ŠTÍTEK: smrt

Král Ludvík II. Bavorský. Proslavil se jako mecenáš umění a stavitel krásných zámků. V osobním životě ale trpěl, trápily ho psychické problémy. Kvůli nim jej nakonec sesadili z trůnu.
Na jím postavená sídla v Bavorsku nyní míří tisíce návštěvníků. Jsou tak okouzlující, že i kvůli nim se mu přezdívá Pohádkový král. Skutečný příběh bavorského krále Ludvíka II. Wittelsbacha měl ale od pohádky daleko. Tento velký mecenáš umění a obdivovatel děl Richarda Wagnera byl při ztrátě samostatnosti svého království a následně přišel i o trůn, když jej prohlásili za nesvéprávného. Krátce poté zemřel za dodnes nevyjasněných okolností. 
24 fotografií

Záhadná smrt Pohádkového krále. Ludvíka II. Bavorského zřejmě zavraždili

Historie
Umírající člověk se před smrtí obrací do sebe a přemítá o smyslu svého života.
Umírání je proces, kterým v poslední fázi života projde každý. Blížící smrt se pozná především určitými tělesnými změnami, ale i tím, jak člověk interaguje s okolním světem. Jak se cítí ten, kdo ví, že mu zbývají poslední dny či hodiny života? Je dobré vědět, jak poznat, že člověk umírá, jak se s umírajícím rozloučit a co mu naopak nikdy neříkat.

Poslední okamžiky před smrtí. Co prožívá umírající člověk v konečné fázi života

Zdraví
Petrič, Bulharsko - 29. září 2021: pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea.
Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně, dokáže svými předpověďmi překvapovat svět i tři desítky let po své smrti. Je to náhoda nebo jasnozřivost, že se některé z jejích vizí naplnily s až mrazivou přesností? I když je vám možná svět jasnovidců a astrologů naprosto cizí, je určitě zajímavé sledovat, co z událostí, které Baba Vanga na letošní rok předpověděla, se skutečně stane.
5 fotografií

Proroctví na rok 2024: zdá se, že některé vize Baby Vangy se začínají naplňovat

Věda
Alena Koublová z Liberce už třetím rokem působí jako pohřební průvodce.
Patří k jediným jistotám v životě. Přestože je smrt ve společnosti stále tabu, nemusí být nutně spojena s negativitou. O tom se na vlastní kůži přesvědčila sedmadvacetiletá Alena Koublová z Liberce, která už třetím rokem působí jako pohřební průvodce. Ona sama v dospívání prožila osobní setkání se smrtí, které se jí podařilo překonat. „Co je moje parketa, je tvorba smutečních oznámení či jiné grafické práce. Nejbližší jsou mi rozhovory s pozůstalými, u kterých vidíte ten posun v jejich smíření od prvního hovoru ke konci obřadu. Jejich úleva je hmatatelná a vidím, jak jim celá ta cesta pomohla,“ svěřila se energická mladá žena v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
39 fotografií

Liberecká pohřební průvodkyně: Smrt není strašák ve skříni, může nás něco naučit

Liberecko
Záchrana mláďat, především srnčat, na Kladensku.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Umírají jich tisíce. Při senosečích bývají velmi krutým způsobem usmrcena mláďata, která v úkrytu vysokého porostu čekají na svou matku. Jsou to především srnčata, kolouši, zajíčci i malí daňci. Iniciativa Zachraň srnče před sekačkou se snaží tato mláďata zachránit. Nejen na Kladensku před sekáním kontrolují pomocí dronů danou louku a především srnčata před sečením přendavají do krabic.
35 fotografií

Zachraňují srnčata před krutou smrtí. Pomáhají jim při tom drony a dobří lidé

Kladensko
Papež František při svatořečení ve Vatikánu. Pravděpodobně se ho dočká i v době smrti patnáctiletý Carlo Acutis.
Patnáctiletého Brita Carla Acutise, který před osmnácti lety podlehl leukémii, prohlásí církevní hodnostáři za svatého. Papež František mu tento měsíc uznal už druhý zázrak, při kterém se vyléčila dívka s těžkým úrazem hlavy. Oba se staly po jeho smrti. Mladík, kterému se díky jeho šíření víry na internetu přezdívalo boží influencer, se tak stane prvním svatořečeným mileniálem.

