ŠTÍTEK: BBC

Pochod na podporu stávkujících britských horníků po londýnské Camberwell Road v roce 1984
Stávka britských horníků z roku 1984 se stala zlomovým bodem v novodobé britské historii a měla pozoruhodný dopad i za železnou oponou. Horníci zastavili práci v dolech, aby bojovali proti vládě Margaret Thatcherové, usilující zlomit moc odborů a otevřít cestu k volnému trhu. V pondělí 18. června 1984 vyvrcholil tento konflikt bitvou u Orgreave, kde se pět tisíc horníků střetlo s šesti tisícovkami policistů.
10 fotografií

Bitva o Orgreave: Smrt pod koly náklaďáku zažehla střety mezi horníky a policií

Historie
Princezna Kate se po skoro šesti měsících ukázala na veřejnosti
Příznivci princezny z Walesu Kate se konečně dočkali. Po půl roce se Catherine, která se léčí s rakovinou, v sobotu poprvé objevila na veřejnosti. S manželem Williamem a dětmi se zúčastnila oslavy narozenin krále Karla III. Britská média napsala, že Kate v bílých šatech vypadala skvěle a uvolněně. Velkou pozornost na sebe strhli i princeznini potomci. 
6 fotografií

Kate zastínila i krále. Princeznino první vystoupení bylo plné symbolů a smíchu

Státy mimo EU
Král Karel III. se svou rodinou
V sobotu se v Londýně uskuteční tradiční vojenská přehlídka na počest narozenin britského panovníka Trooping the Colour. Letos ale bude po boku Karla III. chybět nejen jeho mladší syn Harry, který nedostal pozvání, ale i princezna z Walesu Kate, která se dál drží v ústraní kvůli boji s rakovinou. Kate se přesto k nadcházející události vyjádřila - dojemným dopisem omluvila svou neúčast a slíbila brzký návrat. 

Princezna Kate s králem narozeniny neoslaví. Překvapila ale dopisem a slibem

Státy mimo EU
Takto dopadlo letadlo společnosti Austrian Airlines, které vlétlo do krupobití
O těžké předvídatelnosti některých vrtochů počasí se nedávno přesvědčili posádka i pasažéři jednoho z rakouských letadel společnosti Austrian Airlines. To během nedělního letu narazilo na bouři, kterou radary nezachytily. Krupobití airbusu urvalo špičku a málem rozbilo i čelní okna. Nikdo se naštěstí nezranil a letoun v neděli večer bezpečně přistál ve Vídni.

Rakouské letadlo zasáhlo za letu krupobití. Urvalo mu špičku a poškodilo okna

Státy EU
Izraelská armáda po devíti měsících osvobodila čtyři rukojmí unesené Hamásem při útoku na Izrael 7. října 2023.
V sobotu 8. června izraelská armáda osvobodila čtyři rukojmí, které Hamás držel v bytech nedaleko tržiště v uprchlickém táboře Nuseirat. Aby izraelské jednotky odvedly pozornost od záchranné akce, rozpoutaly v okolních ulicích peklo. Lidé utíkali před drony a vojáky, kteří kvůli střelbě na auto s rukojmími začali pálit do prchajících civilistů.

Jako soudný den, popisují Palestinci krvavou izraelskou záchranu rukojmích

Svět
Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům.
Z obyčejných farmářů, kteří na začátku války chránili své rodiny jen brokovnicemi, se stala elitní jednotka vojáků, před kterými se schovává ruská pěchota. Pomocí dronů na nepřátelské síly shazují výbušniny a poslední týdny bez přestání bojují o své domovy. Skupina mužů z vesnice Lypci, která si říká Peaky Blinders, nechala do rozvrhu svého dne nahlédnout reportéry stanice BBC.

Z farmářů elitní jednotka. Muži z ukrajinské vesnice Lypci pořádně zatápí Rusům

Státy mimo EU
Horolezci při výstupu na Mount Everest na snímku z 22. května 2019.
Nepálská armáda při každoročním úklidu Himalájí letos z Mount Everestu a dalších dvou vrcholů odstranila 11 tisíc tun odpadků, čtyři mrtvá těla a jednu kostru, informovala stanice BBC. Hory vojáci uklízeli 55 dní. Armáda úklid s roční frekvencí zahájila v roce 2019. Dohromady za pět let vojáci podle prohlášení armády snesli z Himalájí celkem 119 tun odpadků, 14 mrtvol a několik koster.

