ŠTÍTEK: Velká Británie

Z plného zdraví až na operační stůl s fatální diagnózou. To je příběh bývalého profesionálního hráče basketbalisty Willa Wise.
Cítil se zdravý, silný a plný energie. Přeci jen šlo o trénovaného bývalého profesionálního basketbalistu. Jednoho dne se začal hned zrána hrozně potit. V práci pak zkolaboval. A když se probral, nedokázal zastavit zvracení, které mělo nepřirozeně zelenou barvu. Tak začal příběh Williama Wise, který se rozhodl stát jednou z tváří skupiny bojovníků proti rakovině - a to i v nevyléčitelném čtvrtém stádiu.
7 fotografií

Basketbalový profík zvracel zelenou hmotu. Co řekli lékaři, nechce slyšet nikdo

Zdraví
Sir Peregrine Henniker-Heaton, bývalý agent MI6. V roce 1971 se vydal na procházku a zmizel. O tři roky později, 23. června 1974, se jeho kosterní pozůstatky našly v křesle v jeho domě
Před 50 lety, v neděli 23. června 1974, došlo v Británii k děsivé a záhadné události. Necelé tři roky předtím se po krátké vycházce ztratil bývalý šéf špionáže britské zpravodajské služby MI6 Peregrine Henniker-Heaton. A onu neděli se našla jeho kostra. Ležela na pohovce za zamčenými dveřmi jeho „kuřáckého doupěte“ neboli domácí pracovny, kterou ani policie, ani rodina až do té doby nikdy neprohlédla.
8 fotografií

Záhada špiona MI6: Henniker-Heaton zmizel, po letech se na pohovce našla kostra

Historie
Roman Staněk
Ukáže skutečnou sílu? Českého pilota Romana Staňka čeká po třítýdenní přestávce na okruhu Catalunya v Barceloně další podnik formule 2. Po šesti odjetých kolech se jediný Čech v šampionátu fuguje na 19. místě. Pro body si dojel dvakrát - tři bral za šesté místo ve sprintu v ulicích Monte Carla a deset si připsal za výhru ve stejném závodě v Austrálii.
4 fotografie

Formulový kvapík. Staňka čekají po pauze tři závodní víkendy F2 za sebou

Motorismus
V centru Prahy otevřelo první veganské řeznictví v Česku
V centru Prahy otevřelo první veganské řeznictví v Česku, které nabízí tradiční české pochoutky jako vinnou klobásu či tlačenku, ovšem výhradně z rostlinných surovin. Podnik Bezmasna, za nímž stojí Diana Kahleová a David Hůlka, se zaměřuje na výrobu rostlinných alternativ klasických řeznických produktů, čímž reaguje na rostoucí poptávku po vegetariánských a veganských jídlech.
6 fotografií

Tlačenka či tatarák bez masa? V Praze otevřelo první veganské řeznictví v ČR

Ekonomika
Radost fotbalistů Portugalska odšpuntovala euforii i u jednoho sázkaře v Česku
Sotva začalo, už mistrovství Evropy ve fotbale přináší rozličné příběhy. V tomto konkrétním případě nicméně zapomeňte na mimořádné góly či euforii hráčů. Nezapomenutelný otisk do tuzemské kroniky Eura 2024 udělal sázkař. Po skončení úterního zápasu Portugalsko - Česko (2:1) mohl u Tipsportu slavit rekordní výhru: díky výsledku utkání získal více než 23 milionů korun.

Infarkt, pak rekord. Neúspěch Česka na Euru přinesl sázkaři 23 milionů korun

Zajímavosti z fotbalu
Evropská unie a Česká republika - Ilustrační foto
Česká republika je letos už dvacátým rokem členskou zemí Evropské unie. Deník k tomuto výročí v uplynulých týdnech přinesl seriál, v němž postupně rozklíčoval pravdivost často se opakujících tvrzení o členství Česka i Unii jako takové. V závěrečném dílu seriál nabízí výběr citátů o Evropské unii od domácích i zahraničních politických osobností. I autority ve svých vyjádřeních mnohdy šíří dezinformace či jejich predikce jsou nakonec daleko od reality. 

Mýty a fakta o Evropské unii: Je Unie prospěšná všem členským státům?

Česko a EU
Valašský špalíček 2023, koncert kapely Band of Heysek
Folk blues beat festival Valašský špalíček patří nepřerušenou tradicí dvaačtyřiceti ročníků ke stálicím moravské festivalové scény. Letošní ročník začíná ve Valašském Meziříčí ve středu 19. června, potrvá do soboty 22. června. Na několika pódiích v areálu zámku Žerotínů nabídne bezmála třicítku účinkujících z Velké Británie, USA, Polska, Slovenska i České republiky. Známe kompletní program.
11 fotografií

