ŠTÍTEK: robot

Areál TechTower v Plzni hostí jednu z největších technologických přehlídek v Česku. Festival Inovujeme Plzeň láká na pestrý program.
Areál Tech Tower na Světovaru ožil na dva dny festivalem Inovujeme Plzeň. Tématem jedné z největších technologických přehlídek v Česku je letos spojení inovací a moderních technologií s medicínou, zdravým životním stylem a sportem. K velkým lákadlům patří drony, které využívají filmaři v Hollywoodu, roboti, umělá inteligence i možnost vyzkoušet si virtuální realitu.
30 fotografií

Umělá inteligence, roboti, simulátory. Začal festival Inovujeme Plzeň

Plzeňsko
Snímek jámy u sopky Arsia Mons.
Dvě marťanské jámy s nejistým původem vrtají vědcům v hlavě již dvě desítky let. Ti se stále snaží zjistit, čím doopravdy jsou. Ačkoliv se domnívají, že by se mohlo jednat o pozůstatky aktivity sopek, s jistotou to dokáží určit až po bližším průzkumu. Pro tento účel chtějí nově využít roboty. Jenže se jedná o složitý úkol, který je nutné nejprve pořádně promyslet.

Dvě obří díry na Marsu vypadají až hrozivě. Vědci do nich chtějí vyslat roboty

Vesmír
Střední průmyslovou školu v Jedovnicích na Blanensku ovládla v pátek tradiční robotická soutěž JedoBot.
/FOTO, VIDEO/ Skvělá práce. Klobouk dolů. Průmyslovku v Jedovnicích na Blanensku ovládla v pátek robotická soutěž JedoBot. Už po desáté. Mezi sebou soupeřily dvě stovky robotů, které sestavili a naprogramovali žáci nebo studenti z celé republiky. Na paty jim pak šlapaly také školní týmy ze sousedního Slovenska a Polska. A za řadů strojů by se nemuseli popravdě stydět ani špičkoví odborníci.
33 fotografií

Sumo a bludiště v Jedovnicích. Průmyslovku obsadily dvě stovky robotů

Blanensko
Zdicí robot.
O robotickém zdění už se mluví i v mezinárodním měřítku. Zdicí robot od Wienerbergeru, nově pojmenovaný WLTR, získal uznání během Evropského fóra robotiky (ERF). Odnesl si druhé místo v soutěži euRobotics Technology Transfer za svůj přínos a uplatnění technologií mezi akademickou a průmyslovou sférou. Wienerberger má s WLTRem velké plány. Již letos na stavby přibudou další roboti z první sériové výroby.
4 fotografie

Zdicí robot WLTR bodoval. Z evropské robotické soutěže přivezl 2. místo

Českobudějovicko
Břeclavské Kino Koruna obsadili roboti. Stříleli z děla a dokonce promluvili
První březnovou neděli mohli zájemci v Kině Koruna v Břeclavi vidět jedinečnou show gigantických robotů. Děti i dospělí spatřili tváří v tvář realistické roboty Transformers jako z filmového plátna. Jejich velikost je pro někoho jistě neuvěřitelných 2,9 metrů. Roboti navíc uměli mluvit a při show dokonce stříleli z obřího kouřového kanonu. S každým dítětem se pak osobně setkali a na památku se vyfotili.
2 fotografie

Břeclavské Kino Koruna obsadili roboti. Stříleli z děla a dokonce promluvili

Čtenář reportér
Konstrukce zametače je jednoduchá: má úklidovou hlavici a rukojeť
Podlaha bývá místem, kde se shromažďuje nejvíce nečistot. Pokud jsou mezi členy domácnosti i malé děti a domácí mazlíčci, množství drobků, chlupů a dalšího nepořádku se násobí a vyžaduje častější úklid. Jenže s obyčejným smetákem se musíme hodně sklánět a ohýbat záda, abychom nečistoty nametli na lopatku. A vytahovat několikrát denně vysavač a tahat kabel nikoho moc nebaví. Automatické robotické vysavače jsou zase docela drahé. Kompromisem může být elektrický zametač podlah a koberců. Co umí elektrický zametač? A podle čeho vybrat elektrický zametač, aby byl dobrým pomocníkem?

