ŠTÍTEK: mozek

Ivana Potůčková s rodinou
Patnácticentimetrová jizva na hlavě, stejně tak dlouhá jizva v podbřišku a fotografie připomínají šestatřicetileté Ivaně Patočkové v současnosti drama, které začalo před více než šesti lety v zimě u kuchyňské linky v domě v Dolní Lukavici. Byla tehdy v 27. týdnu těhotenství a z minuty na minutu začala krvácet do mozku. Následovaly dvě operace hlavy na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice v Plzni, před druhou za ní na sál přijeli neonatologové a porodila císařským řezem.  
9 fotografií

Bojovala o život i o dítě. Náročné chvíle jí dnes připomínají už jen jizvy

Zdraví
Ilustrační foto
Mikulov – Čas je mozek! Pod tímto mottem vystartují ve čtvrtek podvečer účastníci charitativního běhu proti mozkové mrtvici z mikulovského náměstí. Trasa dlouhá tři kilometry má podle organizátorů minimální převýšení a zdolají ji snadno běžci i chodci.

V Mikulově poběží proti mozkové mrtvici

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Kyjov, Břeclav - Bezmála 8200 pacientů vyšetřila magnetická rezonance v kyjovské nemocnici na Hodonínsku. Pacientům slouží už tři roky. „Polovina vyšetření je zaměřená na nervový systém, tedy mozek a páteř. Další oblastí je zobrazování pohybového aparátu a břicha. Vyšetřujeme také srdce a cévy,“ uvedl možnosti využití přístroje primář Radiodiagnostického oddělení Luboš Látal.  

Vyšetří mozek i srdce. Rezonance funguje už tři roky

Hodonínsko
Festival kreativního a logického hraní.
Dřevěné stavebnice, výtvarné dílničky nebo optické klamy. To je jen zlomek aktivit, jimiž se v sobotu zaplnil pražský Střelecký ostrov. Slunečného počasí a hraní, při kterém se láme hlava, si přišly užít téměř dvě tisícovky rodičů a dětí. Na šestém ročníku Festivalu kreativního a logického hraní se děti pobavily více než čtyřmi desítkami aktivit na jediném místě. Rodiče se zase mohli poradit s odborníky na logopedii, poruchy učení nebo správné psaní.
7 fotografií

Dá se mozek cvičit hrou? Na Festivalu kreativního a logického hraní rozhodně ano

Praha
Lidský mozek - Ilustrační foto
Pacienti zapojení do studie společnosti Northwestern Medicine trpí stejnou vadou. Dokáží zpracovat napsaná slova a názvy věcí sami zapsat. Nejsou však schopni rozumět mluvenému slovu. To vědce přivedlo k myšlence, že v lidském mozku existuje část, která je zodpovědná za převod zvukového vjemu na konkrétní obraz, se kterým mysl dále pracuje.

Tajemství lidského mozku. Vědci zjistili, kde se zvuk mění na obrazy

Věda a technika
Pavel Sehnal, cesta na jižní pól
/ROZHOVOR/ Ty dva okamžiky od sebe dělí necelé dva roky. Jsou odlišné a přitom jsou si podobné. Miliardář Pavel Sehnal si splnil svůj další sen. Ve středu 12. dubna 2017 se ocitnul na severním pólu. Uplynulo 21 měsíců a jeden den a Pavel Sehnal dobyl i opačný pól. Jižní. Psal se 13. leden 2019, tentokráte to byla neděle. Stal se tak prvním Čechem, který stanul na obou pólech.
7 fotografií

Miliardář Sehnal o cestě na jižní pól: Vyčerpání vám postupně vypíná mozek

Cestujeme
Středeční ukázková lekce měla téma Žena. Téma je vždy na lekcích vybrané tak, aby oslovilo větší okruh účastníků.
Mělnicko /FOTOGALERIE/ - Národní týden trénování paměti probíhá v tomto týdnu prostřednictvím akcí po celé republice a ve středu si jej připomněli v Cítově. Ukázkovou lekci trénování paměti s názvem Mozkový jogging si mohli zájemci vyzkoušet v kulturním domě pod vedením lektorky kurzu Adriany Rohde Kabele, která je certifikovanou trenérkou paměti III. stupně.
11 fotografií