Nepálci se pustili do úklidu Himalájí. Našli 11 tisíc tun odpadků a čtyři mrtvé

Svět
Bývalý prezident Donald Trump hovoří před soudní síní poté, co ho porota usvědčila ze zločinů za falšování obchodních záznamů.
Bývalý americký prezident Donald Trump je vinen. Porota tak rozhodla ve všech obviněních z falšování finančních záznamů souvisejících s platbami pornoherečce za mlčenlivost. Trump není první, kdo se uchází o post prezidenta, přestože je odsouzený za trestné činy. Je ale první, kdo možná vyhraje. Odsouzení mu totiž nijak nebrání v tom, aby pokračoval v kandidatuře. Co vlastně odsouzený Trump ve vztahu k volbám a prezidentství může a co nesmí? Tady jsou nejčastější otázky a odpovědi na ně.

Může kandidovat? Být prezidentem z vězení? Otázky kolem Trumpa řeší celý svět

Svět
Severokorejský diktátor Kim Čong-un na archivním snímku
Severokorejský diktátor Kim Čong-un nechal nad Jižní Koreu vypustit stovky balonů nesoucích odpadky a hnůj. Má jít o odplatu za to, že jihokorejští aktivisté do KLDR neustále podobným způsobem posílají letáky, odpadky a další věci. Jihokorejská armáda mobilizovala týmy pro likvidaci chemických a výbušných látek a doporučila lidem, aby zůstali doma.

Smradlavá zásilka: Kim Čong-un poslal do Jižní Koreje balóny s odpadky a hnojem

Svět
Sovětský kosmonaut Alexej Leonov při svém druhém a posledním letu do kosmu v roce 1975.
Před 90 lety se narodil sovětský kosmonaut Alexej Leonov. Přepsal dějiny objevování vesmíru - jako první člověk provedl takzvaný spacewalk, tedy výstup do volného kosmu. Tento kousek ho ale málem stál život. Na dosah měl i další vesmírné prvenství - kdyby Sověti vyhráli závody o přistání na Měsíci, byl by to právě Leonov, kdo by udělal „velký krok pro lidstvo“.
11 fotografií

Alexej Leonov: Jako první vstoupil do volného vesmíru, málem při tom zemřel

Historie
Senua's Saga: Hellblade 2 má úchvatné audiovizuální zpracování i příběh. Jedinečná je v ukázce života s psychózou, což si hráč zažije na vlastní kůži.
Po sedmi letech od vydání prvního dílu vyšlo pokračování série Senua’s Saga, s podtitulem Hellblade 2. Hra pro počítače a konzole Xbox navazuje na události z předchozího dílu a zachovává si dokonalé grafické zpracování, věrohodné herecké výkony, pohlcující děj i jedinečný obsah, který člověku ukáže, jaké to je žít s psychózou. Nenáročná hratelnost přitom znamená, že interaktivní dílo je vhodné prakticky pro všechny typy hráčů.
5 fotografií

V Hellblade 2 lidé zažijí život s psychózou a budou se srovnávat s hlasy v hlavě

Počítače a mobily
Princezna Kate s manželem a následníkem britského trůnu Williamem.
Na veřejnost se dostaly nové zprávy o princezně z Walesu Catherine, které lékaři nedávno odhalili rakovinu. A nejsou nijak povzbudivé. Kate podle všeho velmi trpí vedlejšími účinky chemoterapie, kterou nyní podstupuje. Za zdmi paláce procházejí princ William a princezna Kate peklem a její utrpení se už nedá skrývat, prozradil britským médiím nejmenovaný zdroj z okolí páru. 
10 fotografií

Stav Kate je špatný. Princezna prý zle snáší vedlejší účinky chemoterapie

Státy mimo EU
Ilustrace vyhynulého ptáka laločníka ostrozobého z roku 1900.
V aukčním domě na Novém Zélandu se v pondělí vydražilo pírko již vyhynulého ptáka laločníka ostrozobého za více než 46 500 novozélandských dolarů (650 tisíc korun). Podle aukčního domu Webb's obnos překročil cenu dosud nejdražšího vydraženého pírka stejného druhu o 450 procent. Jeho původní cena se odhadovala na tři tisíce novozélandských dolarů (42 tisíc korun). Informovala o tom stanice BBC.

