ŠTÍTEK: pohádka

Král Ludvík II. Bavorský. Proslavil se jako mecenáš umění a stavitel krásných zámků. V osobním životě ale trpěl, trápily ho psychické problémy. Kvůli nim jej nakonec sesadili z trůnu.
Na jím postavená sídla v Bavorsku nyní míří tisíce návštěvníků. Jsou tak okouzlující, že i kvůli nim se mu přezdívá Pohádkový král. Skutečný příběh bavorského krále Ludvíka II. Wittelsbacha měl ale od pohádky daleko. Tento velký mecenáš umění a obdivovatel děl Richarda Wagnera byl při ztrátě samostatnosti svého království a následně přišel i o trůn, když jej prohlásili za nesvéprávného. Krátce poté zemřel za dodnes nevyjasněných okolností. 
24 fotografií

Záhadná smrt Pohádkového krále. Ludvíka II. Bavorského zřejmě zavraždili

Historie
Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída vydává knihu říkanek Pohádková expedice.
Humorné říkanky o pohádkových bytostech a lidových zvycích můžete dětem číst z právě vycházející knihy Pohádková expedice od Ludmily Bakonyi Selingerové alias Pohádkové Lídy. „V hravých říkankách děti najdou postavy ze zámku, jako je princ, princezna, popletený král a zlá královna, nechybí drak, šašek, bílá paní, loupežníci, sudičky i bytosti interpretující přírodní síly,“ přestavuje knihu autorka.
12 fotografií

Příběhy byly vždycky můj svět, říká Pohádková Lída a zve k Pohádkové expedici

Českobudějovicko
Slavnostní předávání šeku mamince Štěpánka.
Od úterý 28. května do pátku 31. května se kino Hvězda a jeho přilehlé okolí proměnilo v pohádku. Proběhl zde totiž třetí ročník Kadaňského pohádkového festivalu. Tentokrát s mottem Fantazie nezná hranic. A letošní ročník prožil šťastný konec. Festival navštívilo přes 8000 návštěvníků a přes Charitu Kadaň se vybralo 100 tisíc korun, které pomohou v léčbě Štěpánkovi. Ten se narodil v Kadani, nyní žije ve Slaném.
3 fotografie

Návštěvníci festivalu pohádek v Kadani vybrali pro Štěpánka 100 tisíc korun

Chomutovsko
Představení O Maričce, která všechno vyzvonila v plzeňském Divadle Alfa.
Inspirací k nové hře plzeňského divadla Alfa O Maričce, která všechno vyzvonila, byla tvůrcům ukrajinská kultura. Pohádka vznikala s ohledem na současnou situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou. „Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost. Zároveň chceme českým dětem přiblížit kulturu jejich nových kamarádů,“ uvedla spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.
17 fotografií

Nové představení Divadla Alfa chce udělat radost i dětem ukrajinských uprchlíků

Volný čas
Hru Malý Rarášek vymysleli manželé Mottlovi ve chvílích, kdy nemohli s dcerou kvůli covidu ven.
Princezna s princem už vědí, že je nejlepší být sám sebou, a ne někým jiným. Dinosaurus, motýl a autíčko zjistí, že přátelství je to nejcennější v životě. Ze sebevědomého a namyšleného vláčku se stane pokorný vlak respektující značky. Pohádka o Raráškovi vypráví o tom, že i trochu zlobivý skřítek může najít domov, kde ho budou mít všichni rádi. Bludička Hanička dokazuje, že si každý může jít za svým snem a změnit svůj osud. Zní vám to trochu bláznivě? Je to možné, ale to vše je podnikatelský příběh manželů Lucie a Jana Mottlových z Prahy.
12 fotografií

Vymysleli Raráška, aby potěšili dceru. Jejich hra má ale úspěch i u dalších dětí

Příběhy a rozhovory
Poznejte filmy a filmová místa z Litoměřicka a Podřipska.
Když Zuzana Norisová „šepotá“ v muzikálové romantice Rebelové, stojí při tom před kostelem v Úštěku. Záběry do pohádky Nesmrtelná teta vznikaly i na vodním hradě Budyně nad Ohří. To jsou dva velmi známé momenty, kdy se Litoměřicko objevilo na filmovém plátně. A zdaleka ne jediné. V regionu se v posledních letech natáčely desítky filmů a seriálů. Zkuste dát náš kvíz na toto téma za „plný počet“.