Boží influencer bude světcem. Papež chlapci přiznal druhý zázrak

Státy mimo EU
Lední medvědi - Gregor a Aleut v Zoo Praha.
V Zoo Praha mají chovatelé dost na pilno, zvlášť u ledních medvědů. Ve středu 22. května byli veřejnosti oficiálně představeni nová medvědí dvojčata, která do Prahy přicestovala z Varšavy na doporučení evropské koordinátorky chovu tohoto druhu. Bobek zároveň sdělil tragickou zprávu o nečekaném úmrtí ledního medvěda Toma, který zahradu opustil v březnu letošního roku.
35 fotografií

Medvědí dvojčata se v Zoo Praha zabydlují. Bobek zuří nad smrtí Toma

Praha
Blížící se smrt je provázená typickými projevy. Umírající člověk může prožít všechny, nebo jen některé.
Když se blíží poslední dny života, lze na těle i v chování člověka pozorovat jasné změny. Nadcházející smrt se většinou pozná podle změny stavu vědomí. Člověk neodpovídá, oči má zavřené a pohled upřený do jednoho místa. Než však nastane okamžik smrti, začne se na ni připravovat také naše fyzická schránka. V tomto článku se dozvíte, co se děje s tělem před smrtí i jak se chovat k člověku, který umírá.

Jak poznat blížící se smrt? Jasné projevy naznačí, že zbývají poslední dny

Zdraví
Na severu Íránu havaroval vrtulník, ve kterém cestoval íránský prezident Ebrahím Raísí
Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní nehodě vrtulníku. Informaci dalších médií potvrdila v pondělí ráno také íránská státní televize. Vrak stroje, který havaroval na severozápadě Íránu, nalezly záchranné týmy brzy ráno. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara.

Pád vrtulníku s íránským prezidentem Raísím: K vraku se bylo obtížné dostat

Svět
Psi si s klacky hrají rádi. Bezpečné však není aportování ani jejich žvýkání.
V boj o život se může snadno změnit nevinně vypadající zábava v podobě aportování klacků svému čtyřnohému parťákovi. Klacky se totiž mohou při dopadu na zem vzpříčit a psovi, který se po nich v zápalu hry vrhne, způsobit vážné zranění, v některých případech dokonce smrt. Nebezpečné je i štěpení při žvýkání, kdy se mohou psovi úlomky zapíchnout do tlamy nebo krku.

Klackům se raději vyhněte. Obyčejná hra může skončit zraněním i smrtí psa

Zvířecí deník a chovatelství
Silnice Praha - Karlovy Vary. Pomníček u Malměřic.
/FOTO, VIDEO/ Za pár dní to bude rok, kdy vyhasl na silnici I/6 Praha – Karlovy Vary na Podbořansku nedaleko odbočky na Malměřice život cyklistky. Žena jela ve směru na Prahu, stejně jako 76letý řidič osobního auta. Senior ji přehlédl a ve vysoké rychlosti cyklistku nárazem auta odhodil do pole. Žena při nehodě, která se stala v sobotu 3. června odpoledne, utrpěla řadu těžkých se životem neslučitelných zranění a byla na místě mrtvá.
12 fotografií

Karlovarka, silnice smrti, si vybírá krutou daň. Změna je ale na obzoru

Žatecko a Lounsko
Na Dobrosmrťáckém festivalu v Jindřichovicích se představí i Sanitka Přání.
Děti a smrt. Umírání v domácím prostředí. Sanitka Přání. Velice citlivá témata, o kterých se většina lidí zdráhá mluvit. Na druhé straně odborníci i dobrovolníci, kteří mohou pomoci. A právě podpora a rozšíření vědomí o mobilní hospicové péči a vše, co k tomu patří, jsou hlavním cílem pořadatelů této ojedinělé akce, která se koná v Jindřichovicích na Kraslicku. Jde o Dobrosmrťácký festival - k smrti vlídný festival.

