ŠTÍTEK: potravina

Tipy na víkend na Znojemsku. Lidé ochutnají indické nebo mexické speciality
Třetí červnový víkend se na Znojemsku ponese v duchu jídla a rapu. Loucký klášter ve Znojmě se totiž stane dějištěm historicky prvního rapového open-air festivalu s názvem Drip. Na Horní České si zase milovníci jídla dopřejí chutě mexické, indické nebo nepálské kuchyně. Festival plný chutí se koná v Hrušovanech nad Jevišvkou, do sklepů na víno zvou Chvalovice a Traktory budou burácet Tvořihrází.
70 fotografií

Tipy na víkend na Znojemsku. Lidé ochutnají speciality i víno pod širým nebem

Volný čas
Potraviny známé jako spalovače tuků sice špeky kolem pasu zázračně nespálí, ale zasytí, nakopnou metabolismus a učiní z diety krásný chuťový zážitek.
Kdo by před létem aspoň na okamžik nezavadil o myšlenku shodit pár kilogramů do plavek? Jednoduchý princip „méně jídla - více pohybu" funguje, ale zpravidla pomaleji, než by člověk rád. A tak přichází na řadu pátrání po takzvaných spalovačích tuku: potravinách, které proces hubnutí urychlí. Ovšem, existují doopravdy? Ano, v potravinové říši lze najít malé zázraky, které nahromaděné tukové buňky rozpustí a nechají zmizet.
8 fotografií

Nastartujte metabolismus. 8 + 1 surovin, které pomohou zhubnout

Zdravý život
Mirai Navrátil
Prestižní ocenění, tři vyprodané koncerty v O2 areně i turné po největších českých halách má na kontě za desetileté působení kapela Mirai. Ve svém katalogu má tři platinové desky, k nimž nedávno přibyla novinka Tomodachi. Ta je podle členů skupiny dosud nejpestřejším a nejsvobodnějším výsledkem tvorby. V překladu z japonštiny slovo znamená kamarádi, čímž čtveřice z Frýdku-Místku vyzdvihuje vzájemné silné pouto. Nejen o tom vypráví frontman Mirai Navrátil v rozhovoru pro Deník. „Spíš než nastolování témat shrnují naše desky nějakou kapelní fázi. Název té poslední – Tomodachi - jsem zvolil proto, že s kluky hrajeme deset let a stále se cítíme jako kámoši, což nebývá u každé skupiny zvykem. Můžeme spolu trávit čas na pódiu, ale taky si pak umíme zajít na pivo. Klidně si dáme společný mejdan,“ říká Mirai.

Mirai: S kluky hrajeme deset let a stále se cítíme jako kámoši

Hudba
Platforma Nesnězeno zachraňuje jídlo, které by skončilo v koši. Ilustrační foto.
Každý Čech vyhodí ročně 91 kilogramů potravin, v součtu to činí za celou republiku neuvěřitelných 1,9 milion tun. S cílem to změnit vznikla anti-food waste plattforma Nesnězeno, která své působení rozšířila do Libereckého kraje. Ten se stal v pořadí sedmým krajem, ve kterém mohou zákazníci kaváren, restaurací, ale i obchodů s potravinami předcházet zbytečnému plýtvání jídlem.

V Liberci vyrazí do boje proti plýtvání jídlem, zapojí se regionální podniky

Liberecko
Voda je pro lidské tělo základ. Přesto se stále více lidí potýká s problémem nadměrného zadržování vody v těle.
Voda je pro lidské tělo základ. Vždyť je z 60 procent tvořeno právě z ní. Přesto se stále více lidí potýká s problémem nadměrného zadržování vody v těle. Natékají vám nohy, potíte se, roste vám objem břicha i hmotnost? Pak to může být i váš problém. Na rovnováhu organismu, který poté začne zadržovat vodu v těle, má vliv nezdravý životní styl. Podívejte se, kterým potravinám se vyhnout a co tělu pomůže, aby nezadržovalo mnoho vody.

Pozor na potraviny, které zadržují vodu v těle. Mohou za pocení i velké břicho

Zdravý život
Doporučená denní dávka vlákniny je 30 gramů, obvykle jí však konzumujeme pouze kolem 10 až 15 gramů.
Tuk usazený v oblasti břicha trápí mnoho lidí. Ale pozor, nejde jen o problém estetický. Příliš zakulacené bříško může způsobit i vážné zdravotní komplikace, například srdeční onemocnění nebo cukrovku 2. typu. Zhubnout právě v těchto partiích není snadné. Podle odborníků jsou však velmi dobrými pomocníky potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Jak zhubnout břicho: Vsaďte na potraviny s vlákninou, opravdu to pomůže

Zdraví
Potraviny bohaté na přírodní vitamín D jsou například ryby, vejce, sýr, mléko, máslo, houby nebo konzervované sardinky.
Vitamin D je pro fungování našeho těla nezbytný. Ovlivňuje stav zubů a kostí, zdraví cév, podporuje správnou činnost svalů i funkci imunitního systému. Pokud jste unavení, bolí vás záda či svaly, padají vám vlasy nebo trpíte úzkostí, může to být právě kvůli nedostatku „déčka“. Podle odhadů totiž až 40 procent lidí dlouhodobě trpí nedostatkem vitaminu D.
6 fotografií