Valašský špalíček: legendární Plastici, Merta, Hrubý, Bittová i Jarek Nohavica

Volný čas
Nošovický Tucson slaví 9 let výroby a 2 miliony vyrobených vozů.
Předchůdcem Tucsonu bylo v Nošovicích SUV Hyundai ix35, jehož produkce mezi lety 2011 a 2015 čítala přes 600 tisíc vozidel. Úspěšná éra s Tucsonem pak v HMMC započala v polovině června 2015. Tato minulá generace, která sjížděla z linek více než 5 let, zahrnula dohromady výrobu 1 180 445 vozidel. Aktuální generace Tucsonu, která na začátku letošního jara prošla faceliftem, obstarává přibližně 70% podíl na produkci závodu.
3 fotografie

Nošovický Tucson slaví 9 let výroby a 2 miliony vyrobených vozů

Podnikání
Pochod na podporu stávkujících britských horníků po londýnské Camberwell Road v roce 1984
Stávka britských horníků z roku 1984 se stala zlomovým bodem v novodobé britské historii a měla pozoruhodný dopad i za železnou oponou. Horníci zastavili práci v dolech, aby bojovali proti vládě Margaret Thatcherové, usilující zlomit moc odborů a otevřít cestu k volnému trhu. V pondělí 18. června 1984 vyvrcholil tento konflikt bitvou u Orgreave, kde se pět tisíc horníků střetlo s šesti tisícovkami policistů.
10 fotografií

Bitva o Orgreave: Smrt pod koly náklaďáku zažehla střety mezi horníky a policií

Historie
Němečtí vojáci táhnou bezpilotní střelu V-1 na start
V noci z 15. na 16. června 1944 se hlavní město Británie stalo terčem vůbec nejhoršího náletu bezpilotních střel s plochou dráhou letu V-1, které Němci začali používat jako svou zbraň poslední odplaty. Na Londýn se jich v oné noci sneslo 244, britská metropole však tento nápor ustála. Nálety pokračovaly dál, ale změnit výsledek války nedokázaly.
8 fotografií

Mám tam kámoše, vy šmejdi! Před 80 lety vydržel Londýn nejhorší nálet střel V-1

Historie
Letní dětský tábor. Ilustrační snímek
Bezmála už jen dva týdny zbývají do konce školního roku a do chvíle, kdy se tisíce dětí rozjedou na letní dětské tábory. Pokud teprve teď rodiče nebo jejich potomci začali mít zájem o účast na letním táboře, není ještě všechno ztraceno. Kapacity nejsou všude ještě vyčerpané, volno hlásí hlavně pobyty v zahraničí u moře nebo s výukou angličtiny. Odborníci se shodují, že v letošním roce si rodiče za dětskou rekreaci opět připlatí. Deník v přehledu poradí, jak letní tábor vybrat, co by nemělo chybět ve sbaleném zavazadle či jak snížit vysoké náklady a ušetřit.

Letní tábory 2024: Kde je volno, proč přidat pojistku a kde sehnat příspěvek

Česko
Slimáci ničí úrodu. Ilustrační snímek
V těchto dnech zahrádkáři urputně bojují s tím, aby do země zasazené sazenice a čerstvé saláty odolaly invazi slimáků. Někdo se snaží najít vajíčka a zničit je hned v zárodku, další klade lapače, pasti, jindy pořizují výdobytky moderní techniky a instalují měděné ohradníky. Další skrytě připravují sůl. Objevují se dokonce otravy psů, kteří pozřeli jed na plže. Slimáci na zahradě jsou z pohledu českých pěstitelů prostě katastrofa. V jiných zemích ale naopak vyzývají k jejich ochraně.
6 fotografií

Slimáky berou zahrádkáři v Evropě na milost. V Česku ničí zahrady a tráví se psi

Zvířecí deník a chovatelství
Lidická ulice v Milevsku.
Ulici Lidickou nalezneme v klidné části města, kde ticho občas přeruší pouze radostný dětský smích ze zahrady přilehlé školky. Vchází se do ní z Nádražní ulice (i když ulicí je asi až od ulice E. Destinové) a končí na křižovatce s ulicí Sadovou. Svůj název nese podle obce Lidice, kterou se nacisté pokusili nesmyslně vymazat ze zemského povrchu.
7 fotografií

Seriál o milevských ulicích: Lidická nese název podle obce Lidice

Písecko
Art & Life Festival v ulicích, 30. června 2023, Ostrava-Poruba.
Více než 200 umělců z 20 zemí se představí na tradičním Festivalu v ulicích Art & Life v Ostravě. Třináctý ročník festivalu se uskuteční od pátku 21. června do soboty 22. června 2024 na Hlavní třídě v Porubě. Nebude ale jedinou akcí, která se v té době bude v této městské části odehrávat. Souběžně s Art & Life proběhne i desátý ročník hudebního showcase festivalu Czech music Crossroads, na kterém letos vystoupí hudebníci například z Itálie nebo z Velké Británie.
11 fotografií

