ŠTÍTEK: slavnost

Dostalo se nám cti jít za cedulí s datem maturity 1953 v průvodu v jeho čele! S jednou hůlkou nebo se dvěma, ale zvládli jsme to.
S ročním zpožděním zaviněným rozsáhlou opravou školní budovy se ve dnech od 20. až 23. června konaly v Novém Bydžově velkolepé oslavy 150. výročí založení místního gymnázia. Vzhledem k svému věku jsem se zúčastnil pouze sobotního programu, kdy se konal průvod absolventů školy, slavnostní ceremoniál na Masarykově náměstí a setkání všech účastníků na zimním stadionu s doprovodným programem. Byl to pro mě krásný, bohatý, nezapomenutelný den.

V Novém Bydžově se konaly velkolepé oslavy 150. výročí založení gymnázia

Čtenář reportér
Soumaři na Slavnostech Zlaté stezky v Prachaticích v roce 2023.
Nemáte plány, jak strávit příštích několik dnů nebo víkend? Inspirujte se tipy Prachatického deníku. Na Prachaticku je od  středy 26. června do středy 3, července v nabídce mnoho koncertů, výstavy i akcí pro děti. O víkendu můžete vyrazit na prachatické slavnosti, na japonská auta na Podroužek nebo divadlo na Kratochvíli. A je toho mnohem víc, tak si vyberte!

Tipy Deníku: Slavnosti soli, japonská auta nebo divadlo na zámku

Volný čas
Milan Švábenský
Návrat do krajské soutěže oslavili po předlouhých třiačtyřiceti letech. Fotbalisté Křince vyhráli s přehledem okresní přebor a nyní se mohou chystat na I.B třídu. Trenér Milan Švábenský mluví v rozhovoru o tom, že by chtěl kádr posílit, co mu během sezony nadělalo největší vrásky, ale také o zdařilých a dlouhých oslavách postupu. „Bylo to něco velkolepého. Pro všechny je to určitě vzpomínka na celý život,“ usmíval se kouč křineckého mužstva.
36 fotografií

Švábenský o postupu: Skvělá parta, velkolepé oslavy, vzpomínka na celý život

Fotbal
Hasiči ve znojemských Příměšticích oslavili sto padesát let.
Sbor dobrovolných hasičů  Přímětice byl založen v roce 1874 a je tak jedním z nejstarších nejen v Jihomoravském kraji, ale i České republiky. O založení se významně zasadila paní hraběnka Ugartová, která sídlila také v Kravsku a jejichž rod měl značné majetky i v Příměticích. Po jejich rodu je také pojmenována jedna z ulic. Právě hraběnka velmi prosazovala vznik hasičské jednotky, aby ochraňoval od velkých požárů majetek nejen její, ale i sedláků a prostých lidí.
6 fotografií

Hasiči v Příměticích mají 150 let, na oslavách ocenili zasloužilé členy

Čtenář reportér
O víkendu se opět v Chodové Plané v pivovaru Chodovar konalo MS v koulení sudů a Chodské svatojánské slavnosti. Foto: Bohuslava Mayová
/FOTOGALERIE/ Chlazené čepované pivo, spousta dobrého jídla, pouťové atrakce, hudba, tanec, zpěv, ale i po vytyčené trase koulející se sudy. O uplynulém víkendu v Chodové Plané se bude opět dlouho vyprávět. Konaly se zde XVI. Chodské svatojánské slavnosti a zároveň také Rodinný pivovar Chodovar hostil tradiční Mistrovství světa v koulení pivních sudů. Návštěvníci mimo jiné také zhlédli ukázky a soutěže v disciplínách silového sportu Strongman.
95 fotografií

Mistrovství světa v koulení sudů a Chodské svatojánské slavnosti v Chodové Plané

Tachovsko
Dvaadevadesátletý Jiří Látal (druhý zprava) při sobotních oslavách v Mikulově.
Když se narodil, fotbalový klub z Mikulova ještě neexistoval. V sobotu se přitom legendární Jiří Látal zapojil do oslav vítěze okresního přeboru Břeclavska, na hřišti Pálavy i v dvaadevadesáti letech žongloval. Jeho vitalitu, kondici i dovednosti ocenili také bývalí hráči Sparty a národního týmu Josef Chovanec, František Straka, Tomáš Řepka či Horst Siegl.
83 fotografií