K smrti vlídný festival v Jindřichovicích podpoří hospicovou péči

Sokolovsko
Pamětní deska věnovaná bratrům Petiškovým na čelákovické škole.
26. dubna 1934 se narodil v Praze jako třetí syn Adély Petiškové-Winandt a přednosty Úrazové pojišťovny dělnické Františka Petišky. Rodina se usídlila v Čelákovicích už v roce 1926 v malé vilce v Palackého ulici. Zde také prožíval František Petiška ml. se svými bratry – Bedřichem a později známým spisovatelem Eduardem – radostné, a později za válečných let a po smrti svého otce i pohnuté dětství.
6 fotografií

K nedožitým devadesátinám Františka Petišky

Čtenář reportér
Asistenční pes Kulíšek se nakazil anaplazmózou, kterou přenáší klíště obecné
Stačilo jediné klíště a asistenční pes Kulíšek málem zemřel. I přes veškerá preventivní opatření a antiparazitní ochranu se od klíštěte obecného nakazil anaplazmózou. Nemocí, která se velmi těžko rozpozná a jež často končí doživotními následky i smrtí. V těle psa navíc zůstává a může kdykoliv znovu propuknout. Zvíře neochránila ani vhodná antiparazitika.
5 fotografií

Antiparazitika nefungují na 100%. Pes Kulíšek kvůli klíštěti bojoval o život

Zvířecí deník a chovatelství
Významnou událostí ve vývoji situace v Íránu byla 13. ledna 1979 statisícová manifestace před teheránskou univerzitou, kde bylo přečteno poselství ajatolláha Chomejního.
Před 45 lety v Íránu popravili podnikatele židovského původu Habiba Elghaniana. Jelikož trest smrti po extrémně krátkém procesu dostal kvůli svým stykům s Izraelem, vyvolala jeho poprava mezi tehdejším, stále desítky tisíc lidí čítajícím židovským obyvatelstvem Íránu strach. Nakonec většina Židů ze země raději utekla. Elghanianova smrt byla první popravou Žida v Íránu po tamní islámské revoluci. 

Konec jedné éry. První poprava Žida v Íránu po revoluci vyvolala masový úprk

Historie
Iryna Shul se po 74 letech vrátila na místa, kde strávila nuceně rok života. Vlevo stojí ředitel sokolovského muzea Michael Rund, vpravo sokolovský pedagog a historik Vladimír Bružeňák.
"Tady, kde stojíme, byly baráky tábora,“ vzpomínala paní Iryna Shul v roce 2019 u památníku ve Svatavě. Po 74 letech se přijela podívat do míst, kde strávila jako šestadvacetiletá rok života, do ženského koncentračního tábora ve Svatavě. „Těžko bylo, samozřejmě těžko, ale lépe než ve vězení. Pracovaly jsme, ale nebili nás,“ vybavila si stoletá vitální stařenka i po tolika letech.
12 fotografií

Američané byli velcí a černí, vzpomínala před lety bývalá vězeňkyně ze Svatavy

Sokolovsko
Princezna Diana.
Ve Velké Británii vydražili dokument psaný zesnulou princeznou Dianou. Neznámý kupec zaplatil za formulář, který Diana napsala, když ještě jako svobodná dívka žádala o svou první práci, tisíce liber. Dokument je unikátní nejen tím, že jej budoucí manželka Karla III. a princezna z Walesu vyplnila ručně, ale zejména chybou, kterou zřejmě udělala záměrně.