Nejdražší pírko na světě? To z vyhynulého ptáka laločníka vydražili za 650 tisíc

Svět
Lilie chraňte před mšicemi a dávejte pozor, aby je nenapadl chřestovníček liliový, který je jejich největším nepřítelem.
Krásu lilií lidé obdivují už od starověku. Jejich květy byly tak oblíbené, že zdobily oltáře i trůny vládců a v pozdější době se staly dokonce heraldickým znakem francouzských panovníků. Obliba lilií přetrvala dodnes. A jak by ne, vždyť v létě, když rozkvetou, stávají se bezkonkurenčními královnami zahrad. Abychom je však mohli obdivovat, musíme jim věnovat náležitou péči. A právě jak úspěšně lilie pěstovat se dovíte v tomto článku.

Lilie jdou do květu. Od května jim věnujte větší péči a jejich krása vás uchvátí

Zahrádkaření
Scarlett Johanssonová
Hollywoodská herečka a zpěvačka Scarlett Johanssonová si naštvaně postěžovala na to, že ji společnost pro výzkum umělé inteligence Open AI ukradla hlas. Nezisková organizace spustila chatbota ChatGPT, který mluví až nápadně podobně jako ona. Její fanoušci si minulý týden všimli, že model pojmenovaný Sky má znít jako hereččin hlas z filmu Ona (anglicky Her) z roku 2013. Společnost to popřela. 

Johanssonová bojuje proti ChatGPT. Umělá inteligence jí prý ukradla hlas

Svět
Sluch dětí je ještě mnohem citlivější než sluch dospělých. Čím menší dítě, tím větší riziko poškození hrozí.
Lékaři vrátili sluch téměř dvouroční Opal Sandyové z Velké Británie po aplikování genové terapie. Dívka se narodila s onemocněním, které jí neumožnilo slyšet. Odborníkům z Cambridge se však podařilo gen nahradit zdravým DNA, a tím jí vylepšit kvalitu života. Experti označili léčbu za průlomovou. Genové terapie podle nich mohou pomoci i dalším dětem s těžkými chorobami. V Česku jsou známé například nedávné případy Martínka a Michaely.

Průlom v léčbě poruch sluchu. Britské batole poprvé slyší díky genové terapii

Věda
Lékaři se podařilo porazit agresivní rakovinu mozku. Využíval k tomu svou experimentální studii. Ilustrační foto
Sedmapadesátiletému australskému lékaři Richardu Scolyerovi před rokem diagnostikovali agresivní rakovinu mozku čtvrtého stupně. Po odstranění nádoru však přežil, a navíc se nyní ukázalo, že se mu za tu dobu díky experimentální léčbě nádor nevrátil. Využil svůj vlastní imunitní systém, aby bojoval s rakovinnými buňkami. Nejzhoubnější mozkový nádor, známý jako glioblastom, je přitom nevyléčitelný a prognóza není moc příznivá. Průměrně se nádor u pacientů po sedmi měsících vrací, rychle roste a nemocní umírají do dvanácti až čtrnácti měsíců. Většina lidí umírá do tří let.

Běhá, zatímco jiní umírají. Lékař díky své léčbě přežil agresivní rakovinu mozku

Svět
Vatikán vypadl nové normy týkající se nadpřirozených jevů. Ilustrační snímek
Vatikánský úřad radikálně upravil zastaralé normy o nadpřirozených jevech. Přizpůsobil se v nich moderní době a otevřeně bojuje proti podvodníkům. Nelíbí se mu hlavně lidé, kteří zneužívají věřící pro peníze, slávu nebo jiný osobní účel. Katolickou církev také nabádá k opatrnějšímu přístupu. Vatikán v novém dokumentu předložil šest scénářů, které mohou při ohlášené události nastat, a zároveň jak při nich budou církevní hodnostáři postupovat. V jednom z nich povoluje konání bohoslužeb a náboženských poutí.

Plačící sochy a živí svatí? Vatikánu došla trpělivost, zpřísnil zkoumání zázraků

Svět
Evropská komise bude vyšetřovat společnost Meta. Na Facebooku a Instagramu podle ní dostatečně nechrání děti.
Evropská unie začala kvůli podezření z porušení pravidel pro ochranu nezletilých formálně vyšetřovat americkou internetovou společnost Meta Platforms. Na oblíbených sociálních sítích Facebook a Instagram podle euroúředníků nechrání děti a ty se na nich pak stávají závislé, což má negativní dopady na jejich fyzické i duševní zdraví. Nezdají se jim ani metody pro ověřování věku uživatelů. Pokud společnosti prokážou vinu, mohou jí udělit vysokou pokutu. Kromě zmíněných známých sociálních platforem Meta vlastní a provozuje také komunikační aplikaci WhatsApp a sociální síť Threads.