Mozek je sval, který je nutné trénovat

Mělnicko
BOJOVAT! Po těžké mrtvici se Jiří Mrázek opět vrátil do normálního života. „Nejdůležitější je nevzdávat to,“ říká.
Mladá Vožice - Šestapadesátiletý Jiří Mrázek bydlí s rodinou v Mladé Vožici. Většinu života se věnoval zedničině. Nečekaně mu do cesty vkročila mozková příhoda. Přišla nepozvána a zanechala následky. Boj s ní vyhrál.
2 fotografie

Mrtvice mi otočila život naruby

Táborsko
Úřadující šampión F1 Lewis Hamilton během letošní Velké ceny Velké Británie na okruhu v Silverstone
Pokud se britské premiérce Therese Mayové nepodaří vyjednat se zástupci Evropské Unie novou dohodu ohledně podmínek brexitu, dostane se většina týmů F1 do velkých potíží. Myslí si to šéf stáje Mercedes Toto Wolff. Sídlit ve Velké Británii by v důsledku řady potenciálních právních překážek bylo nadále značeně problematické, čímž by mohlo dojít i k významnému omezení počtu tamních inženýrů, kteří platí ve světě formule 1 mezi ty nejžádanější. Informoval o tom web Motorsport.com.
10 fotografií

Hrozí formuli 1 odliv mozků? Brexit bez dohody by byl hotovou „noční můrou“

Ekonomika
Mladíkovi v případě uznání viny hrozí až deset let vězení.
Ostrava – Případ hospodské potyčky, která skončila smrtí, začal v pondělí rozplétat Krajský soud v Ostravě. Až desetileté vězení hrozí osmnáctiletému mladíkovi z Třinecka. V dubnu loňského roku před restaurací v Třinci jednou ranou srazil k zemi padesátiletého muže.

Soud rozplétá hospodskou rvačku, která skončila smrtí

Zločiny a soudy
Vedoucí katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT prof. Michal Pěchouček.
/FOTOGALERIE/ Masaryk s Benešem snili o tom, že se Československo stane Švýcarskem. Kvalitou demokracie i bohatstvím. Jak říká literární historik Pavel Kosatík, byla to logická ambice a podobnou by měl mít každý politik. Má ji i současná vládní reprezentace, která myslí vážně nejen projekt Digitální Česko, ale dělá kroky k tomu, aby se Praha stala regionálním evropským centrem v oblasti umělé inteligence (AI).
10 fotografií

Umělá inteligence? Nebojme se revolučních řešení

Česko
Ilustrační snímek
Plzeň - Senior Karel byl před dvěma lety nečekaně fyzicky napaden svým opilým, o generaci mladším sousedem. Muž ho několikrát udeřil do hlavy násadou od koštěte. Po útoku jej musela odvézt do nemocnice záchranka.

Každá oběť může najít pomoc

Plzeňsko
Dušan Poloz
Silnější než na podzim by i přes nedávné změny v kádru měli být extraligoví házenkáři Zubří, kteří sice přišli o dvě spojky Picha s Tillerem, ale ulovili novou slovenskou posilu Marka Hlinku a především se začala vyprazdňovat marodka.

Zubří dál posiluje a láká odchovance

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Moravský Krumlov – Dvacetiletá Nikola Plachá z Moravského Krumlova je upoutaná po úrazu mozku na invalidní vozík. Po propuštění z péče lékařů byla rok zavřená v bytě ve čtvrtém patře se svojí mámou. Nyní se její mámě splnil sen. Díky schodišťové plošině se dostane na čerstvý vzduch. „První reakce když byla venku? Vypadala moc spokojeně,“ uvedla matka Nikoly Petra Plachá.

Po roce se postižená žena dostane z domu. Díky schodišťové plošině může ven

Znojemsko
Cvičení. Ilustrační foto.
/ANKETA/ Nejčastěji chtějí lidé v nastupujícím roce zhubnout, začít sportovat, přestat kouřit nebo se šetřit peníze. Předsevzetí si dává třetina až polovina populace, jen pětině ale vydrží. Vlivem novoročních předsevzetí se například v lednu pravidelně zvyšuje návštěvnost posiloven a fitness center. U levnějších až o 200 procent, u dražších až o polovinu. Podle zástupců České komory fitness ale předsevzetí v únoru drží už jen polovina lidí, v březnu asi čtvrtina.

Předsevzetí si dává až polovina lidí. Chtějí přestat kouřit či začít cvičit

Česko