Nemáte nedostatek vitaminu D? Jak to poznat, co způsobuje a čím ho včas doplníte

Zdravý život
V Plzni o víkendu vyvrcholí další ročník Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň.
O víkednu se chystá Noc kostelů, Víkend otevřených zahrad, Mezinárodní folklorní festival či Inovujeme Plzeň pro příznivce moderních technologií. Konají se i další festivaly věnované jídlu či hudbě různých žánrů. Začíná další Archeologické léto, které opět pozve do bývalé tajné vojenské základny u Mladotic, na rybníku v Blatnici se strhne bitva pirátů, Divadelní soubor Jezírko představí preméru své inscenace Vraždy v Orient expresu.

Tipy na víkend: Otevřou se kostely, zahrady i svět moderních technologií

Volný čas
Některé přírodní látky obsažené v potravinách a bylinách vykazují schopnost ředit krev.
Krevní sraženiny mají svůj účel. Chrání nás před přílišným krvácením při úrazu nebo operaci. Pokud se však začnou tvořit z jiných důvodů, mohou vést i k infarktu, mrtvici či plicní embolii. Lidé, kterým toto nebezpečí hrozí, musí být v péči lékařů a brát léky. Dá se tomu však předejít zdravým životním stylem a pestrou stravou. Existují totiž potraviny a byliny, které podle vědců vykazují schopnost ředit krev.

7 potravin, které pomáhají ředit krev a chránit cévy před sraženinami

Zdraví
Potomci Julia Meinla navštívili rodné Kraslice svého slavného předka.
Potomci rodiny významného českého podnikatele a obchodníka Julia Meinla se vrátili do Kraslic. Obrazně i doslova. Toto město na Sokolovsku v česko-německém pohraničí přejmenovalo na počest svého světově známého rodáka Julia Meinla své nové náměstí. A přímo na něm se se starostou Janem Šimkem a místostarostou Filipem Benešem setkali přímí potomci zdejšího rodáka – Julius Meinl V. a jeho syn Julius Meinl VI. Oba jsou aktivní podnikatelé s byznysem v Česku i zahraničí.
8 fotografií

Potomci Julia Meinla navštívili rodné Kraslice svého slavného předka

Sokolovsko
Neustálý hlad vede k příbytku na váze. Vypovídá ale i o našem zdravotním stavu.
Co znamená, když má člověk pořád hlad? Pocit hladu je v určitých případech normální součástí života. Pokud je však vnímán nepřetržitě a jen zřídka dojde k pocitu sytosti, může to být závažný problém. Pocit sytosti i hladu ovlivňuje především kombinace dvou hormonů, ale například i dodržování diety s příliš nízkým obsahem tuku. Za neustálý hlad mohou být zodpovědná i některá běžná, ale i velmi vzácná onemocnění.

6 důvodů, proč máte pořád hlad. Ten nejvíc překvapivý? Možná jíte málo tuku

Věda a technika
Patrik Bečvář působí už dva a půl roku jako šéfkuchař restaurace na Královce v Jizerských horách.
Kuchařská celosvětová soutěž S.Pellegrino Young Chef Academy otevírá dveře do světa gastronomie talentovaným kuchařům do třiceti let. Její nový ročník hledá a podporuje nejnadanější a nejtalentovanější milovníky gastronomie. Ti mají šanci přihlásit se až do 19. června a představit pokrm, který vyjadřuje jejich jedinečnou kreativitu a vizi. A nejúspěšnější český soutěžící se může pochlubit tím, že jeho jídla ochutnali bývalí američtí prezidenti George Bush a Barack Obama. Také se díky vaření setkal s Václavem Havlem či Karlem Gottem.
5 fotografií

Zabodoval v prestižní soutěži. Vařil pro prezidenty, nyní se usadil na Královce

Jablonecko
Colours of Ostrava, ilustrační foto.
/SERIÁL/ Zajímá vás spíše hudební část festivalu Colours of Ostrava? Libujete si v přednáškách na Meltingpotu? Jdete nasát atmosféru a někde to vždy „zapíchnete“? Jsou pro vás Coloursy přehlídkou dobrého jídla a pití? Ať už patříte do kterékoli skupiny, je pro vás určen seriál Deníku, kdy se vždy jednou týdně zaměříme na určitou oblast festivalu. Začínáme praktickými informacemi v areálu.
22 fotografií

Seriál Deníku před Colours of Ostrava: jak se bude platit, do čeho jídlo a pití

Ostravsko
Bývalá běžkyně na lyžích Gabriela Soukalová (vlevo) hostem podcastu Bohumily Čihákové
Ve dvou letech ji rodiče postavili na běžky a předurčili tak její sportovní budoucnost. Po vyhraném závodě ji objímali, což Gabriela Soukalová vnímala jako důkaz jejich lásky. „Bohužel už jsem neuměla vidět to, že by mě měli úplně stejně rádi, kdybych doběhla dvacátá nebo poslední. Tu myšlenku zavděčit se jsem si v hlavě zautomatizovala. Dlouho jsem se snažila dělat něco, čím bych se do úspěšné rodiny lékařů a právníků také nějak zapsala a něco dokázala. A stejné to bylo vůči trenérům, kteří měli ponižující narážky na moji postavu,“ vypráví v rozhovoru nejlepší česká biatlonistka Gabriela Soukalová.
10 fotografií