Důkaz, že princezna Diana lhala, se vydražil za stovky tisíc. Je unikátní

Státy mimo EU
Srnče, které bylo objevené při procházení louky v rojnici. Bylo skryté ve vysoké trávě tak dobře, že ho odhalili až ve chvíli, kdy přišli těsně k němu.
Parta myslivců z Kraselova na Strakonicku vyráží každý rok před sečením na louky s cílem zachránit malá srnčata před krutou smrtí pod lištami zemědělských strojů. Každou sezonu se jim podaří zachránit pět až deset mláďat, patnáct až dvacet jich při sečení zahyne. Myslivci se s takovými čísly nechtějí smířit, a tak vypsali sbírku, která by jim pomohla získat dron s termovizí.
7 fotografií

Myslivci z Kraselova zachraňují srnčata před krutou smrtí. Shání peníze na dron

Strakonicko
Pohřeb Alexeje Navalného, 1. března 2024
Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to v sobotu americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Navalnyj v Rusku patřil k nejostřejším Putinovým kritikům. Jeho spolupracovníci Putina viní, že nechal Navalného zavraždit, a uvedli, že na podporu svého tvrzení předloží důkazy, připomněla agentura Reuters.
12 fotografií

Putin podle amerických zpravodajských služeb nenařídil zabít Navalného, píše WSJ

Svět
Muži vinu odmítli. Jan T. vlevo, Dennis K. vpravo.
Zděšení, pláč i pocit křivdy doprovázejí od samého počátku tragický drogový případ, jehož smutné finále se odehrálo v restauraci U Lenina v Havířově. Již několik soudů řešilo, kdo může za smrt mladého muže, jenž zemřel poté, co zde vypil drogovou směs rozmíchanou v čaji. Jeden z aktérů Dennis K. (24 let), který koktejl namíchal, byl odsouzen k deseti rokům vězení. Jeho příbuzní i on samotný považují trest za nespravedlivý. Muž se v rámci dovolání obrátil až na Nejvyšší soud. A ten v minulých dnech oznámil, jak rozhodl.
4 fotografie

Smrt U Lenina. Pařba na Stodolní, tragédie v Havířově. Případ definitivně končí

Karvinsko
Simpsonovi.
Po pětatřiceti letech mizí z animovaného seriálu Simpsonovi jedna z nejstarších postav. Epizoda s názvem Crimains of the Day je celá věnovaná charakteru, kterého věrní fanoušci znají již od prvního dílu první série v roce 1989 - Larrymu Dalrymplovi, který v ní také umírá. Štamgasta a jednoho z nejbližších přátel Homera si lidé pamatují hlavně z jeho posedávání v baru U Vočka.
3 fotografie

Tvůrci Simpsonových zabili jednu z nejstarších postav. Díl vzbudil pozdvižení

Film a televize
Před domem v Katovicích, ke dříve bydlel Vilém Gutfreund, byl byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého.
Před čtyřmi lety opavský badatel Vladimír Nevlud pověsil podnikání na hřebík a začal se věnovat historickému výzkumu dosud nepopsaného pochodu a transportu smrti Osvětim-Opava-Mauthausen z ledna 1945. Podařilo se mu identifikovat 729 vězňů z celé Evropy. Osud vězně s číslem 655 ho zavedl až do Katovic na Strakonicku, kde kdysi žil židovský továrník Vilhelm Gutfreund. Před bývalým domem Vilhelma Gutfreunda v Katovicích byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého. 
40 fotografií

Vilhelm Gutfreund z Katovic přežil pochod smrti. Doma už ho ale nikdy neviděli

Strakonicko
Před domem v Katovicích, ke dříve bydlel Vilém Gutfreund, byl byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého.
Před čtyřmi lety opavský badatel Vladimír Nevlud pověsil podnikání na hřebík a začal se věnovat historickému výzkumu dosud nepopsaného pochodu a transportu smrti Osvětim-Opava-Mauthausen z ledna 1945. Podařilo se mu identifikovat 729 vězňů z celé Evropy. Osud vězně s číslem 655 ho zavedl až do Katovic na Strakonicku, kde kdysi žil židovský továrník Vilhelm Gutfreund. Před bývalým domem Vilhelma Gutfreunda v Katovicích byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého. 
40 fotografií