Děti jsou závislé na sociálních sítích. EU si vyšlápla na Facebook a Instagram

Státy EU
Na nákladní lodi sedm týdnů po tragédii stále přežívá posádka námořníků.
Jednadvacet členů posádky lodi Dali zůstává i po více než sedmi týdnech po kolapsu mostu Francise Scotta Key Bridge v americkém Baltimoru uvězněná na palubě. Nikdo jim nedokáže říct, za jak dlouho se dostanou na pevninu. Několika námořníkům přitom během téměř dvou měsíců čekání vypršela víza. Agenti FBI jim podle aktivistů navíc kvůli vyšetřování zabavili telefony, nové jim poskytli až za několik týdnů. Při pádu mostu, do nějž loď narazila, na konci března zemřelo šest dělníků pracujících na údržbě vozovky, dva další pátrací týmy zachránili.
11 fotografií

Po nárazu do mostu jsou v lodi uvěznění už sedm týdnů. Zabavili jim i mobily

Svět
Ochranka podpírá slovenského premiéra Roberta Fica krátce po střelbě.
Slovenský premiér Robert Fico, který byl ve středu postřelen po výjezdním jednání vlády v Handlové, je po operaci. Stanici BBC to řekl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Premiér podle něj není v ohrožení života. „Pokud vím, operace proběhla dobře - a myslím si, že nakonec přežije. V tuto chvíli není v ohrožení života,“ řekl Taraba stanici BBC. Podle vyjádření nemocnice je Ficův stav stabilizovaný, ale velmi vážný. Fico byl po středeční střelbě těžce raněn - jeden projektil zasáhl břicho, druhý kloub.  
8 fotografií

Premiér Fico je po operaci. Jeho stav je velmi vážný, uvedla nemocnice

Státy EU
Skupina čtyř ozbrojených mužů ve dvou vozidlech přepadla nedaleko Paříže vůz vězeňské služby a pomohla uprchnout vězni.
Před několika dny svět šokovala scéna jako z akčního filmu. Čtyři ozbrojení muži nedaleko Paříže přepadli vůz vězeňské služby. Dozorci v něm převáželi muže, kterému se podle francouzských médií říká The Fly neboli Moucha. Při útoku se vězni podařilo utéct. Palbu nepřežili dva vězeňští dozorci a tři utrpěli vážná zranění. Nyní se dostávají na povrch podrobnosti o daném muži a také o tom, co se na místě přesně stalo.  

Detaily útěku vězně ve Francii: Muži se říká Moucha, scéna byla jako z filmu

Státy EU
Zničené obytné domy na kyjevském předměstí kde se v prvních dnech ruské invaze odehrály prudké boje, 24. února 2023, Hostomel, Ukrajina.
Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíku pomoci už začala přijíždět na Ukrajinu a další zásoby jsou na cestě. V úterý to na začátku setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl v Kyjevě americký ministr zahraničí Antony Blinken, napsala agentura Reuters. Zelenskyj šéfovi americké diplomacie podle ruskojazyčného webu stanice BBC poděkoval za pomoc, kterou označil za kriticky důležitou.

Na Ukrajinu proudí pomoc z Ameriky. Další zásoby jsou na cestě, řekl Blinken

Svět
Významnou událostí ve vývoji situace v Íránu byla 13. ledna 1979 statisícová manifestace před teheránskou univerzitou, kde bylo přečteno poselství ajatolláha Chomejního.
Před 45 lety v Íránu popravili podnikatele židovského původu Habiba Elghaniana. Jelikož trest smrti po extrémně krátkém procesu dostal kvůli svým stykům s Izraelem, vyvolala jeho poprava mezi tehdejším, stále desítky tisíc lidí čítajícím židovským obyvatelstvem Íránu strach. Nakonec většina Židů ze země raději utekla. Elghanianova smrt byla první popravou Žida v Íránu po tamní islámské revoluci. 