Porubu zasáhne kulturní bouře. Festival v ulicích uvede umělce z celého světa

Ostravsko
Eden se proměnil v MMA arénu.
Československá MMA organizace Oktagon, která v poslední době expanduje i do Německa a Velké Británie, má před sebou největší turnaj ve své historii. Už v sobotu odpoledne zaplní pražskou Fortuna Arenu, kde hraje své domácí zápasy fotbalová Slavia, téměř třicet tisíc fanoušků bojových sportů, kteří se těší na odvetu Karlose Vémoly s Attilou Véghem i na další zápasy. Program doplní koncert kapely PSH a hovoří se i o přeletu stíhaček.
3 fotografie

Eden se proměnil v MMA arénu: Oktagon láká na Vémolu, mluví se i o stíhačkách

Ostatní sporty
Botanický park UJEP.
V sobotu 8. června 2024 se Ústí nad Labem připojí k městům, kde bude možné navštívit běžně nepřístupné zahrady a parky v rámci tradiční akce Víkend otevřených zahrad. Své branky otevřou veřejnosti hned dvě zahrady – Naučný botanický park PřF UJEP a komunitní zahrada Kinozahrada sousedící s areálem ústeckého letního kina. Na obou místech se můžete těšit na zajímavý program.

Znáte Víkend otevřených zahrad? Otevře i botanický park ústecké univerzity

Čtenář reportér
Rodina. Ilustrační foto.
Různé mýty o Evropské unii panují nejen okolo ekonomických nebo spotřebitelských témat. Námětem spekulací a dezinterpretací je i přístup členských států k oblasti lidských práv a v poslední době zejména k genderu nebo vztahu k sexuálním menšinám. S tím, jak se vedou debaty o zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků nebo možnostech pro adopce dětí homosexuálními páry, se objevují také tvrzení o zamýšleném nahrazení pojmů matka a otec v rodných listech dětí a změně různých termínů na genderově neutrálnější slova.

Pravdy a lži o Evropské unii: Zruší se slova matka a otec?

Evropa pro Čechy
Kolika let se dožije vaše kočka? Důležitým aspektem je, ke kterému plemeni patří.
Průměrnou délkou života různých plemen koček se vědci z Velké Británie a Tchaj-wanu zabývali v nové studii, ve které použili data z výzkumu osmi tisíc jedinců. Odborníci tím chtěli poskytnout informace pro veterináře i majitele domácích mazlíčků, aby podle nich například zhodnotili vhodnou zdravotní péči. Zaměřili se zejména na nejoblíbenější druhy.

Kolika let se dožije vaše kočka? Záleží na plemeni, kastraci i křížení

Věda
Brusinková marmeláda, nebo brusinkový džem? Evropská unie má jasno
Čas samosběrů jahod a dalšího ovoce je tady a kromě košíků se v domácnostech objevují také sklenice, hrnce a další nádoby na vaření marmelády. Nebo džemu, ovocné pomazánky, rosolu, gelu? Označení pro rozvařené ovoce s cukrem je v každé domácnosti různé, pokud se ale výrobky objeví v tržním prostředí, platí pro jejich značení přísné regule. Prodej marmelád se na evropském trhu řídí podle společných pravidel Evropské unie a výrobky z některých druhů ovoce nesmí nést název marmeláda.

Mýty a fakta o Evropské unii: Jak je to se zákazem názvu marmeláda

Česko a EU
Denise Allanová se svým synem Charlesem Horvathem, který zmizel 26. května 1989
Před 35 lety, 26. května 1989, zmizel v kanadské provincii Britská Kolumbie 20letý britsko-kanadský batůžkář Charles Horvath. V kempu ve městě Kelowna přitom zůstal jeho stan i všechny věci. Chlapcova matka Denise se ani po tak dlouhé době nechce vzdát naděje na to, že se dozví, co se s jejím synem stalo. Zatím poslední kampaň za účelem pátrání po jeho osudu se rozběhla loni.
8 fotografií

Vím, že ho zabili, chci pohřbít jeho tělo. Matka hledá zmizelého syna už 35 let

Historie
Tyranosaurus.
Obávaný tyranosaurus byl inteligentní tvor. Vědci z Velké Británie a Německa při svém bádání zjistili, že měl mozek jako současní krokodýli. Vyvrátili ale starší výzkumy, které tvrdily, že vyhynulý suchozemský predátor mohl být ještě inteligentnější, a to jako opice. Podle současných expertů předchozí tým použil při svém posuzování nevhodnou vědeckou metodu.

Mohl tyranosaurus ovládat nástroje? Badatelé mají nové důkazy, přepíšou učebnice

Věda
Vyšetření na mamografu. Ilustrační snímek
Vědci hovoří o potenciálně průlomovém objevu ve výzkumu léčby rakoviny prsu, píše deník The Guardian. Výzkum financovaný britskou charitou Prevent Breast Cancer našel způsob, jak uchovat lidskou prsní tkáň ve zvláštním gelu po dobu nejméně týdne, což vědcům pomůže lépe pochopit účinnost různých léků i vyvíjet nové bez nutnosti testování na zvířatech.

Průlom ve výzkumu léčby rakoviny prsu. Vědcům se podařilo uchovat tkáň v gelu

Zdravotnictví