktor srážlivosti krve, který jejich organismus nevyrábí vinou chybějícího genu. Vědci zkoumají možnosti genetické terapie, jež by z hemofiliků prakticky udělala zdravé lidi.  

Revoluční léčba: genová terapie by z hemofiliků mohla udělat zdravé lidi

Zdraví
Lopuch větší
Antibiotika ničí tělu nepřátelské bakterie, ale při jejich častém užívání dochází zároveň k hubení bakterií organismu prospěšných. Většinou po jejich dobrání dojde k oslabení střevní mikroflóry, a podle posledních výzkumů právě střeva silně ovlivňují imunitu těla. Harmonizaci střev podpoříte vyváženou stravou, probiotiky a také některými bylinami.
3 fotografie

Zelená lékárna: Bylinky, které po antibiotikách pomůžou dostat se do normálu

Zdraví
Černý bez
Cukrovka (diabetes) patří mezi rozšířené civilizační choroby. Zjednodušeně řečeno se jedná o poruchu metabolismu cukrů (sacharidů), která vzniká v důsledku nedostatečné tvorby inzulinu. Pozitivně na tvorbu inzulínu a hladinu glukózy v krvi působí některé byliny, které můžou být vhodnou prevencí nebo doplňkovou léčbou.

Zelená lékárna: Byliny, které hlídají cukr

Zdraví
Přednáška organizace Život a zdraví
Benešov /FOTOGALERIE/ - Přednášky neziskové organizace Život a zdraví na různá témata jsou již zaběhnutými akcemi v Klubu důchodců v Benešově. Tentokrát se jednalo o aktuální problematiku zdraví, a to zvýšené riziko nachlazení a chřipky. Lékaři očekávají nárůst těchto onemocnění, čekárny se již plní prvními oběťmi virů či baktérií.
8 fotografií

Přednášel o prevenci chřipky a nachlazení

Benešovsko
Ilustrační foto.
Spánková laboratoř Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati praská ve švech. Lidí s poruchami spánku je totiž čím dál více. Situaci zlepší otevření dalších lůžek v tomto roce.

Přibývá pacientů s poruchami spánku

Slovácko
Třapatka nachová
Některé rostliny jsou proslulé využitím květů či listů, u jiných se zpracovávají především podzemní části, v nichž je koncentrace účinných látek nejvyšší. Z toho ostatně také vznikl název „baba kořenářka“, později bylinkářka nově fytoterapeutka. Mezi známé, v kuchyni používané kořeny patří křen, ředkvička, mrkev, zázvor, petržel či lékořice. Je ale řada dalších, které lze pěstovat na zahrádce a jsou vhodnou prevencí pro mnoho zdravotních neduhů.
5 fotografií

Znáte třapatku nebo dangšen? Zázračné kořeny podpoří zdraví a vitalitu

Zdraví
Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku
Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská sonda Čchang-e 4. Informoval o tom dnes Čínský národní vesmírný úřad. Je to poprvé, co na Měsíci vyklíčila nějaká rostlina. Součástí nynější čínské měsíční mise, které se jako první podařilo přistát na odvrácené straně přirozeného satelitu Země, jsou kromě jiného také biologické experimenty.  
8 fotografií

Na Měsíci vyklíčil bavlník. Jeho semena na něj dopravila čínská sonda

Věda a technika
Ilustrační foto.
Kralupy nad Vltavou - Opilého řidiče, který si to štrádoval po kralupských ulicích, zadržela ve druhé polovině týdne policejní hlídka. Nadýchal skoro dvě promile alkoholu a teď mu hrozí, že stráví ve vězení dvanáct měsíců.

Opilého řidič lapili policisté v Kralupech

Zločiny a soudy
 Monika Vítězová zkoumá prastaré organismy v prostředí bez kyslíku.
Brno – Na planetě žily před 3,5 miliardami let. Nyní podle mikrobiologů mohou pomoci třeba se snižováním emisí oxidu uhličitého. Monika Vítězová z Přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity nyní zkoumá takzvaná metanogenní archea, tedy organismy, které žijí v prostředí bez kyslíku. „Využívají vodík a oxid uhličitý a z něj tvoří biologickou cestou metan,“ vysvětlila mikrobioložka.

Pomoc prastarých organismů: sníží emise, vytvoří palivo, zjišťují brněnští vědci

Brněnsko
Otužilecké koupání v Lomu v Horní Cerekvi. Miroslav Harant je uprostřed.
Jihlava – Bolela ho záda a vyhrožovali mu operací. Hledal tedy alternativní řešení, jak si s tím poradit bez zásahu doktorů. Vybral si saunu a později přidal i otužování. Zdravotní problémy zmizely a cítí se fit. Řeč je o dlouholetém vyznavači saunování a otužování Miroslavu Harantovi z Jihlavy. Ten, přiblížil, čím jsou tyto aktivity prospěšné a proč by se jim lidé měli věnovat.
15 fotografií

Váš organismus se díky pravidelnému otužování zocelí, říká Miroslav Harant

Jihlavsko
Vrba Pod Valy v Klatovech napadená houbou.
Klatovy – Z parku Pod Valy v Klatovech zmizí v nejbližších dnech jedna z dominant. Pokácena tam bude košatá vrba, stejně jako tomu bylo v parku pod nemocnicí. Důvodem je její nebezpečnost, napadla ji dřevokazná houba.
3 fotografie

V parku pokácí dominantní vrbu

Klatovsko