ŠTÍTEK: slavnost

Česká Lípa slavnosti zahajovací koncert komiksová vesnička
Bohatý program nabídla největší letní kulturní akce v České Lípě. Městské slavnosti se uskutečnily od pátku 14. do soboty 15. června a opět přilákaly davy návštěvníků. Zahájil je Průvod superhrdinů, který vyrazil ze Škroupova náměstí. Mezi převleky šlo spatřit Kapitána Ameriku, Thora či Spider-Mana. V sobotu dopoledne nechyběla tradiční Neckyáda se startem u mostu u českolipské nemocnice. Na hlavní scéně u OD Banco se během soboty vystřídali různí interpreti jako například Verona, Slza, Big Band CL, Janek Ledecký, Petr Kolář či Rammstein Member´s Club.
46 fotografií

FOTO: Průvod superhrdinů, Neckyáda či koncerty. Lípa ožila městskými slavnostmi

Českolipsko
V Martinově oslavili místní i přespolní 600 let obce. Ilustrační foto.
V sobotu 15. června oslavil Městský obvod Ostrava-Martinov 600 let od první písemné zmínky o obci a uspořádal při té příležitosti velkolepé Martinovské slavnosti, na které se sjela řada známých hostů. Průvod v čele se svatým Martinem společně se starostkou pokřtil dvě nové publikace a v rámci akce zazněl i narozeninový song, který nazpívala umělá inteligence.
50 fotografií

Martinov oslavil 600 let. Narozeninovou píseň mu nazpívala umělá inteligence

Ostravsko
Svatojánský věneček.
Svatojánské ohně, pletení věnečků, povídání o bylinkách, sushi, steaky, guláš, dezerty, pivo, káva, kvízy i skákací hrad pro děti. Do Komořan na Vyškovsku zamíří účastníci v neděli třiadvacátého června od čtrnácti hodin na Svatojánskou květinovou slavnost a gastrofestival. U obecního úřadu nachystají organizátoři bohatý program pro malé i velké návštěvníky.

Komořany přivítají návštěvníky na Svatojánské slavnosti. Bude i gastrofestival

Vyškovsko
Fotbalisté Koblova proti Václavovicím.
Tak trochu v hromadnou oslavu se proměnil závěr sobotního vrcholu 27. kola městského přeboru Ostrava, v němž Koblov remizoval s Václavovicemi 3:3 a nakonec padl na penalty (2:4). Zatímco domácí se s pohárem radovali z vítězství v soutěži, které si zajistili už o týden dřív, hosté se ještě před penaltovým rozstřelem dozvěděli, že zisk bodu jim zaručuje postup do krajské soutěže I.B třídy. „Když vyhrajete soutěž o deset bodů, nejsou z toho takové emoce, jako když postoupíte takto. Bylo to jako naše finále Ligy mistrů,“ neskrýval trenér Václavovic Lukáš Ometák.
7 fotografií

Dvojitá oslava v Ostravě! Koblov si hýčkal trofej a rival zjistil: Postupujeme!

Okresy
Hlavním tahákem lelekovických oslav devadesátého výročí založení klubu byl zápas domácí staré gardy s ikonami Zbrojovky Brno (v červeném).
Bývalé hvězdy v čele s Petrem Švancarou, Tomášem Poláchem nebo Milanem Pacandou, ale také šéf českého biatlonu Jiří Hamza zamířili v sobotu do Lelekovic, kde zpestřili oslavy devadesátého výročí tamního klubu. Celek z Brněnska si pro fanoušky připravil speciální den, jehož tahákem byl právě exhibiční zápas starých gard, ve kterém Zbrojovka zvítězila vysoko 11:3. „Celá akce se povedla, bylo to fajn,“ těšilo lelekovického předsedu Iva Bartáka.
64 fotografií

VIDEO: Švancara, Polách či Hamza. Ikony Zbrojovky ozdobily lelekovické oslavy

Fotbal
Princezna Kate se po skoro šesti měsících ukázala na veřejnosti
Příznivci princezny z Walesu Kate se konečně dočkali. Po půl roce se Catherine, která se léčí s rakovinou, v sobotu poprvé objevila na veřejnosti. S manželem Williamem a dětmi se zúčastnila oslavy narozenin krále Karla III. Britská média napsala, že Kate v bílých šatech vypadala skvěle a uvolněně. Velkou pozornost na sebe strhli i princeznini potomci. 
6 fotografií

Kate zastínila i krále. Princeznino první vystoupení bylo plné symbolů a smíchu

Státy mimo EU
Příjezd policejních automobilů na festivalové pódium nebyl ostrým zásahem, ale poděkováním policistů za jejich práci.
/FOTO, VIDEO/ Mezi tradiční partnerská města Náchoda patří lotyšská Bauska. Vztahy mezi českým a pobaltským městem jsou ideově ukotveny v zajímavých historických souvislostech. Spojnicí mezi Náchodem a Bauskou je osoba Petra Birona, vévody Kuronského a Zaháňského, majitele náchodského panství na sklonku 18. století. Lotyšská Bauska byla v historii rovněž sídlem kuronských vévodů.
22 fotografií

Partneři z Jantarové stezky. Náchod a lotyšskou Bausku spojuje kuronská historie

Náchodsko
Připomenutí 80. výročí Dne D ve Francii.
Město Plzeň se 5. až 9. června účastnilo 80. výročí Dne D ve Francii. Tato největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách, jež začala v Normandii 6. června 1944, znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu. Zástupci západočeské metropole na Utah Beach uctili památku všech vojáků, v Arromanches Les Bains zorganizovali ceremonii k novému umístění pamětní desky věnované Československé samostatné obrněné brigádě. Kemp českého klubu vojenské historie Tommy & Yankee, jenž je pravidelný účastník plzeňských Slavností svobody, ve městě Trévierès navštívil prezident Petr Pavel.
8 fotografií

Plzeň si v Normandii připomněla vyloďovací operaci z druhé světové války

Plzeňsko
Vrcholem sobotního programu Slavností pětilisté růže 2008 byl ohňový průvod.
Už jen týden a něco a v Českém Krumlově vypukne další, už 36. ročník Slavností pětilisté růže. Odstartují v pátek 21. června v 10 hodin několika jarmarky, bohatý program potrvá až do neděle. V letošním roce si Krumovští připomenou dvě významná výročí z historie města: 750. výročí města, kdy v roce 1274 bylo Vnitřní Město poprvé zmíněno jako obchodní osada i se svým prvním rychtářem Sipotou, a také rok 1584, kdy bylo Vilémovi z Rožmberka uděleno nejvyšší říšské vyznamenání, řád Zlatého rouna. 
23 fotografií

Blíží se krumlovské Slavnosti pětilisté růže. Podívejte se na ně do let 2008-9

Českokrumlovsko