Soukalová: Jsi tlustá, říkal trenér. Spouštěčem bulimie je špatný vztah k sobě

Česko
Obchod a kavárna v jednom. V Boskovicích otevřela nová prodejna
Původní obchod v Bělské ulici s potravinami a smíšeným zbožím nahradila kavárna. Bývalý COOP uzavřelo boskovické spotřební družstvo Jednota kvůli nízkým tržbám a vysokým nákladům na energie. Objekt i s pozemkem pak v roce 2023 koupilo město a nabídlo ho k pronájmu. Nyní zde podnikatel Dominik Grulich otevřel kavárnu a prodejnu v jednom. 
4 fotografie

Obchod a kavárna v jednom. V Boskovicích otevřela nová prodejna

Blanensko
Jiří Procházka (vlevo) porazil na galavečeru UFC 300 Aleksandara Rakiče.
 Tři dny ve tmě, bez jídla, jen se svými myšlenkami. Pro někoho nepředstavitelné martyrium, pro nejlepšího českého bojovníka MMA Jiřího Procházku součást přípravy a také životní cesty. Pobyt ve tmě není pro bývalého šampiona organizace UFC nic nového, patří mezi jeho metody přípravy. „Už to zkoušel, je tam snad počtvrté, nebo popáté,“ přibližuje Procházkův trenér Martin Karaivanov.
36 fotografií

Procházka v drsné izolaci. Tři dny ve tmě a bez jídla. Není to tak moc, tvrdí

Ostatní sporty
Michaela Macháčková (druhá zleva) se podruhé dostala do finálové desítky Miss Czech Republic, letos se stala Miss Supranational
Podruhé se účastnila soutěže Miss, podruhé z toho byla finálová desítka. Dvaadvacetiletá modelka ze Rtyně v Podkrkonoší Michaela Macháčková se dokázala letos, stejně jako v roce 2022, dostat do finále soutěže nejkrásnějších dívek Česka. Ze soutěže krásy si tentokrát odnesla třpytivou korunku, když se stala Miss Supranational. To znamená, že bude Česko příští rok reprezentovat na světové soutěži.
16 fotografií

Dívka z Podkrkonoší má korunku z české Miss. Muž musí být inteligentní, tvrdí

Regiony
Jiří Procházka (vlevo) porazil na galavečeru UFC 300 Aleksandara Rakiče.
 Tři dny ve tmě, bez jídla, jen se svými myšlenkami. Pro někoho nepředstavitelné martyrium, pro nejlepšího českého bojovníka MMA Jiřího Procházku součást přípravy a také životní cesty. Pobyt ve tmě není pro bývalého šampiona organizace UFC nic nového, patří mezi jeho metody přípravy. „Už to zkoušel, je tam snad počtvrté, nebo popáté,“ přibližuje Procházkův trenér Martin Karaivanov.
36 fotografií

Procházka v drsné izolaci. Tři dny byl ve tmě a bez jídla

Ostatní sporty
Michaela Macháčková (druhá zleva) se podruhé dostala do finálové desítky Miss Czech Republic, letos se stala Miss Supranational.
Druhá účast v soutěži Miss, podruhé z toho byla finálová desítka. Dvaadvacetiletá modelka ze Rtyně v Podkrkonoší Michaela Macháčková se dokázala letos, stejně jako v roce 2022, dostat do finále soutěže nejkrásnějších dívek Česka. Patří mezi vítězky. Ze soutěže krásy si odnesla si třpytivou korunku, když se stala Miss Supranational. To znamená, že bude Česko reprezentovat příští rok na světové soutěži.
16 fotografií

Dívka z Podkrkonoší má korunku z české Miss. Muž musí být inteligentní, říká

Krkonoše
Nutriční specialista Jakub Přibyl
Podle statistik Státního zdravotního ústavu patří Češi mezi nejobéznější Evropany. Nadváhu má šedesát procent dospělých a čtvrtina dětí. A podle předpokladů ztloustnou ještě víc. Nehýbou se dost, zato ale mají velkou chuť k jídlu. Zejména nezdravému a sladkému. „Češi určitě mají problém s nadměrnou spotřebou cukru, jí větší množství průmyslově zpracovaných potravin, hotových jídel, produktů fast foodů a zároveň méně tradičních potravin. Pokud bychom se na tento problém dívali optikou konzumovaných makroživin, cukr mezi nimi tvoří největší podíl,“ poukazuje v rozhovoru pro Deník produktový vývojář v Trime a nutriční specialista Jakub Přibyl.

Generace cukrových závisláků. Na problémy dětem zadělávají rodiče, říká odborník

Zdravotnictví