Látal je starší než fotbalový klub! Při oslavách žongloval, chválil ho i Straka

Okresy
Fotbalová Líšeň v neděli oslavila stoleté výročí založení klubu, hlavním tahákem byl přípravný zápas s Baníkem Ostrava.
Bylo to velmi povedené nedělní odpoledne. Fotbalová Líšeň oslavila nedávné výročí sta let od založení klubu, ve svém areálu přivítala bývalé hráče, pokřtila novou knihu mapující její historii a v hlavním taháku odehrála parádní přípravný zápas s Baníkem Ostrava, se kterým remizovala 2:2. Zaujaly i krásné retro dresy, kolekce domácího gólmana Tomáše Vajnera se vydražila dokonce za třicet tisíc korun. Byli jste na líšeňských oslavách? Najděte se na fotkách.
55 fotografií

OBRAZEM: Byli jste na líšeňských oslavách? Najděte se na fotkách

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA
Jan Šmidrkal
Nejprve naprosto suverénní jízda se na jaře trochu zadrhla, nakonec vše dopadlo tak, jak chtěli před sezonou. Fotbalisté Městce Králové dokráčeli k postupu do I.A třídy. Mužstvo táhli především Pražáci, kouč Jan Šmidrkal ale chválí i domácí hráče a mladíky z dorostu, kteří by měl dostávat stále větší prostor na hrací ploše. Přiznal také, jak hodně křičel na hráče v zápase ve Vykáni a nastínil postupové oslavy.
47 fotografií

Městecká jízda za postupem. Řev ve Vykáni, pád na zadek po prohře, velké oslavy

Kraje
Ze zahájení Čáslavských slavností: dobový průvod v čele s husitským vojevůdcem Janem Žižkou z Trocnova.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dobový průvod od Otakarovy bašty na náměstí zahájil v sobotu 22. června dopoledne Čáslavské slavnosti. Ty organizátoři letos spojili s oslavami 600. výročí úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. A právě on se svou družinou věrných bratrů a sester se opět stal hlavní postavou celodenního setkání v centru Čáslavi.
76 fotografií

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova se vrátil do Čáslavi. Užít si slavnosti

Volný čas
Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově.
Od krumlovských klášterů přes Port 1560 v bývalém pivovaru, Pivovarskou zahradu, Latrán, náměstí a Širokou až po městský park, kde je středověké ležení, všude tam zní středověká muzika, v ulicích se mezi turisty v civilu prochází bezpočet návštěvníků v historických kostýmech, ze stánků se linou všemožné vůně a pivo a limonády tečou proudem. Český Krumlov, to jsou tento víkend Slavnosti pětilisté růže. Podívejte se.
84 fotografií

OBRAZEM: Vydejte se s námi do Českého Krumlova na Slavnosti pětilisté růže

Českokrumlovsko
Z příprav 30. ročníku historické slavnosti Královské stříbření Kutné Hory v parku pod Vlašským dvorem.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V úmorném vedru a v očekávání silné bouřky a přívalového deště vrcholily v pátek 21. června v parku pod Vlašským dvorem přípravy na jubilejní třicátý ročník Královského stříbření Kutné Hory. Nemohla u toho samozřejmě chybět hlavní organizátorka víkendové historické slavnosti a předsedkyně pořádajícího spolku Stříbrná Kutná Hora Edita Dvorská.
31 fotografií

Stříbření v přípravách: park pod Vlašským dvorem se mění v dějiště slavnosti

Volný čas
Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, to jsou i trhy na náměstí Svornosti a na I. zámeckém nádvoří.
/FOTOGALERIE/ Je tady pátek 21. června a to pro Český Krumlov znamená jediné: začínají Slavnosti pětilisté růže, už po šestatřicáté. Ve dvě hodiny odpoledne se symbolicky zavřely brány do města a centrum se až do neděle opět po roce mění ve velkou živou historickou scénu, která návštěvníky přenese do doby panování Posledních Rožmberků. Podívejte se, co a za kolik si můžete dát na jarmarcích.
48 fotografií

V Krumlově začaly Slavnosti růže. Podívejte se, co tam mají dobrého a za kolik

Českokrumlovsko
Princezna Kate se po skoro šesti měsících ukázala na veřejnosti. Svými šaty podle návrhářů vyslal zprávu světu.
Odborníci na královskou rodinu dál probírají dozvuky prvního veřejného vystoupení britské princezny Kate od oznámení, že trpí rakovinou. Módní kritici upozornili, že princezna vyslala volbou šatů, které vynesla na slavnost Trooping the Colour v Londýně, světu zprávu. Je ale pravděpodobné, že účast na velkém ceremoniálu Kate vyčerpala natolik, že nyní vynechá minimálně jednu z tradičních letních akcí, kterých se v předchozích letech zúčastňovala. Přesto o sobě princezna dává lidem vědět. V pátek zveřejnila své blahopřání manželovi.
6 fotografií

Princezna Kate použila šaty jako vzkaz. Kritici si všimli, že nejsou nové

Státy mimo EU