Konec jedné éry. První poprava Žida v Íránu po revoluci vyvolala masový úprk

Historie
Král Karel III. se v den korunovace pozdravil s příznivci na procházce před Buckinghamským palácem v Londýně.
V pondělí 6. května uplynul rok od korunovace britského panovníka Karla III. Těchto dvanáct měsíců bylo pro krále i jeho manželku Camillu mimořádně náročných. Těžkosti ale ustáli, a dokonce stoupla jejich popularita. Výročí korunovace si Karel III., který se teprve před pár týdny vrátil po léčbě rakoviny k vykonávání veřejných povinností, připomněl darem, který se nesl v ekologickém duchu a zaznamenal historické prvenství.
5 fotografií

Karel III. rok od korunovace: O dar se podělil on-line, s rakovinou bojuje dál

Státy mimo EU
Rekonstrukce obličeje neandrtálské ženy. Vědci z Univerzity Cambridge spolupracovali s producenty Netflixu
Vědci z Velké Británie po několikaletém výzkumu zrekonstruovali obličej neandrtálské ženy. Pečlivá obnova poškozených ostatků starých 75 tisíc let a důkladná analýza umožnila odhalit jedinečnou tvář pravěkého člověka. Odborníci ukázali překvapivý vzhled v novém dokumentárním filmu na platformě Netflix. Univerzita Cambridge poskytla Deníku exkluzivní fotografie.
12 fotografií

Vědci pro Netflix oživili obličej neandrtálkyně. Deník získal exkluzivní snímky

Věda
Princezna Diana.
Ve Velké Británii vydražili dokument psaný zesnulou princeznou Dianou. Neznámý kupec zaplatil za formulář, který Diana napsala, když ještě jako svobodná dívka žádala o svou první práci, tisíce liber. Dokument je unikátní nejen tím, že jej budoucí manželka Karla III. a princezna z Walesu vyplnila ručně, ale zejména chybou, kterou zřejmě udělala záměrně.

Důkaz, že princezna Diana lhala, se vydražil za stovky tisíc. Je unikátní

Státy mimo EU
Dvanáctistěn je pro vědce záhadou. Ilustrační snímek.
Vzácný římský dvanáctistěn nalezli archeologové v Anglii. Bronzový předmět o velikosti lidské pěsti je překvapil svými rozměry i zachovalým stavem. Nejde o první takovou věc, podobných se za téměř tři století našlo přes sto. Vědci se ale stále snaží zjistit, k čemu tyto záhadné artefakty sloužily. Mají domněnku, že by mohlo jít o náboženský prvek.

V Anglii vykopali záhadný dvanáctistěn. Římský artefakt mohl mít magický význam

Objevy
Protesty před parlamentem v Tbilisi
Před parlamentem v Tbilisi se od 17. dubna denně schází Gruzíni k protestům kvůli zákonu o zahraničních agentech, který pár měsíců před volbami prosazuje vláda. Demonstranti ji označují za ruský zákon, vláda tvrdí, že posílí suverenitu země. Ve středu ji poslanci velkou většinou schválili k závěrečnému projednání. Norma čelí kritice Evropské unie. 

V Gruzii to vře. Vláda tlačí zákon o cizích agentech, lidé vyrazili protestovat

Svět
Policejní zásah na Kolumbijské univerzitě, 1. května 2024
Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím zabarikádovaly desítky propalestinských demonstrantů. A zřejmě také nedaleký protestní tábor. Informovala o tom agentura AP, stanice CNN a BBC. Policisté jednali na žádost školy. CNN informovala o desítkách zadržených. Univerzita v úterý oznámila omezení přístupu do kampusu poté, co tam eskalovaly studentské protesty proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy. Desítky lidí předešlou noc obsadily budovu Hamilton Hall ve snaze vynutit si přerušení veškerých finančních vazeb na Izrael.

Newyorská policie vyvedla demonstranty z budovy Kolumbijské univerzity

Svět
Splašení koně králových gardistů pobíhali ulicemi Londýna.
Týden po šokujícím úprku centrem Londýna zůstávají v péči veterinářů dva koně královské jízdní gardy. Britská armáda ale v poslední zprávě ujišťuje, že dělají pokroky. Prestižní garda Household Cavalry prošla každoroční inspekcí a v polovině června předvede své umění při oficiální oslavě narozenin Karla III. Zda se král, který se léčí s rakovinou, slavnosti zúčastní, zatím není jasné. Zastoupit by ho mohl jeho syn princ William.
5 fotografií

Splašení koně z Londýna se zotavují, mají stálou péči. Patří totiž mezi vyvolené

Státy mimo EU