Vilhelm Gutfreund z Katovic přežil pochod smrti. Doma už ho ale nikdy neviděli

Regiony
Místo havárie při rallye závodech u Lopeníku, kde zemřely čtyři dívky
Rallye Šumava předčasně ukončila smrt navigátorky Aleny Krejčíkové. Tragická nehoda zasáhla tuzemský šampionát po téměř 11 letech. V minulosti umírali na českých silnicích nejen závodníci, ale i diváci. Nejtragičtější havárií při tuzemské rallye byla ta v Lopeníku v roce 2012, kdy auto zabilo čtyři dívky ve věku od sedmi do dvaceti let. Šlo o amatérský závod, který nepatří do žádného seriálu rallyeových soutěží v Česku.
9 fotografií

Smrtelné nehody: Na trati umírají jezdci i diváci, prezident chtěl rallye zrušit

Motorismus
Krajský soud Plzeň. Ilustrační foto
Před Krajský soud v Plzni míří případ konfliktu mezi motorkářem a koloběžkářem na jižním Plzeňsku, který začal banální hádkou kvůli špatnému osvětlení a skončil smrtí prvně jmenovaného. Obžaloba pro koloběžkáře žádá minimálně 8,5 roku ve věznici se zvýšenou ostrahou. Jeho obhájce ale věří, že by případ mohl být překvalifikován na čin spáchaný z omluvitelné pohnutky, a pak by ve hře mohla být i podmínka.

Zardousil motorkáře. Žaloba chce roky vězení, obhájce doufá v podmínku

Krimi
Zpěvák, herec, tanečník a showman Daniel Nekonečný.
Říkal si „Král rrrozkoše“, miloval zlato a žlutou barvu, a když nastoupil se svým ansámblem na pódium, dokázal rozproudit zábavu a vybudit publikum jako málokdo jiný. Letos uplynulo už pět let od chvíle, kdy se s námi rozloučila jedna z nejvýraznějších postav českého showbussinesu, zpěvák, showman, tanečník a herec Daniel Nekonečný. Na jaře roku 2019 nečekaně zemřel v pražských Řeporyjích. Měl teprve dvaapadesát let a mnoho lidí tehdy za příčinou jeho předčasné smrti hledalo drogy. Pravda však byla jiná.
9 fotografií

„Král rrrozkoše“ miloval žlutou. Za jeho smrt nemohly drogy, ale běžná potíž

Společnost
Nikola Skutková a Eva Hrušková
Svěřenské fondy se stávají stále populárnějším nástrojem, jak zajistit a ochránit majetek. Tento právní institut, jehož kořeny sahají až do středověku, nabízí inovativní způsob, jak oddělit majetek od osobního vlastnictví, a současně zajistit jeho dlouhodobé řízení a využívání.

Svěřenské fondy: nástroj pro ochranu majetku

Podnikání
Opilý kriminálník vyhrožoval s nožem v ruce majiteli restaurace smrtí.
Po vystřízlivění, skončil několikrát trestaný recidivista ve vazbě a vězení se opět nejspíš nevyhne. Osmačtyřicetiletý muž ze Zlínska, napadl v restauraci v Luhačovicích nejprve druhého hosta, poté i majitele. S nožem v ruce mu vyhrožoval smrtí. Muž má v rejstříku trestů celkem 14 záznamů, většinou za násilnou trestnou činnost. Naposledy se z vězení vrátil před rokem, teď mu za mřížemi hrozí další tři roky.
2 fotografie

Opilý kriminálník vyhrožoval s nožem v ruce majiteli restaurace smrtí

Krimi