Bolí vás záda? Speciální smeták pomůže s denním úklidem, není drahý jako robot

Domácnost
Střední škola AGC pořídila pro robotiky již třetího robota
Dalšího, v pořadí již třetího robota pro výuku svých žáků nově pořídila Střední škola AGC v Teplicích. Nový robot je určen primárně pro obor Mechanik elektrotechnik se zaměřením na robotiku a automatizaci, který škola otevřela v roce 2021. Investici v řádu téměř milionu korun škola pořídila částečně z vlastních prostředků, částečně z prostředků čerpaných v dikci národního plánu obnovy. Robotické pracoviště Fanuc dnes škola představila veřejnosti.

Střední škola AGC v Teplicích pořídila pro robotiky již třetího robota

Čtenář reportér
Přesný, šetrný a schopný operovat i na hůře dostupných místech. To jsou hlavní výhody nového robotického operačního systému da Vinci Xi, kterým nově disponuje Pardubická nemocnice.
/VIDEO/ Lékaři pardubické nemocnice brzy začnou využívat nejmodernější robotický chirurgický operační systém da Vinci. Robot najde využití u operací nádorů na chirurgii, urologii, ale také při operacích tlustého střeva či v gynekologii. Pro pacienty je zákrok mnohem méně invazivní a urychluje se i jejich zotavení. Robot s hodnotou skoro 65 milionů korun je nejdražší technologií Nemocnice Pardubického kraje.
33 fotografií

V Pardubické nemocnici operuje supermoderní robot. Lékaře ale nahradit neumí

Pardubicko
Nemocnice Vršovice slavnostně převzala robota ROSA specializovaného na operace s výměnou kolenního kloubu.
/VIDEO, FOTO/ Špičkového robota speciálně vyvinutého pro operace spojené s náhradou kolenního kloubu převzala v úterý 12. prosince ortopedie Nemocnice Vršovice. Technologie, kterou se u nás zatím mohou pochlubit pouze dvě nemocnice, zde začne pacientům sloužit od počátku příštího roku. Společně se zkušenostmi zdejších operatérů jim zaručuje především bezpečnost při zákroku a přesnost jeho provedení.
48 fotografií

Ve vršovické nemocnici bude od ledna pomáhat nový robot operující kolena

Praha
Marcela Matějková z Prahy s tříměsíčním synem Štěpánem, který je po operaci vrozené vady močovodu
/VIDEO, FOTO/ Specialisté z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice se věnují řešení závažných vrozených vad chlapeckého i dívčího genitálu. Ročně odoperují více než 500 dětí s nejrůznějšími urologickými obtížemi. Aktuální zkušenost má Marcela Matějková z Prahy, která je nyní v nemocnici se svým tříměsíčním synem Štěpánem. S operacemi starších dětí bude nyní pomáhat i robot za 80 milionů korun.
23 fotografií

Syn musel na operaci s vrozenou vadou močovodu ve třech měsících, říká Marcela

Praha
Walt Disney na jedné z posledních fotografií z roku 1966.
Zkraje roku 1964 začal být Walt Disney, jehož společnost The Walt Disney Studios letos oslavuje 100 let od svého vzniku, častěji nevrlý než dříve. Byl to signál, že je u konce fyzických sil. Kouřil dvě až tři desítky cigaret denně a pracoval dlouho do noci, mimo jiné na televizních pořadech pro ABC, ustavičně něco nového vymýšlel. O odpočinku nechtěl slyšet. Jeho novou hračkou byl robot. Budoucí atrakce Disneylandu Abraham Lincoln.
4 fotografie

Operace počká, řekl Walt Disney a zapálil si. Za pár týdnů zemřel

Film a televize
Emko smart team.
Střední průmyslová škola Jeseník navázala spolupráci se střední školou ve městě Hod Hasharon v Izraeli, která patří mezi špičky v robotice. Studenti z jesenického týmu se u izraelských kolegů zaučovali v testování a přípravě robotů pro mezinárodní soutěže. První setkání partnerských škol končilo za dramatických okolností již za vyhlášeného poplachu kvůli útokům hnutí Hamas.
5 fotografií

Studenti z Jeseníku navštívili Izrael. Odjížděli z něj pod palbou raket

Šumpersko