KVÍZ: Bláznivé komedie, pohádky i hrůzy války. Poznáte filmy z Litoměřicka?

Volný čas
Jahody jak z pohádky. Tak vypadají a chutnají jahody ze Svádova na Ústecku, které si můžete koupit v na trhu v Ústí nad Labem nebo přímo ve Svádově.
Jahody jak z pohádky. Tak vypadají a chutnají jahody ze Svádova na Ústecku, které si můžete koupit na trhu v Ústí nad Labem nebo přímo ve Svádově. Letošní úroda jahod na poli je ale více jak z poloviny zdevastována nedávnými mrazy. Zato v obrovských foliovnících, kde byly rostliny chráněné před výkyvy počasí, nyní plodí krásné velké a chutné plody.
7 fotografií

Svádovské jahody jsou i letos jak z pohádky. Na poli je ale zpola spálily mrazy

Ústecko
Tři princezny - Dorota Šlajerová, Josefína Marková a Sára Černochová
V lesích Českého Švýcarska, které před dvěma lety zachvátil rozsáhlý požár, začal režisér Tomáš Pavlíček natáčet letošní vánoční premiérovou pohádku České televize Tři princezny. Spálenou krajinou v ní putují na koních chytrá Sofie, odvážná Leona a krásná Flóra. Čeká je cesta plná nástrah, dobrodružství a zdolávání nesnadných úkolů.

V nové vánoční pohádce ČT se potkají tři princezny. Chytrá, odvážná a krásná

Film a televize
Představení Králova řeč v pátek 20. října 2023.
/FOTO, VIDEO/ Tento týden v Městském divadle Mladá Boleslav přinese různorodý program. Hned v pondělí večer bude patřit legendární hře Hrdy Budžes, představení je však zcela vyprodané. V úterý se vrací na mladoboleslavská prkna slavná Králova řeč, ve čtvrtek diváky pobaví Společenství vlastníků. Pro děti je pak připravena pohádka Obušku, z pytle ven.
27 fotografií

Týden v boleslavském divadle: Hrdý Budžes, Králova řeč i klasická pohádka

Volný čas
Pohádka Byl jednou jeden král je dnes klasikou
Uražený král, zavržená dcera, rádce tajtrlík a království v gastronomické krizi. Byl jednou jeden král patří u českých diváků mezi nejoblíbenější pohádky, které každoročně nemohou chybět na svátečních televizních obrazovkách. Film režiséra Bořivoje Zemana je inspirován klasickým příběhem Boženy Němcové Sůl nad zlato. Od vzniku snímku letos uplyne 70 let. Jak dobře klasiku plnou humoru Jana Wericha a Vlasty Buriana znáte? Zkuste doplnit filmové hlášky v našem kvízu.
9 fotografií

KVÍZ: Byl jednou jeden král. Dokážete doplnit hlášky z oblíbené pohádky?

Film a televize
Lenka Nováková ze Střelských Hoštic herecké umění Ondřeje Vetchého obdivuje. Setkání s ním, byť na pár minut, je pro ni, jak sdělila, nezapomenutelný zážitek.
Čert Janek z Čerty nejsou žerty. Ferko z Nebojsy. Kvidův otec z Báječných let pod psa. František Vedral v Příběhu kmotra. Božíček z Bezva ženské na krku. František Sláma v Tmavomodrém světě. Kefalín v Černých baronech. Loupežník Karaba v Tajemství staré bambitky… Výčet hlavních i vedlejších rolí v českých filmech a seriálech jednoho z nejpopulárnějších a nejobsazovanějších herců Ondřeje Vetchého by zabral několik stránek. 
3 fotografie

Báječné dvě hodiny s Ondřejem Vetchým

Čtenář reportér